ÇOCUKLU CAFE

İŞTE BAŞKAN ERDOĞAN'IN KABİNESİNDE YER ALAN İSİMLER!

"Hayır"cılar "terörist", "Evet"çiler "hain" mi?

 Referandum yaklaştıkça,
'Evet' ve 'Hayır' cephesinde taraflar, hatta taraflardan çok taraftarlar desek daha doğru olacak sanırım, biraz kantarın topuzunu kaçırmış görünüyorlar.

Özellikle
Adına, "sosyal medya" denilen ağzı olanın konuştuğu mecrada ithamın, iftiranın bini bir para adeta...

Bu ne yahu!
Yok, "Hayır" diyen "terörist"miş, yok "Evet" diyen "hain"miş... miş de miş miş de miş.. İnsanın aklı havsalası duruyor ölçüsüzce yazılıp çizilenleri gördükçe...

Şimdi,
16 Nisan'daki hükümet sistemi değişikliğini içeren referandumda "Hayır" oyu kullanacak olanlara "terörist" denilebilir mi? Bu ne talihsiz bir söz, ne akıl almaz bir yaklaşım, ne büyük bir vebaldir Allah aşkına! Açıkça söylüyorum, bunu kim söylüyorsa en başta kendisi olmak üzere milletine, devletine çok büyük bir kötülük etmiş olur.

Aynı şey
Referandumda, "Evet" diyenler için de geçerlidir. Şimdi "Evet" oyu vereceğini açıklayanlar için "hain" demek, doğru mudur? Ne mümkün, olur mu öyle şey? Olmaz tabi, olmamalı da... Tercihi "Hayır" olan ne kadar "terörist" değilse, tercihi "Evet" olan da en azından o kadar "hain" değildir.

Yeri gelmişken,
Tam da burada, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Tekirdağ'da, (5 Ocak) “Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni”nde yaptığı konuşmada, “Bu Anayasa'ya 'Evet' oyu kullananlar varsa, onlar Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti'ne ihanet ediyordur. Nokta!” dediğini bizatihi altını çizerek hatırlatmak isterim.

Şimdi,
Neden bir CHP'li çıkıp, Kılıçdaroğlu'nun bu dilini eleştirmez? Adam, "Evet" diyenlere kürsüden bağıra bağıra "hain" dedi. Ne yazık ki; ağızdan çıkanı kulak duymadı mı, insan kendi sözünün kirine bakmadan başkasının sözünde kir aramaya başlıyor.

Oysa işin aslı şudur:
Ülkemizin, hükümet sisteminin değiştirilmesine dair bir oylama yapacağız. Pekala kararınız, "Evet" olabileceği gibi "Hayır" da olabilir. Bu ne suçtur, ne de günahtır.

Çeşitli vesilelerle
Birçok defa yazdığım/söylediğimi bir kez daha yinelemek isterim. Keşke bu sürece CHP'de dahil olsaydı. Keşke dışarıda kuru bir "hayır"ı savunmak yerine, içeride olsaydı ve içine sinmeyen yerlerin altını çizip öneriler getirmek suretiyle daha dolu/donanımlı bir sistemin oluşmasına katkı koysaydı.

Ok yaydan çıkmış gibi görünebilir,
Ancak henüz her şey bitmiş değil. Bence CHP ve hatta Meclis dışında olsa bile Saadet Partisi de sürece dahil edilip yeniden yeni bir başlangıç yapılabilir.

Emin olun
Böyle bir adım Ak Parti'yi de rahatlatacaktır. Nitekim, "Hayır"a uzak ama "Evet" noktasında da henüz mutmain olamamış kişilerin sayısı hiç de az değil. Bu aralıktaki insanlar, "Hayır"cılar "terörist", "Evet"çiler "hain" lakırdısından öte şeyler duymak istiyor. Yani, soru soruyor, fikir veriyor. Bu noktada durup biraz düşünmek gerek... 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR