rotabursaTV

Altepe kendi çalıp kendi mi oynuyor?

Cumartesi sabahı,
Ak Parti İl Başkanlığı’nda, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın basın toplantısına katıldık.

Gündeme dair
Açıklamalarda bulundu Arınç. Yine bildiğimiz gibiydi; yürekli ve yürekten…

Gezi Parkı olaylarında
Özeleştiri de yapan sözleri sadece Bursa’da değil, Türkiye’de, hatta dünyada yankı buldu.

Söylediklerini
Tekrar etmeyeceğim elbette. Ancak, bir parantez açıp, Arınç’ın, “haysiyet cellâdı” diye tanımladığı bir hususun da altını çizmeden geçemeyeceğim. Biliyorsunuz, Gezi Parkı olayı, Gezi Parkı’ndan çıktı/çıkartıldı. Kanımca belki de masum ve haklı sayılabilecek bir eylem haksız, anlamsız hatta suç boyutuna ulaştı.

Kuşkusuz;
Olayların, mecrasından çıkıp onaylanması mümkün olmayan boyutlara ulaşmasının altında, demokrasinin hazımsızlık yaptığı bazı karanlık yüzlü kışkırtıcılar var.

İşte,
“Haysiyet Cellâtlığı”na soyunan bu insanlar(!) adeta yalan makinesi gibi çalışıyorlar ki; bunları görünce eminim şeytan bile insan(!) yaratılmadığına şükrediyordur.

Bu cellâtlar,
Bülent Arınç’ı da hedef almışlar ve “Gezi Parkı’nda yapılacak olan AVM’ye Arınç’ın oğlunun ortak olduğu” iftirasında bulunmuşlar. Biliyorum, söz tesir etmez bu şeytanı bile şeytanlığına şükrettiren insanlara(!)… Onun için Allah’a havale ediyor ve parantezi kapatıyorum.

 

Arınç’ın neden haberi yok?

Bülent Arınç’ın,
Bursa'daki toplantısından çıkartılan manşet “Gezi Parkı” olsa da, en az onun kadar önemli olduğunu düşündüğüm bir hususun daha altını çizmek istiyorum.

O da şudur:
Kent Gazetesi’nden, meslektaşım Aysun Karlı, Arınç’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, Merinos Stadı’nı yıkıp yerine otel yapma projesi hakkında ne düşündüğünü sordu.

Arınç ise,
“Haberim yok” dedi.

Bu cevabı,
Çok, ama çok manidar bulduğumu söylemek isterim. Zira sonradan öğrendiğimize göre sadece Arınç değilmiş haberdar olmayan. Milletvekillerinden mahalle başkanlarına kadar hemen hiç kimse konuya vakıf değil Ak Parti'de... Durum bu ise Bursalılar’ın haberi olur mu hiç olup bitenden?

Olmaz tabi!
Tıpkı Doğanbey Ucubeleri’nden, tıpkı belediye binası inşaatından, tıpkı stattan, tıpkı “T1” hattından ve daha birçok şeyden haberimizin olmadığı gibi otel inşaatından da olmaması çok normal.

Ve fakat
Sorun da bu zaten. Bursa’nın kaderine dair kararlar alınıyor ancak Bursalılar’ın haberi yok. Bırakın Bursa’yı, Altepe’nin parti teşkilatlarının, hatta Bülent Arınç’ın bile haberi yok. Kimsenin haberi olmadığına göre Altepe kimlerle yapıyor bu işleri veya kimlere yapıyor Allah aşkına?

 

Gecekondu gibi gökdelen!

Hazır sırası gelmişken,
Recep Altepe'nin yine, Bursalılar'dan habersiz gecekondu diker gibi dikmek istediği 33 katlı gökdelenden de bahsedeyim ki; haberiniz olsun.

Zafer Mahallesi'nde,
33 katlı gökdelen dikilmesi için girişimde bulunmuş Başkan  Altepe... (Hani şu, inşaatını Bakan Faruk Çelik'in ağabeyi Osman Çelik'in yapacağı iddia edilen yer) Gerekçesi ise yine "özrü kabahatinden büyük" dedirtecek cinsten...

İddiaya göre,
Doğanbey Ucubeleri'nin, Bursa'nın bağrında bir heyula gibi duruşunu perdelemek için çevreye bundan daha yüksek binalar yapmak ve bu suretle Doğanbey'i arada kaybetmek istemiş Altepe... Yani, bir yanlışı daha büyük bir yanlışla örtmeye kalkışmış...  

Allah'tan
İl Başkanı Sedat Yalçın ve ekibinin haberi erken olmuş da bu duruma engel olunup, proje 13 katla sınırlandırılmış.

Peki;
Ya engel olunmasaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Emin olun Doğanbey Ucubeleri'ne rahmet okutacak yeni heyulalar kentin bağrında yükselirdi. Bu durumda, Bursa'nın tarihi, doğası ve geleceği bir kez daha yerle bir edilmiş olurdu. Özetle çok yazık olurdu.

 

Doğanbey, Gezi Parkı’ndan daha mı önemsiz?

Söz Altepe’den açılınca
İstemesek de aklımıza Doğanbey Ucubeleri geliyor. Hazır millet, aslında tam olarak ne olup bittiğini bile bilmediği Gezi Parkı için tencere tavayı alıp sokaklara fırlamışken soruverelim.

Acaba
Doğanbey Uucubeleri, Gezi Parkı’ndan daha mı önemsiz? Acaba, Doğanbey'de yapılan çevre, şehir ve tarih katliamı, Gezi Parkı’nda yapıldığı söylenen doğa katliamından daha mı hafif? Asla değil!

O halde
Ey Bursalılar! Yıllar yılı bir gün olsun tencerenizi tavanızı alıp neden sokağa çıkmadınız? Bir gün olsun, yol kapatmadınız ve “Bursa’yı katlettirmeyeceğiz” diye slogan atmadınız? Yoksa Şehreküstü, Taksim’den daha mı değersiz? Yoksa Bursa İstanbul’dan daha mı kıymetsiz?

Ey Bursalılar!
Çekirge Caddesi’nde, çevredeki binaları ve haliyle oradaki insanları tehdit eden ve üstelik mahkemece “durdurma kararı” verilen İşadamı Cavit Çağlar’ın inşaatı için kılınızı bile kıpırdatmadınız? Neden bu inşaata izin veren belediye başkanlarına tek söz söylemediniz? Soruyorum size, İstanbul için gösterdiğiniz hassasiyeti neden yaşadığınız kent için göstermiyorsunuz?

Ey Bursa'nın,
Muhalif siyasetçileri ve yazar çizerleri! Tabeladaki "TC" için Vali'ye çemkirdiğiniz kadar, Doğanbey Ucubeleri için Altepe'ye neden çemkirmediniz? Veya Gezi Parkı için sokaklara çıkarken, Doğanbey için evinizin balkonuna bile çıkmadınız? Dahası, Ak Parti'yi yerden yere vurup,  Başbakan Erdoğan'a, "diktatör" deme cüretinde bulunurken Altepe'ye tek söz bile söylemiyorsunuz? Bu samimiyetsizlik neden?

Yoksa işler,
"Tamamen duygusal" mı? Veya yoksa siz Bursa’yı sevmiyor musunuz?

 

Mustafa Gültekin'i TWİTTER'dan takip edin!
www.twitter.com/seferisair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR