rotabursaTV

Ak Parti Nilüfer'i kazanır mı?

Ak Parti Nilüfer'i kazanır mı?
Pek tabii ki; kazanır.
Ama nasıl?

Ak Parti,
İki dönemdir Nilüfer’i kaybediyor. Fakat burada CHP’nin kazandığını söylemek de olanaksız…

“Nasıl yani?”
Dediğinizi duyar gibiyim. Evet, aynen okuduğunuz gibi… Üstüne basarak, altını çizerek bu yakıcı gerçeği tekrar ediyorum. İki dönemdir, Nilüfer’i Ak Parti kaybediyor ama CHP’de kazanmıyor.

Şayet
CHP kazanmış olsa idi genel seçimlerden de birinci parti çıkardı.

O halde,
CHP’nin adayı mı kazanıyor Nilüfer’de seçimi?

Cevabım:
Ne yazık ki; hayır…

Tamam,
Mustafa Bozbey’in halkla kurduğu sıcak teması ve dolayısıyla duyulan sempatiyi hepten yok sayacak değilim. Fakat sadece bunun seçim kazandırmaya yetecek bir meziyet olduğunu da asla düşünmüyorum.

Nitekim
CHP, Bursa’da,  “kalesi” gibi gördüğü Nilüfer’in burçlarında genel seçimlerde Ak Parti’nin bayrağı dalgalanıyorsa,Ak Parti’nin karar vericileri (Ankara) oturup düşünmesi lazım, “Bursa’da yanlış giden ne?” diye…

***

Belli ki;
Nilüfer’de iki dönemdir es geçilen ayrıntı bu defa düşünülmüş. Zira adı henüz her ne kadar aday adayları arasında olsa da, aday olduğunu çocukların bile bildiği Dr. Mustafa Esgin’i sahaya sürdüler.

Hiç kuşku yok ki;
Ak Parti, Nilüfer’i kazanmaya namzet en isabetli adayla yola çıkarak birinci adımı doğru attı ve bu sefer ciddi bir“kazanma isteği” içerisinde olduğunu ortaya koydu…

Ve fakat
Ak Parti’nin Nilüfer’i kazanması için bunun tek başına yeterli bir karar olduğunu da düşünmüyorum.

Çünkü:
Başbakan’a bakıp genel seçimde oyunu Ak Parti’ye veren Nilüfer seçmeni, yerel seçimde başka bir partinin adayını tercih etme seçiciliğine sahip. Yani, Nilüferli, sadece Nilüfer’e bakmıyor. Aynı zamanda büyük fotoğrafa da bakıyor.

Dolayısıyla,
Nilüferli, bu yerel seçimde de sadece Nilüfer’e değil, Bursa ölçeğindeki büyük fotoğrafa bakacak ve kararını öyle verecektir.

Haliyle,
Ak Parti Nilüfer’de verdiği doğru kararı, büyük fotoğrafın diğer ana parçaları olan Osmangazi, Yıldırım veBüyükşehir’de de vermeli ki; bu yarıştan “dört-sıfır” olarak kayıpsız çıksın...

Peki;
Osmangazi, Yıldırım ve Büyükşehir’de nasıl bir kararla bu özlem duyulan ideale ulaşılabilir?

Daha önceleri de,
Çok defa yazdım ve bir defa daha üstüne basa basa tekrar ediyorum. Bu işin sırrı tek kelimeyle, “Büyük Değişim”

Bir defa
Ak Parti, Osmangazi, Yıldırım ve Büyükşehir’de, hadi, başarısızlık ve başkaca iddialar bir yana, siyaseten yıpranmış başkanlara, “teşekkür ederiz, siz artık biraz dinlenin” demeli.

Sonrasında,
Dürüstlüğüne herkesin kefil olacağı, teşkilatların onayını/desteğini almayı başarmış, yeni, mütevazı ve vizyonlu adayları sahaya sürmeli. Bu yeni durum yenilikçi bir anlayışın göstergesi olarak Bursa’da her açıdan bir heyecan fırtınasının başlamasına neden olacaktır…

Şunun altını çok net çizmek isterim.
Bursa’da, mevcut başkanların yaptıklarına duyulan büyük bir memnuniyet yok. Ancak yap(a)madıklarından doğan büyük bir kırgınlık var. Bahsettiğim “Büyük Değişim” en başta bu büyük kırgınlığı ortadan kaldıracak ki; herkes için yeniden yeni bir başlangıç olacak…

Bu değişim rüzgârı,
Meyvesini Nilüfer’de verecek ve en başta söylediğim gibi Ak Parti pek tabi ki; Nilüfer’i kazanacak… Aksi halde,CHP Nilüfer’i yine kazanmayacak belki ama Ak Parti’nin de kaybedeceği aşikâr. Zira görünen köy kılavuz istemiyor.

Son söz:
Ak Parti, Bursa’da, bunca acı gerçeğe rağmen siyaseten yıpranmış mevcutlarla “yola devam” kararı alırsa, bunun kaybı sadece Nilüfer’le de sınırlı kalmayacaktır. Ben, Büyükşehir’le birlikte diğer bazı ilçelerde de ciddi risk durumunun oluşabileceği kanaatindeyim… Bunun ise her şeyden evvel büyük bir vebal olduğunu bilmem hatırlatmama gerek var mı?   


Mustafa Gültekin’i 
TWİTTER’dan takip edin
www.twitter.com/seferisair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR