Süper Timsah

Ak Parti'nin Nilüfer adayı!

Öyle görünüyor ki;
Türkiye'de siyaset 2019'a kilitlenmiş vaziyette. Bu manada derin mevziler kazılıyor, CHP'nin kürsüden dekont sallaması bunun en bariz göstergesi.

Sadece Türkiye mi?
Bence hayır, dünya da Türkiye'de olup bitene kulak kesilmiş durumda. 2019'da "Tayyip'siz Türkiye"hülyaları besleyen kimileri çoktan taciz atışına başladılar bile. İşte Amerika Birleşik Devletleri'nde görülmekte olan ve tam anlamıyla kukla tiyatrosunu andıran "Zarrab Davası" bunun en açık örneği...

Konu bu minvaldeyken,
Kuşkusuz 2019 en çok Ak Parti'yi/Recep Tayyip Erdoğan'ı ilgilendiriyor. Yoksa, İstanbul, Ankara, Bursa belediye başkanlarının istifasının alınması, yerlerine yenilerinin seçilmesiyle başlayan çok sert değişim rüzgarı başka türlü nasıl açıklanabilir ki?

Ak Parti'deki,
2019 odaklı değişim rüzgarının en fazla hissedildiği yerlerin başında Bursa'nın geldiğini söylersek yanılmış olmayız herhalde. İl Başkanı Cemalettin Torun'un istifasıyla başlayan süreç nihayet Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin istifasıyla zirveye ulaştı. Tabi, kabine revizyonunda Bursa'nın bakanlarının koltuklarını terk etiklerini ve Hakan Çavuşoğlu'nun sürpriz bir şekilde Başbakan Yardımcısı yapıldığını da unutmamak lazım.

Ha bu arada,
Yeni bir kabine revizyonunun daha kapıda olduğu ve yine çok konuşulacak sürpriz değişikliklerin yaşanacağı söyleniyor. Bu değişimden Bursa nasibini nasıl alacak bekleyip göreceğiz. Lakin  Ankara'nın siyaset dehlizlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun koltuğu bırakacağı;  İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala'nın da yeniden kabinede yer alabileceğinden bahsedildiğini de paylaşmak isterim.

Ak Parti'de
Değişim rüzgarının en sert estiği Bursa'da Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçe başkanları başta olmak üzere birçok ilçede de değişimin startı verildi. Yıldırım'da Oktay Yılmaz ilçe başkan adayı olarak belirlenirken Osmangazi ve Nilüfer'de de arayışlar hızla devam ediyor. En kısa sürede bu ilçelerin adayları da belirlenecek ve 2019 için büyük yürüyüş başlamış olacak.

İşte asıl mesele burası,
2019'da Ak Parti'nin Bursa belediye başkan adayları kimler olacak? Bu soru hiç olmadığı kadar önemli ve bu isimler hiç olmadığı kadar merak konusu...

Ve ilk defa,
Şimdiye kadar sonucu en bilinen ancak bu seçimde çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşen Nilüfer'in ayrıca masaya yatırılması gerekecek. Çünkü CHP, Bursa'yı kazanmak için Nilüfer'deki güçlü silahı Mustafa Bozbey'i Büyükşehir'e sürebilir. Kuşkusuz Bozbey'in, Osmangazi ve Nilüfer başta olmak üzere diğer ilçelerde belirlenecek isabetli adaylarla birlikte CHP'yi Bursa'da en yüksek oy oranına ulaştıracağından kimsenin kuşkusu yok.

Ve fakat
Ak Parti'in atacağı akıllı bir adımla belki de Bursa'da hiç yapamadığını yapıp ilk defa seçimleri "4-0"la da kazanabilir. İşte böyle bir başarının tarihe altın harflerle yazılması için Ak Parti'nin Nilüfer adayının kim olacağı büyük önem kazanıyor.

Aslında,
Nilüfer'de şehircilik adına önemli hizmetlerin altında Ak Parti'nin imzası var. Fakat imza atmak, hizmet etmek yetmiyor. O hizmetleri ve daha büyüklerini bıkmadan planlamakla birlikte Ak Parti'nin kendisini Nilüferleriler'in anladığı dilden yerinde ve yeniden anlatması gerekiyor. İşte bunun için Ak Parti'nin adayının adaydan öte bir anlamı olması gerekiyor ki; bu anlatım makes bulsun.

Evet,
Şimdi sıkı durun, kılıçların en keskin olacağı bu seçimde Ak Parti'nin Nilüfer Belediye Başkan Adayı, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmalı. Neden mi Hakan Çavuşoğlu olmalı? Hükümetin Bursa'da en etkili ismi olması bakımından Hakan Çavşoğlu Ak Parti'nin Nilüfer Belediye Başkan Adayı olmalı. Göçmen/Bursalı olması bakımından Ak Partinin Nilüfer Belediye Başkan Adayı Hakan Çavuşoğlu olmalı. Genç olması bakımından Ak Parti'nin Nilüfer Belediye Başkan Adayı Hakan Çavuşoğlu olmalı. Başbakan Yardımcısı olması hasebiyle Nilüfer'de daha kolay ve başarılı bir tanıtım/anlatım imkanı yakalayabilecek olması bakımından Ak Parti'nin Nilüfer Belediye Başkan Adayı Hakan Çavuşoğlu olmalı.

Ak Parti'nin
Nilüfer'deki Hakan Çavuşoğlu hamlesi, CHP'de de dengeleri derinden sarsmakla kalmaz Bursa adına planlanan oyun da bozulmuş olur. Açık söylüyorum, "erken kalkan yol alır" düsturundan hareketle Ak Parti'nin Nilüfer Belediye Başkan Adayının Hakan Çavuşoğlu olması için Ak Parti'ye yakın STK'lar bir kampanya başlatmalı ve bir bakıma seçimin startını da vermeliler.

Son söz:
Ak Parti Nilüfer'i gerçekten kazanmak istiyorsa bu fikri yabana atmamalı. Düşünmeli. Halihazırda Ak Parti'nin Nilüfer için en isabetli adayı Hakan Çavuşoğlu'ndan başkası değil.  

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR