rotabursaTV

Altepe, Çelik'e mesaj mı verdi?

Faruk Çelik,
Uzun süren sessizliğini bozdu. Tarım Bakanı olarak çıktığı yeni sahnede et ve ekmek fiyatlarını konu eden çıkışlarıyla adeta gündem belirliyor.

Bakan Çelik'in,
Bu hareketli hali alıştığımız bir tarz aslında. Alışılmış bir şeyin bu denli ilgi çekici olması ise Çalışma Bakanlığı'nın son zamanlarında, özellikle Soma ve 17,25 Aralık'la başlayan süreçte alabildiğine sessizliğe gömülmesiydi ki; çoğu çevrelerce, "ölü taklidi" yapmakla suçlanmıştı.

Öyle ki;
Faruk Çelik yeniden üst perdeden sahne aldığına göre; hatta Bülent Arınç'ın Tayyip Erdoğan açıklamalarında herkesten önce topa girdiğine göre tehlike geçti demektir...

***
Neyse,

Konumuz bu değil. Konumuz, Bakan Çelik'in, ekmek fiyatlarına yapılan zamma tepki gösterdiği sırada, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin adeta ironi yaparcasına ekmeğe zam yapması...

Niye böyle olduğunu,
BESAŞ'ın ekmeğe neden zam yaptığını en yetkin/yetkili kişiye, BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş'a sordum.

Mustafa Bektaş,
"Bakanımızın örnek gösterdiği bir kurumuz" diyerek söze başladı ve ekmeğe birbuçuk yıldan bu yana zam yapmadıklarını, altı aydan beri de zararına satış gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Zamlı haliyle
Bir liraya satılan BESAŞ ekmeğin maliyetinin 91 kuruş olduğunun altını çizdi Bektaş ve "2015'de maliyetlerde/girdilerde yüzde 15 artış söz konusu. Buna rağmen, piyasada ekmeğin kilosu 4 lira ve üzeriyken biz 2,5 liraya ekmek imal ediyoruz" dedi.

Mustafa Bektaş,
Başında bulunduğu kurumun bütün detaylarına hakim bir edayla 10 kuruşluk zammın gerekliliğini bütün ayrıntısıyla ve teknik bilgilerle anlattı fakat rakamlarla dolu bu ayrıntılara girerek sizi sıkmak niyetinde değilim.

Herhalde en belirleyici durum,
Vatandaşın bu zamma tepkisinin ne/nasıl olduğu ki; Bektaş, tek bir eleştiri dahi almadıklarını ifade etti...

Kuşkusuz, "ekmeğe zam"
Sevimsiz bir şey ancak şu yapılan zamla bile hala Bursa'nın en ucuz ve en kaliteli ekmeğini BESAŞ'ın ürettiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Son söz:
Sohbete Bakan Faruk Çelik'le başladık madem yine onunla bitirelim. Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki sözleri karşısında Bakan Çelik,  "Bu partide görev yapmış, mayasını çok iyi bilen arkadaşların bu tarz konuşmaları hiç şık değildir. Böyle bir süreçte kimin ne yapmak istediğinin bilindiği, AK Parti'ye, Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza yönelik böyle yaklaşımların doğru olmadığını ifade ediyorum" dedi.

Şimdi,
Sadece bugünü ve bu açıklamayı ele alacak olursak Bakan Çelik doğru söylüyor ve yerden göğe kadar haklı. Lakin, Arınç'ın bugün konuşması ne kadar yanlışsa, Çelik'in dün (17-25 Aralık süreci) susması o derece ve hatta daha büyük, daha affedilemez bir yanlıştı. Eğer gerçekten doğruya gideceksek herkes önce kendi yanlışını düzeltmeli...

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR