rotabursaTV

Bu bir felaket!

Bundan iki yıl önce,

Bursa'da bir araştırma yapılıyor. Lise öğrencileri arasında yapılan bu resmi araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 9'u bonzai bağımlısı, yüzde 35'i alkol alıyor, yüzde 45'i sigara kullanıyor...

 

Soruyorum şimdi,

Bu bir felaket değildir de nedir Allah aşkına?

 

***

 Eski bir İngiliz ajanı

Annie Mochon, "Büyük ülkeler, kaos çıkarmak için başka ülkelerde bomba patlatır" ifadesinden sonra, dünyada, Five Eyes (Beş Gözler) işbirliği kapsamında Amerika, Avusturya, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda istihbarat örgütlerinin Suriye ve Güneydoğu'da cirit attıklarını itiraf ediyor.

 

Binlerce örnekle birlikte

Bu itiraf da Batı'nın terör konusunda  ikiyüzlü davrandığının, kafalarının arkasında başka cinlikler olduğunun, hadi daha açık söyleyeyim, Türkiye üzerinde derin hesaplar yaptıklarının açık ispatıdır.

 

***

Şimdi,

Bursa'da bonzai bağımlısı lise öğrencisiyle Güneydoğu'da ve Suriye'de cirit atan yabancı istihbarat elemanlarının ne alakası var demeyin. Çok alakası var.

 

Efendim,

Çökmüş bir eğitim sistemi, felaketin eşiğine sürüklenmiş toplumun habercisidir. Öğretilmiş korkuların esiri nesiller yetiştirir. Batı'nın istediği tam da bu değil mi? Yüzde 9'u bonzai bağımlısı, yüzde 35'i alkol alan, yüzde 45'i sigara kullanan bir nesilden dünyayı sarsacak fizikçiler, matematikçiler, edebiyatçılar, siyasetbilimciler, felsefeciler, düşünürler yetişmesine imkan var mı?

 

Öyleyse,

Durup düşünmemiz gerekiyor. O görüş, bu görüş demeden, o sendika bu sendika kavgasını vermeden evvel başımızı ellerimizin arasına alıp, bu  yakıcı gerçekle acilen yüzleşmemiz ve ortak çözümde birleşmemiz lazım. 

 

 

Bugün

Bunu başaramaz ve gelecek yüzyılın tohumlarını elbirliğiyle atamazsak, yakın gelecekte sahip olduğumuz her şeyimizi kaybedebiliriz. Bu ölümcül gerçekten hareketle en acil halledilmesi gereken sorunumuzun "eğitim sorunu" olduğunu söylemek istiyorum. Gençlerimize hiçbir ufuk aşılamayan, köklü bir geçmiş temelleri üzerinde büyük bir gelecek vaat edemeyen, kör ve kötürüm bir eğitim sistemiyle nasıl ve nereye kadar gidebiliriz?  

 

Örneği

Bursa'dan verdik ama bu sadece Bursa'nın sorunu değil. Topyekun ve milli bir sorun... Fakat yine de, Batı karşısında kompleksin korkunç uçurumuna sürüklenmiş ruhsuz, ufuksuz nesiller yetiştiren bu köhne sistem konusunda Bursa Milli Eğitimi'nin neler düşündüğünü, nasıl bir formül geliştirdiğini, açıkçası neler yaptığını merak ediyorum.

 

Son söz:

Çocuklarımız bir kenara, Bursa'nın siyasetçileri, STK'ları, ne düşünüyor. Mesela, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Eğitim-Bir-Sen Başkanı Numan Şeker, Türk Eğitim Sen Başkanı Selçuk Türkoğlu yarınlarımız için yaratıcı adımlara ilham verecek hangi rüyaları görüyorlar acaba?

 

Unutmayalım,

Kendi hayallerimizi kuramazsak başkalarının hayallerini yaşamak zorunda kalırız ki; o hayalleri kuranların gizli servisleri gelip bizim topraklarımızda, kültür coğrafyamızda böyle cirit atarlar...     

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR