rotabursaTV

"Baharım hazan olmasın!"

Dünkü,

Bursa'da iki yıl önce lise öğrencileri arasında yapılan resmi bir araştırmanın; "öğrencilerin yüzde 9'u bonzai bağımlısı, yüzde 35'i alkol alıyor, yüzde 45'i sigara kullanıyor..." şeklindeki vahim sonuçlarını paylaşmış ve Bursa Milli Eğitimi'nin,  bu konuda yetkin faaliyetleri bulunduğunu düşündüğüm Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim Sen yetkililerinin neler yaptıklarını, önerilerinin neler olduğunu sormuştum.

 

Yazımız üzerine,

Türk Eğitim Sen Başkanı Selçuk Türkoğlu, bir açıklama ve bir de öneri paylaştı. Elbette ki; bu köşeye sığacak kadarcık önerilerle bu sorun çözülemez. Lakin, bir kıvılcım yakması adına söylenecek sözleri önemsediğimi ifade ederek Türkoğlu'nun iletisini aynen paylaşıyorum.

 

***

Sayın Gültekin,

Öncelikle böylesine hayati bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Aslında görünen tablo “Aysberk’in görünen yüzü” sorun daha derin ve büyük.

Biz Türk Eğitim-Sen olarak salt ücret sendikacılığı yapmıyoruz.

Milletimizi, Milli Eğitimimizi ve geleceğimiz olan çocuklarımız için aydın bir sivil toplum teşkilatı sorumluluğu ile projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz.

Nitekim bundan önce Bursa’da “Beslenme çantaları boş kalmasın” ve “el ele Çanakkale’ye” projesi tam anlamıyla hayata geçirilmiş ve sonuç almıştır.

Zararlı alışkanlıklar ve madde bağımlılığı ile ilgili ise, düşünce aşamasında olan projemiz ne yazık ki Milli Eğitim'den karşılık ve muhatap bulamamıştır.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; bu sorun salt, klinik ve polisiye tedbirlerle çözülemez. Özellikle madde bağımlısı olan veya bağımlılık tehlikesi altında olan çocukların birebir rehabilitasyona ve tedaviye alınması gerek.

Bunlar da ancak geniş ve ciddi sosyal projeler ile gerçekleşebilir.

Şuan Milli Eğitim'in ya da diğer devlet kurumlarının çocukları salonlara doldurup 2 saatlik verdiği seminerlerle bu problem çözülemez.

Hatta pedagojik formasyonu olmayan yetkisiz personelin vermiş olduğu seminerler bazen faydadan çok zarar getirmektedir ve sadece faaliyet dosyasını doldurmaya yaramaktadır.

Teklifimiz “baharım hazan olmasın” projesidir.

Bu proje hedef  kitle olan madde bağımlığı tehdidi altındaki çocuklarımızın Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet yetkilileri ile uzmanların da içerisinde olduğu kamplarda çocukların bu tehditten kurtulmasına yöneliktir. Proje detayları ilgilenildiği takdirde tabi ki paylaşılacaktır.

Saygılarımla … 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR