Süper Timsah

Bursa sokaklarını köpeklerden temizleyin!

Önceki gün
Bursa'da, iki ayrı köpek vakası yaşandı. Siyasetin ateşinin tavan yaptığı şu günlerde pek önemsenmedi belki ama sonuçlarına bakılacak olursa pek de yabana atılacak bir konu değil...

Zira
Ajanslara düşen ilk haberde, sabah okula gitmek için yola çıkan 12 yaşındaki Emir Güleç isimli bir çocuğun Pitbul cinsi bir köpeğin saldırısına uğradığı yazıyordu. Başıboş köpek, ufacık çocuğun baldırını, sırtını, kolunu ısırmış. Allah'tan ki; çevredeki esnaflar yetişmiş de çocuk kurtarılmış.

Ya bir de,
Tenha bir yer olsaydı ne olacaktı? O köpeğin elinden kim alacaktı 12 yaşındaki Emir'i? Allah korusun ama sonuç tek kelimeyle bir facia olabilirdi. 

***

Günün,
İkinci köpek haberi Orhangazi'den geldi. 39 yaşındaki Arzu Güneri isimli bir vatandaş köpeklerin saldırısına maruz kaldı.

Ve fakat,
39 yaşındaki, iki çocuk annesi Arzu Güneri, 12 yaşındaki Emir kadar şanslı değildi. Zira köpeklerden kaçayım derken feci şekilde can verdi.

Evet,
Doğru okudunuz, Arzu Güneri öldü...

Kaldırımda yürürken,
Sokak köpeklerinden korkan Arzu Güneri, aniden yola fırlamış ki; bu sırada yem taşıyan bir tanker çarpmış. Hastaneye kaldırılan iki çocuk annesi kadın kurtarılamayarak hayatını kaybetmiş...

***

Düşünün bir kere,
Üç aile, başıboş köpeklerin saldırısıyla kabus yaşadı. İki çocuk annesi bir kadın hayatını kaybetti. Kadına çarpan şoför gözaltına alındı. Küçük emir yaralandı...

Emin olun,
Bursa sokakları bunlara benzer olayların yaşanması için adeta davetiye çıkarıyor. Nilüfer sokaklarında her gün karşılaştığım için bizzat kendim şahidim. Her köşe başı, başıboş dolaşan köpeklerden geçilmiyor.

Nitekim,
Sabah okula diye yolladığınız ve köpeklerin saldırısına uğrayan sizin çocuğunuz da olabilir. Veya kaldırımda yürürken köpeklerden korkarak aniden yola fırlayan ve bir aracın çarptığı kişi sizin eşiniz, anneniz, ablanız, kardeşiniz, kızınız, oğlunuz veya siz olabilirsiniz...

Sokaklar,
Böylesine başıboş köpeklerin istilasına uğramışken bunların sizin başınıza gelmeyeceğini kim garanti edebilir söyler misiniz?

Burada,
En büyük sorumluluk kuşkusuz belediyelerin. Belediye başkanları, başlarını ellerinin arasına alsınlar ve saldırıya uğrayan çocuğun kendi çocukları, ölen kadının da kendi yakınları olduğu/olabileceği hissiyle meseleye baksınlar.

Ha bir de,
Kimse kalkıp da, "Hayvan Hakları"ndan dem vurup kafa ütülemeye falan da kalkmasın sakın. Ölen kadının, yetim kalan ve saldırıya uğrayıp yaralanan çocukların hakkını teslim etmeden kimse bana başka haktan hukuktan bahsetmesin...

Son söz:
Tabii bir de, Bursa sokaklarında elini kolunu sallaya sallaya dolaşan ve ona buna saldıran iki ayaklı köpekler de yok değil. Belediyeler daha sık bir denetimle sokak köpeklerinin hakkından belki gelebilirler, lakin bu iki ayaklı köpeklerin hakkından kimler nasıl gelecek, doğrusu ben de bilmiyorum.          

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR