ÇOCUKLU CAFE

İŞTE BAŞKAN ERDOĞAN'IN KABİNESİNDE YER ALAN İSİMLER!

Yılın gazetecisi kim?

Yeni Yıl,
Umut olsun, emek olsun, ekmek olsun, sağlık olsun, barış olsun, huzur olsun. Bu dileklerle yeni yılınızı en içten dileklerimle tebrik ederek başlamak istiyorum.

Efendim,
Bizim Pınar, oturmuş yılın "en"lerini yazıyor. Bekliyorum benden de bahseder mi diye ama ne gezer, yedi düvelden yetmiş kişi aklına geldi, hemen yanında oturuyorum ama aklına bile gelmiyorum. Fena bozuldum fakat bozuntuya vermedim, patronum nihayetinde. Lakin, bir şey de söylemezsem "gözü kara yazar" namıma halel getirmiş olurum.

Eh bakalım,
Alacağım olsun Pınar, ben sorarım sana... Sevgili okur, bizim Pınar var ya, yılın gazetecisi değil. Valla değil, ona mı kalmış yılın gazetecisi olmak yahu.

Tamam, hakkını yemeyelim, çok çalışkan, ikna kabiliyeti yüksek, insan ilişkileri üst düzeyde, sevecen ama yine de yılın gazetecisi değil.

Tamam,
Bu gazeteyi tek başına çekip çeviriyor. Herkesin maaşını zamanında ödemek için büyük bir gayret içinde, bütün bu yoğunluğun arasında bir de oturup şehrin nabzını tutan yazılar yazıyor ama yine de yılın gazetecisi o değil.

Allah var,
Dünyalar tatlısı kızına annelik yapmaktan da geri durmuyor. Kaygısı hep kızı ve ona iyi bir gelecek hazırlamak için gecesini gündüzüne katıyor ama yine de yılın gazetecisi Pınar değil.

Bunları sayfalarca uzatmak mümkün,
Lakin ben kestirmeden söyleyeceğim. Gıcıklık değil mi arkadaş, ağzınla kuş da tutsan yılın gazetecisi sen değilsin Pınar... Oh be, söylemesem içimde kalacaktı valla.

Neyse efendim,
Yılın gazetecisinin kim olmadığını ben söyledim. Siz de yılın gazetecisinin kim olduğuna karar verirsiniz artık.

Ve fakat
2016 ülkece zor geçtiği gibi gazeteciler için daha da zor geçtiğini söyleyebiliriz. Nitekim, ekmek aslanın ağzında olduğuna mı yanalım, her geçen gün zorlaşan iş koşullarına mı yanalım. Dahası bir de işi gazetecilik olmadığı halde gazetecilik oynayan onca insanın bu alanda at koşturmasına mı yanalım bilemiyorum.

Şimdi,
2016'nın nasıl geçtiğini uzun uzun anlatmayacağım. 15 Temmuz ihanet kalkışması zaten tek başına büyük bir olay ve Allah'tan bu necip milletin dik duruşu sayesinde atlatıldı. Fakat tehlike geçmiş değil, ülkemiz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da sıklıkla altını çizdiği gibi topyekun bir saldırı altında. Hiç lafı eğip bükmeye gerek yok. Vitrinde PKK, IŞİD, FETÖ ve benzeri terör örgütleri olsa da arkalarındaki gücün Amerika özelinde Batı olduğunu bilmeyen yok.

"Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur"
2017'de de temelleri 2016'da atılan sorunlarla boğuşarak geçireceğiz. FETÖ'cülerin yargılanmaları başlayacak ve belki de koca bir yıl bunların yargılanma serüveniyle geçecek. Bu konuyu "yılın gündemi" olarak not edebilirsiniz. Tabi Cumhurbaşkanlığı Sistemi sürecini de unutmamak lazım...

Ancak,
Ümitliyiz, her şey daha güzel olacak. Yeni yılda bütün güzelliklerin sizinle olması dileğiyle burada noktayı koymadan önce size bir şey sorayım. Yazının ilk bölümünde topa biraz sert mi girdim sizce? Şimdi bizim Pınar'ın asabı bozulur da, kara gözümün yaşına bakmadan,  "hadi bakalım, maaşına zam işine son" derse ne edeceğiz? Bak şimdi içime kurt düştü, biz asgari ücrete de zam geldi benim maaş da zamlanır diye beklerken bir de iş aramak zorunda kalırsak al başına işi! Hadi kalın sağlıcakla... 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR