24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

Hedef 2015, Yeni Anayasa!

Türkiye çok dinamik bir ülke, demokrasi tarihi eskiye dayanmasa da taşların yerli yerine oturmasındaki pratikliği ve hızı baş döndürücü olmuştur.

AK Parti iktidarıyla birlikte başta askeri vesayet olmak üzere bütün vesayet anlayışlarına son verilmiş, Türkiye'de ilk kez Cumhur Reis'ini doğrudan kendi oylarıyla seçmiştir. Bu güne kadar yapılan 11. Cumhurbaşkanlığı seçiminin en az onunda gerginlikler yaşanırken, bu değişimle birlikte ilk kez tartışmasız ve halkın oylarıyla seçim yapılmıştır. İlk turda Sayın Erdoğan Cumhur'a Reis olmuş ve kimse seçilmişlikle ilgili itirazda bulunamamış ve Sayın Erdoğan Çankaya'ya çıkmıştır.

AK Parti çok önemli bir eşiği aşmış ancak partimizin doğal liderinin partinin başından ayrılması ile birlikte kimi kesimlerde taşların yerinden oynayacağı beklentisi oluşmuştur! 

Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasına üzülseler de, karizmatik rakip bir liderden kurtuluyor olmaları ve başta Sayın Gül olmak üzere partimizin kimi kurucularından bölünmeye yönelik hamle beklentileri, ana muhalefet ve AK Parti karşıtı diğer kesimlerin yeni hesaplarını ortaya çıkarmıştır. Ancak, AK Partinin idealistler partisi olduğu gerçeğini de unutmuş oldukları çok kısa sürede ortaya çıkmıştır. 

Bu süreci AK Parti o kadar yumuşak ve sarsıntısız yürütmüştür ki, gözü üzerimizde olan kimi ülkeler takdir etmiş kimi ülkeler ise gıpta ile takip etmişlerdir. 

Sayın Davutoğlu'nun, önce Genel Başkan seçilmesi, ardından hükümeti kurma görevinin kendisine tevdi edilmesi ile birlikte yeni kabineyi oluşturması, Türkiye siyasetinde fırtınalar kopmasını bekleyenleri bir kez daha biçare bırakmıştır. Ak Parti'de kavga ve bölünme bekleyenler, Türkiye'nin değişim, gelişim ve dönüşümünü arzu etmeyenler büyük bir hayal kırıklığına uğramışlardır. 

Ve Türkiye'de artık siyaset normal gündemine dönmüştür.

Ülkede öncelikli olarak devlet içinde mevcudiyetini devam ettiren paralel yapılanmanın bertaraf edilerek devlet hiyerarşisi ve düzeninin yeniden tesis edilmesi, ikinci olarak da barış sürecinin aksatılmadan yürütülmesi, kuşkusuz en önemli gündem maddelerini oluşturacaktır. Bu kodlar, Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç tarafından, hükümet programı görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada da verilmiştir. 

Hep söylüyoruz ya, ülkemizde sorun muhalefet sorunu diye!

Bunun son örneği de, hükümet programı görüşmeleri sırasında yine muhalefet milletvekilleri tarafından sergilendi. Yine fikir yok, yine proje yok, yine ciddiye alınabilecek düzeyde eleştiri yok, yok, yok! Sadece mesnetsizce saldırı ve yer yer hakaret var! 

Diğer taraftan Sayın Arınç'ın konuşmasına bakıyorsunuz ve bu millet AK Partiye neden bu kadar teveccüh gösteriyor anlıyorsunuz. Yapılanlar, yapılacaklar, hedeflere ilişkin aklınızda soru işareti bırakmayacak netlikte ve sadelikte bir anlatımla, gazetecilik terimi olan 5N1K'ya dair bütün sorulara cevapların bulunduğu bir üslup. Eminim bu yaşananları izleyen bütün vatandaşlarımız da, belli edemeseler de muhalefet sıralarında oturan sağduyulu milletvekillerimiz de, hükümetimizin çalışmalarını ve Sayın Arınç'ın hükümetimizi temsil eden üslubunu takdirle karşılamışlardır.

Bundan sonra da birinci önceliğimiz, 9 aylık seçim sürecini, derli toplu, güven ortamını sarsmadan en iyi şekilde yürüterek, Ak Partili kadroları, milletimizin en büyük beklentisi olan darbe anayasasını değiştirecek bir çoğunlukla TBMM'ne taşımak olmalıdır. 

Bu yolda ki düsturumuz da, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin dizelerinde saklıdır: 

"Hiç kimseye hor bakma,

İncitme, gönül yıkma,

Sen nefsine yan çıkma,

Mevla görelim neyler,

Neylerse güzel eyler…"   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR