rotabursaTV

Ak Parti Bursa'da neler oluyor?

Birkaç gün önce,
"Sandık geliyor, hazırlıklı olun" diye yazmıştım. Nitekim bu sandığın 2016'nın sonlarına doğru yapılması düşünülen, "Anayasa Referandumu"yla sınırlı kalmayacağını, tez zamanda bir baskın erken seçimin de düşünülebileceğinin altını çizmiştim.

Daha o yazının,
Mürekkebi kurumamıştı ki; CHP, "Başkanlık Sistemi tartışılamaz, tartışıldığı anda çekiliriz" diyerek Anayasa Uzlaşma Komisyonu masasını devirdiği haberiyle çalkalandı Türkiye...


Yarın bir gün,

Yeniden masaya otururlar mı bilinmez ama CHP, "rejim değişiyor" havasına çoktan girmiş ve bu Meclis'in artık Anayasa yapamayacağı konusunu ağızlarında sakız ediyorlar.

Elbette ki;
Parlamenter sistem ne kadar meşru ise Başkanlık Sistemi de o denli meşru ve hatta Türkiye için elzemken muhalefetin konuşmaktan bile korkarak sahadan çekilmesi anlaşılabilir bir şey değildir.

CHP'nin,
İpe un seren tavrından anladığımız tek şey, kendisi de şikayet ediyor gibi görünse de aslında yeni bir anayasa istemediğidir.

Yeni Anayasa yapmayı,
Kendisine en öncelikli hedef olarak koymuş bir iktidar partisi bu isteğini/vaadini, muhalefetin engellemesiyle yapamıyorsa ya yeni bir yol bulmak, ya da yeni bir yol açmak zorundadır. 2016'nın sonunda yapılması düşünülen Anayasa referandumu bulunabilecek bir yoldur. Ancak bulunan bu yolla hedefe varılacağından pek emin değilim. Öyleyse geriye yeni bir yol açmak kalıyor ki; işte bu da baskın bir erken seçimdir...

Yeri gelmişken,
Türkiye'deki siyasi tabloya da bir göz atalım isterseniz. CHP, "mış" gibi yapıp aslında halinden memnun bir edayla içine kapanmış, aylardır duvardan Atatürk resmini kimin indirdiğiyle meşgul. HDP ise, "Türkiye partisi" olma iddiasıyla çıktığı yolda erken havlu attı ve kendini terör bağıyla prangaladı. MHP deseniz var mı, yok mu belli değil...

Böylesine,
Kısır bir yapıya bürünmüş Meclis'te Ak Parti, ya Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi gibi büyük iddialarından vazgeçecek. Ya da bu iddialarını hayata geçirmek için "dört yıl seçim yok" iddiasından vazgeçecek.

Kanaatim o ki;
Rutine bağlayıp, dört yılı havanda su döverek geçirmek Ak Parti'nin karakterine ters.  İşte zurnanın, "zırt" dediği yer de tam burası. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın, "Türkiye iki partili bir sisteme doğru gidiyor" tespitiyle birlikte teşkilatlarına, "hazırlıklı olun" mesajını verdiğini de hatırlarsak hemen bütün yolların baskın bir erken seçime çıktığını görmemek için kör olmak lazım.
 

***

Bu uzun girizgahtan sonra,
Şimdi dönelim başa, başlıkta altını çizdiğimiz, "Ak Parti Bursa'da neler oluyor?" konusuna...

Siyasetin,
Böylesine kıldan ince kılıçtan keskin bir süreçten geçtiği dönemde, ne yazık ki; Ak Parti'nin Bursa teşkilatları, tıpkı CHP'nin "Atatürk resmini kimin indirdiğini" araması gibi, lüzumsuz konularla meşgul.

Mudanya teşkilatında
Eski ilçe başkanıyla mevcut başkanın, "yetki" kavgası Kadir Kahraman'ın disipline sevk edilmesiyle yeni bir boyut daha kazanmış oldu. Nilüfer'deki tartışma için için devam ediyor. İl ile Osmangazi ve Yıldırım'ın arasında derin bir muhabbetin olmadığını sağır sultan bile duydu artık. Dahası, parti yöneticilerinden bazılarının diğer arkadaşlarının kimlerle görüştüğünü görüntüleme hafiyeliğine soyunduğu bile dilden dile dolaşıp duruyor.

Son söz:
Yukarıda, Türkiye ve Hükümet gündeminin kıldan ince kılıçtan keskin bir süreçten geçtiğini özetlemeye çalıştım. İkinci bölümde ise yakıcı ülke gündemine inat yapay/yakışıksız bir gündemle meşgul olan Bursa teşkilatından bahsettim. Şimdi sormak lazım, Ak Parti Bursa teşkilatının uğraştığı konulara bakıp, Türkiye gündemini anlamasını/anlamlandırmasını, aynı vizyonla halka aktarmasını beklemek biraz hayalcilik olmaz mı?

Bursa'daki bu konulara/konuşulanlara
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın da bildiğini düşünüyorum. Bilmiyorlarsa da öğrenmiş oldular. Artık bir şey yapmaları gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanırım...


Mustafa Gültekin'i TWİTTER'dan takip edin!
www.twitter.com/SeferiSair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR