12 Ağustos 2020 Çarşamba
rotabursaTV

Bursa'nın kurtarıcısı!

Bursa'da,
Heykel'e yolu düşen hemen herkes Ahmet Vefik Paşa ismine aşinadır. Fakat, O paşa için zamanında Bursalılar'ın, "Bursa'nın Kurtarıcısı" dediğini herhalde çok azımız biliyordur.

Peki,
Bursalılar Ahmet Vefik Paşa'yı neden "Bursa'nın kurtarıcısı" ilan etmişler?

Böylesine önemli bir payeyi bir köşe yazısına sığdırmak elbette imkansızdır, fakat en azından bir girizgah olması adına birkaç örnek vermek istiyorum.

Ahmet Vefik Paşa,
Büyükelçilik, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve kısa süre de olsa Başbakanlık yapmıştır. Fransızca'yı anadili gibi bilir. İtalyanca bilir, eski dillere meraklıdır, Latince ve eski Yunanca'yı kolayca okuyup anlayacak kadar öğrenir.

Tahran'da elçi iken elçilik binasını Osmanlı Devleti toprağı olarak ilan edip bayrak çektiren Ahmet Vefik Paşa olmuştur.

Ahmet Vefik Paşa Bursa valisidir.
Ahmet Vefik Paşa, 1855'teki büyük depremde çok zarar görmüş ve o günden beri hiç onarım görmemiş anıtlardan başlar işe ve kentin onarımına girişir.

Depremin tahribatıyla yıkılmak üzere olan Yeşil Cami'den tutun da, Çelebi Mehmet Türbesi, Cem Sultan Türbesi, Ulucami, Osman ve Orhan Gazi'lerin türbelerini gün yüzüne çıkartmış.

Bursa'nın çok ihmal edilmiş yol meselesini başlı başına bir iş edinmiş, yeni ve geniş yollar açarak önemli hizmetler gerçekleştirmiş.

Şehre, dağlardan sular indirmiş ve bataklıkları kurutmuş.

Devlet Hastanesi'ni kurmuştur.

Eşkıyalığın kökünü kazımış.

Kısacası,
Ahmet Vefik Paşa, tamir edilen camiler, hanlar, hamamlar, çeşmeler, şadırvanlar ile Bursa'yı bir şantiyeye dönüştürmüştür. Şehri güzelleştirme uğruna yaptığı hizmetler herkesçe takdir edilince şehir halkı Ahmet Vefik Paşa'yı "Bursa'nın Kurtarıcısı" olarak görür ve öyle anar...

Hepsi bu kadar değil elbette,
Şehrin hatta ülkenin sanat hayatına da derinden etki eder Ahmet Vefik Paşa...

Bursa'da ilk tiyatronun kurulmasını sağlamakla kalmaz, Türk tiyatrosunun temellerini de buradan atmış olur.

Bundan sonrasını,
Ben yazmayayım isterseniz. En iyisi mi siz Nilüfer Belediyesi'nin Özlüce'deki Nazım Hikmet Kültürevi'nde açılan ve 3 Kasıma kadar sürecek olan, "Bursa'da tiyatro 140 yaşında" sergisine gidin ve Deniz Dalkılıç, Uğur Ozan Özen ve Tuba Okat'ın muhteşem çalışmasını yerinde görün.

Ahmet Vefik Paşa gibi
Yollar, hastaneler, tiyatrolar yapan, sanatsal eserler veren, okuyan, yazan bir devlet adamından günümüze geldiğimizde Bursa'nın nasıl tarifsiz bir talihsizlik yaşadığını da ayrıca müşahede etmiş oluyor insan.

Anlıyoruz ki;
Bursa'nın yeniden ve acilen yine kurtarılmaya ve tabii ki; Ahmet Vefik Paşa gibi derinlikli bir kurtarıcıya ihtiyacı var. 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR