rotabursaTV

Bayramlık ağzımı açayım!

Ramazan'ın,
İlk gününde karşınıza bayramlık ağzımı açarak girmeyi ben de istemezdim ama Bursa'nın şahsiyet sahibi simalarından Cevat Akkanat'ın, sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf ve altına yaptığı yorum içimi deşti. Canım sıkıldı, asabım bozuldu. Yutkundum ama susamadım. Şu halde bayramlık ağzımı açmazsam kederimden kahrolurum.

Efendim,
Cevat Akkanat, aşağıdaki fotoğrafı, altına şu yorumu yaparak paylaşmış.

 

"Solsever, kemalistperver muhafazakar belediyelere ve onlara rehberlik eden aşağılık kompleksli sözde kültür adamlarına kapak olsun. CHP'li Bursa Nilüfer Belediyesi ise gereğini yapıyor... Fotoğraflar Nilüfer'in kenar mahallesi Göçmen Konutları'nda çekilmiştir..."

***

Ah be azizim!
Bizim mahallenin kültürden sorumlu adamları, oğluna, gelinine, oğlan kardeşlerine, kız kardeşine, ortağına, ortağının hanımına ve dahi daha bilmediğimiz bilcümle eşine-dostuna iş/istihdam sağlamakla; dahası, "ne iş!" diyenleri önce tehdit etmek, sonra da mahkemeye vermekle meşgul olduklarından bu işlere ayıracak zamanları olmuyor haliyle.

Hoş, zaman bulsalar bile
İdrakleri ermediği, çapları yetmediği için bu işleri "şeytan işi" görüp, yine, "ne iş!" diyenleri "İslam'a zarar vermekle" itam edecek kadar şeytanileştiklerinden, her türlü şeytanlığı bekle de Nilüfer Belediyesi'nin yaptığı o takdir edilesi faaliyetleri yapmalarını zinhar bekleme bunlardan Cevat Hocam... 

Bunlar,
Nazım Hikmet'in komünist olduğunu duymuşlardır sadece, Komünizmi bilmezler,Komünist Manifesto'nun kapağını aralamamışlardır hayatlarında. Kapital'i okumak şöyle dursun üç cildini bir arada görmemişlerdir bile... 


 

Mehmet Akif'i,
İlkokulda ezberlemişlerdir, İstiklal Marşı'nın yazarı olarak sadece, ötesini arama...  

Necip Fazıl'ı,
"Büyük din alimi" sanırlar. Çile'sini görmüşlerse bile, çilesinden pek haberleri yoktur.  

Sezai Karakoç'u,
Nadir çıkar hatırlayan ki; onlar da Mona Roza'dan gayrisi yük gelmiştir. Nuri Pakdil'i, Erdem Bayazıt'ı, Cahit Zarifoğlu'nu, İsmet Özel'i hiç sormayalım. Zira o taraklarda bezi yoktur bu arkadaşların. İçeride durum buyken kalkıp, modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud'u, Ezra Pound'u sorup sövdürmeyelim kendimize değil mi muhterem Cevat hocam?  

Şimdi,
Bezini başka taraklara asmış bu arkadaşlar haliyle nereden bilecekler, Cevat Akkanat'ın şair olduğunu? Kim okuyacak Mustafa Muharrem'in, İsa’dan Önce Gül'ünü, Öç Terimleri'ni, Kemansız Kare'yi, Acemi Çisenti'yiDikkat Köpük'ü, Yaprak Ahalisi'ni? Kimin haberi olur Düşünmek Farzdır'ın, Vahiy ve Sanat'ın yazarı Metin Önal Mengüşoğlu'ndan ve dahi insanın beynini tokatlayan diğer kitaplarından? Kimin umurunda İhsan Deniz ve İpek Dili? 

Son söz:
Yine bir oruç ayına eriştik. Allah'a şükürler olsun. Oruç'un bizi tuttuğu, namazın bizi kıldığı bir ay olur inşaAllah. Ancak Cevat Akkanat'ın altını çizdiği o muhafazakar belediyeler ve onların kültür sorumlularının marifetiyle çuvalla para verilip, meydanlarımızda şebeklik yaptırılacak kültür adına... Biliyorum, şebekliğe harcanan paranın/imkanın/zamanın binde biri yanı başımızda birikmiş  Cevat Akkanat'a, Mustafa Muharrem'e, Metin Önal'a, İhsan Deniz'e ve eserlerineharcanmayacak. Harcanmayı bırak hatırlanmayacak bile. Yazık be, hem de çok yazık...


Mustafa Gültekin'i TWİTTER'dan takip edin!

www.twitter.com/SeferiSair     

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR