12 Ağustos 2020 Çarşamba
rotabursaTV

Ak Parti’de İl Başkanı bilmecesi!

Seçim ayarlı,
17 Aralık taarruzu, ülkede hemen her şeyi allak bullak etti. Elbette ki; söylenecek çok söz var. Fakat bu operasyonun bize öğrettiği en temel birkaç hususun altını çizip başta/başlıkta değindiğim gündemime geçeceğim.

Efendim,
Bu ani savrulma, “bitti” sanılan darbe teşebbüslerinin kılık değiştirerek yeniden hortlamasıdır. Üzülerek öğrendik ki; bu ülkece darbe teşebbüsleri bitmemiş ve bitmeyecek…

Gün geçtikçe
Olay daha da berraklaşıyor. “Yolsuzluk” iddiaları üzerinden bizzat Başbakan Erdoğan’ın köşeye sıkıştırılmak istenmesinin hesaplı kitaplı ve alçakça bir tuzak olduğu hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak kadar açık ve nettir…

Bu olayla birlikte,
Toplumun, “Hizmet Hareketi”ne bakışı da değişmiştir. Ciddi manada zedelenmiş itibarıyla “hizmet” artık hizmet olmaktan çıkmış bir hezimete dönüşmüştür.

Ne yazık ki;
17 Aralık’la birlikte, Türkiye’de muhalefet boşluğu bir kez daha ve ciddi manada hissedilmiştir. Zira muhalefetin,demokrasi dışı yolardan medet umma huyu hala devam ediyor.

***

Neyse 
Bu hatırlatmalara burada bir virgül koyalım ve biz dönelim konumuza.

Bursa’nın gündemi 
Yerel seçimlerdi ki; Ak Parti’de hala açıklanmayan ilçe belediye başkan adaylarıyla birlikte, atanmayan il başkanıve ilçe başkanları konusu birinci sıradaydı…

Muhtemelen, 
Başbakan Erdoğan, bugün çıkacağı yurtdışı gezisinden döner dönmez bu sorular cevabını bulacak. Seçim İşleri Başkanı Mustafa Şentop’un da dediği gibi, “az daha sabır…”

***

Pek tabii;
Ak Parti’de ilçe belediye başkan adayları kadar il başkanının kim olacağı da fazlasıyla merak ediliyor.

Biliyorsunuz,
Genel Merkez’e Halen il başkanlığını vekâleten yürüten Cemalettin Torun ile birlikte Mustafa Esgin, Zekeriya Birkan, Hasan Çepni, Gıyasettin Bingöl ve Halil Eldemir davet edilip gerekli istişareler yapılmıştı.

Ve fakat
Araya giren 17 Aralık kalkışması bir anda bugüne kadar alınmış olması gereken birçok kararın da ertelenmesine neden oldu.

Şunu peşinen söylemek isterim. 
Görüşülen altı kişi de değerli ve kendi alanlarında başarılı insanlar. Her birisi normal zamanda bu görevi layıkıyla yapabilir…

Lakin 
Şimdi yaşanan olağanüstü bir süreç var. Seçime çok az bir zaman kaldı. Kabul etmek gerekir ki; Cemalettin Torun’un dışındaki bütün isimler teşkilata ve işleyişe fazlasıyla yabancılar.

Yeni bir isim atandığını düşünün, 
O başkan yeni bir yönetim hazırlığı süreci yaşayacak. Bir bakıma yeni bir (yönetime girme) yarış başlayacak. Listeye giren yeniler mutlu olacak belki ama giremeyen eskiler kırılacak. Meclis üyeliği müracaatı da yapmadıkları için kendilerini bir bakıma, “kapının önüne koyulmuş” hissiyle kösenler de olacak…

Öte yandan,
Yeni başkan, yeni yönetim bırakın ilçe teşkilatlarını tanımayı daha birbirini tanımadan seçim gelip kapıya dayanacak. Emin olun, bu kadar kısa sürede yeni atanacak il başkanı, ilçe başkanlarının adını bile öğrenemez…

Bu bıçak sırtı durum,
Aslında yeni başkan ve yönetimi için de siyasi bir kayıp olabilir. Zira istemeden de olsa bir boşluğun oluşacağı aşikâr. Ak Parti’nin mevcut çıtası ve hedefi de belliyken, bunun altında bir sonuç yeni ekip için kaybedilmiş bir sınav olmaz mı?

Bana katılırsınız katılmazsınız,
O sizin bileceğiniz iş ancak kanımca bu süreci en doğru yönetecek kişi uzun süre Ak Parti’nin içinde çalışan ve zaten teşkilatın başında olan Cemalettin Torun’dan başkası değildir.

Derin 
Çalkantılarla boğuşan Ak Parti’nin bir de, yeni il başkanı, yeni yönetim, yönetime girmek isteyeceklerin kavası, giremeyenlerin küsmesi gibi son derece gereksiz ancak olası meselelerle uğraşmaya vakti de yoktur, kimsenin bunlara zemin vermeye hakkı da yoktur.

Son söz: 
Bu fakir, acizane, belki hakkım ve haddim de olmadan, bunun, böyle icap ettiğini en başta müstakbel il başkanı adaylarının düşünmesi ve Ak Parti’nin akıbeti adına bu iradelerini topluca Genel Merkez’e bildirip, “birlik” mesajı vermesi gerektiğini düşünüyor/ öneriyorum.  

           

Mustafa Gültekin’i TWİTTER’dan takip edin
www.twitter.com/seferisair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR