Bursa'nın neden bir lobisi yok?

Bu konuya geçmeden evvel,
Ankara'dan bir kulis bilgisi paylaşayım. Fısıltı gazetesinin iddiasına göre, Ak Parti, Mayıs ayında kongreye gidecekmiş. Hatta bu konuda bir partili takma isimle dev bir spor salonuna gizlice rezervasyon bile yaptırmış. Hani diyorum, eğer böyle bir gelişme yaşanırsa Türkiye siyaseti  önümüzdeki günlerde epey ısınacak demektir. Dediğim gibi, bu bir fısıltı gazetesi iddiası. Doğru mu yanlış mı bekleyip göreceğiz.
 
***
 
Şimdi gelelim asıl konumuza,
Bursa'nın Ankara'da neden bir lobisi yok? Bu yılların sancısıdır aslında Bursa için. Bu konuyu, geçen dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de gündeme getirmişti...
 
Bursa'nın,
Ankara'da neden bir lobisinin olmadığının elbette ki; uzun yıllara dayanan ve birden çok sebebi var. Fakat sondan geriye doğru gidecek olursak en bariz yanlış Ak Parti'nin milletvekili listesidir. Tamam, isim isim ele aldığımızda hepsi iyi insanlardır sözümüz yok. Zaten kendilerinin şahsıyla bir sorunumuz da yok. Ancak hiçbirisinin derinlikli bir Bursa vizyonunun olmadığı genelgeçer bir gerçektir. Öyle ki; Ak Parti yazık edilmiş bir Bursa listesiyle seçime girdi.  
 
İkinci ve kanımca daha da önemli bir diğer yanlış ise,
Bursa'ya özde bir aidiyetleri bulunmayan isimlerin zorlama gerekçelerle Bursa'dan liste başı yapılmalarıdır. Şu anda birçok  ili kıskandıracak şekilde iki tane bakanımız var. İki isim de özellikle "akçeli işler" konusunda tertemiz insanlar. İkisinin de ülke sevdasından zerre şüphemiz yok. Kaldı ki; Cumartesi günkü yazımda İçişleri Bakanı Efkan Ala için "Yiğit Adam" diye bahsettim. Evet, gerçekten de Efkan Ala yiğit bir adam. Söyledim, yine söylüyorum. Eğer 17/25 Aralık darbe kalkışmasında onun yiğit duruşu olmasaydı "Paralel Yapı" denen melanet başımıza daha büyük işler açabilirdi.
 
Ve fakat
Ne Efkan Ala'nın, ne de Mehmet Müezzinoğlu'nun Bursa ile özde bir bağları ve aidiyetleri yok. Haliyle onlardan Bursa'yı çıkmaz sokaklarına kadar hissetmelerini beklemek haksızlık/hayalcilik olur. Bu yakıcı durum, geçen dönem Bursa'yı Bakan olarak temsil eden Bülent Arınç için de geçerli.
 
 
Böyle durumlarda,
En iyi ihtimalle o bakanları çalıştıracak vizyonel bir il başkanına/yönetimine ve yerel yönetimlere ihtiyaç var. Bülent Arınç Bursa'ya geldiğinde, "100 proje" açıklamıştı ki; bunların iki tanesi hariç diğerlerini tamamladı. Bu sonuç kuşkusuz o dönemin il başkanı ve yönetiminin de bir başarısıdır.
 
Pekala,
Mehmet Müezzinoğlu ve Efkan Ala'nın son seçimde halkın karşısına geçip, Bursa için dikkat çeken bir vaatte bulunduklarını hatırlayanınız var mı? Yok. Bu, bakanların suçu mu peki? Elbette ki; hayır.  Zira önlerine, "Bursa'nın sorunları, ihtiyaçları ve çözüm yolları şunlardır" diye bir proje ve eylem planı konulmuş mudur İl Başkanı tarafından? Cevap "hayır"sa bakanları suçlamaya hakkımız var mı? Hal böyle olunca, kimse sorumluluk üstlenmiyor. Herkes, "idare eden" pozisyonunda olup günü kotarmanın derdine düşüyor...
 
Bir diğer sebep ise;
Bursa'nın lobisinin olmadığından yakınan Recep Altepe'nin bizzat kendi tutumudur. "Nasıl yani"mi diyorsunuz? Yerim dar. Onu da yarın anlatayım müsaadenizle...

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR