ÇOCUKLU CAFE

İŞTE BAŞKAN ERDOĞAN'IN KABİNESİNDE YER ALAN İSİMLER!

Alinur Aktaş Büyükşehir'e gelir mi?

İnegöl Belediye Başkanı,
Alinur Aktaş'ın, Ahmet Bayhan diye çok şeker bir basın danışmanı var. Ha bu arada "şeker" dedim de, geçen doktora gittim, tansiyondu, kolesteroldü derken şekerim de fena çıkmış iyi mi? Şimdi, tatlı yasak, börek yasak, et yasak, süt yasak, yasak oğlu yasak... Neredeyse bir nefes almak serbest ki; o da kirlenmiş havayı çeke çeke hasta olmamak elde değil.

İşte tam bu yasaklar ve kirli havanın serbestliğini düşünürken İnegöl'den Ahmet aradı ve, "abi, sizi Oylat'a davet ediyoruz, bir akşam misafirimiz olun" dedi...

Karagöz'ün istediği bir göz, Allah verdi iki göz hesabı son derece şeker bir insandan temiz havaya davet almışım durur muyum, bastım gittim tabi. 

Oh oh...
Bütün meslektaşlar orada. Akşam, gözüm köftede olsa da salata ağırlıklı yemeğimizi yedikten sonra şekersiz çay eşliğinde çok tatlı bir sohbete koyulduk dostlarla. Alinur Başkan, nasıl İnegöl belediye başkanı olduğundan başlayıp, üçüncü döneminin son iki buçuk yılında neleri yapmayı hedeflediğini anlattı. "Anlattı" dediysem öyle sıkıcı bir sunum, uyuklatan bir konferans şeklinde değil. Esprilerin havada uçuştuğu, sohbet muhabbet gırla kıyamet... Bizim Olay'dan değerli kardeşim Mustafa Özdal, hesap kitap ağırlıklı notlar aldıysa da diğer kardeşim Selahattin Adıgüzeller için çok güzel malzeme çıktı diyebilirim.

Ha bu arada,
Şaka bir yana, Alinur Aktaş'ın şeker tadında sohbetinde anlattığı hizmet yelpazesi ve hedeflerini dinlerken herkesin aklında, "bunca başarı sizi Büyükşehir belediye başkanlığına götürür mü?" sorusu vardı ki; içimizden birisi dayamadı sordu da zaten. 

Hemen söyleyeyim, Alinur Başkan, ser verip sır vermese de, ilk adaylığının aslında istememesine rağmen olduğunun altını çizip, "nasip" diyerek noktayı koydu. 

Ve fakat,
Bana soracak olursanız hiç tereddüt dahi etmeden Büyükşehir'in anahtarlarını veririm Alinur Başkan'a... Bunun çok sebebi var ancak en önemli sebebi insan ilişkileri fevkalade. Öte yandan ekonomi bilgisi ve yönettiği kurumda mali disipline verdiği önem fevkalade. Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ile birlikte Bursa'nın en büyük ilçesi olmasına rağmen en sorunsuz ilçe olması buna en açık örnek olsa gerek. Tabii burada üç dönem belediyeyi kendisinin yönetmesi ve kendisinden önce rahmetlik Hikmet Şahin gibi bir duayenden bu görevi devralmış olması büyük bir şans belki ancak aldığının üstüne birer birer koyması bir hizmettir fakat son derece akıllı, çağdaş hizmetleri 10'ar 10'ar yükseltmek ve bunları sürdürülebilir bir şekilde yapmak, üstelik bunları yaparken de belediyenin mali disiplininden zerre taviz vermemek gerçek bir başarı hikayesidir. 

İşte böylesine bir başarı hikayesini,
Yerinde görmemiz için davet edildik Oylat'a... Biliyorsunuz, Oylat Kaplıcaları sadece İnegöl'den, Bursa'dan değil hemen bütün şehirlerden misafir ağırlayan bir doğa harikası... Alinur Başkan, Yeşil Vadi Oylat'ta katı yakıt dönemini sona erdiren "Yeşil Enerji Projesi"ni hayata geçirmiş. Bu proje o muhteşem doğayı kirletmediği gibi enerji maliyetini de üçte bir oranına çekiyor.

Şimdi ben size,
Uzun uzun bu projeyi anlatacak ve rakamlara boğacak değilim. Dileseniz detayları gazetedeki haberi okuyarak öğrenebilirisiniz. 

Lakin şunun altını çizmek istiyorum.
Alinur Başkan, köftesi ve mobilyasıyla öne çıkan İnegöl'ü aynı zamanda bir turizm kenti de yapma yolunda çok ciddi adımlar atmış, projeler geliştirmiş. Önümüzdeki günlerde, mobilyanın, köftenin başkenti İnegöl'ü turizmin de başkenti olarak görecek ve alkışlayacağız. Boşuna dememişler, "at binenin, kılıç kuşananın" diye... Ne diyelim, darısı diğer belediye başkanlarının başına... Ha bu arada hala Oylat'a gitmediyseniz çok şey kaybediyorsunuz. En kısa zamanda mutlaka gidin ve o muhteşem güzelliği görün, yaşayın...    

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR