rotabursaTV

Bursa'nın "Paralel Yapı"yla imtihanı!

Biliyorsunuz,
17/25 Aralık darbe girişiminden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ/PDY örgütüne karşı tepkisini, "inlerine gireceğiz" sözleriyle vermişti.

Takip eden süreçte,
Sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok yerinde bu yapıya, yapının doğrudan/dolaylı uzantılarına karşı yükselen tepkiler ve alınan önlemler gündem olmaya başlamıştı.

Ve fakat,
Reis, Efkan Ala gibi birkaç yiğitle meydanlarda sesi kısılırcasına mücadele ederken ve milyonlar meydanlara akın edip Reis'e destek verirken, "ölü taklidi" yaparak sessiz kalmayı tercih edenler de yok değildi.

İşte bu,
Ölümcül sükunetin yaşandığı yerlerin başında ise hiç kuşkusuz Bursa geliyordu. Yerel seçimler öncesinde yayına verilen kasetlerin Bursa'dan servis edildiğinin basına yansımasına ve hatta benzer birçok gelişmeyle birlikte, "Paralel Yapı"nın başkentinin Bursa olduğu iddialarına rağmen Reis'in söylediği hiçbir söz Bursa'da makes bulmadı.

Nitekim,
Yerel seçimler sonuçlandı ve Yıldırım'da, Paralel Yapı'yla ilişkisi aşikar olan Özgen Keskin'in yerine seçilen İsmail Hakkı Edebali, Orhangazi Üniversitesi noktasında ses getiren adımlar attı.

Ne var ki;
Bursa'nın, "Paralel Yapı"yla imtihanı Başkan Edebali'nin, mücadelesiyle sınırlı kaldı. Parti teşkilatlarından, kamu bürokrasisine söz sahibi hemen herkes kabuğuna çekilmeyi sürdürdü. Hatta, dar çerçeveli bir parti toplantısında yarım ağızla, "Paralel Yapı ile mücadele edeceğiz" demesine rağmen partinin basına geçmek üzere hazırladığı bültenden ısrarla bu ibareyi çıkarttıran milletvekiline bile şahit olmuştuk.

Nihayet,
İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın Bursa'dan aday yapılması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna Süleyman Soylu'nun oturmasıyla "Paralel Yapı" ile mücadelede Bursa'dan da sesler gelmeye başladı.

İlkin,
Bahar Hastanesi'nin SGK sözleşmesinin iptal edildiği geldi gündeme, akabinde İzgün Gıda'ya yapılan operasyon, gözaltı ve tutuklamalarla çalkalandı Bursa.

Eğer doğruysa,
Büyükşehir Belediyesi'nde üst düzey yönetici sıfatı taşıyan bazı isimlerin de görevden uzaklaştırılacağı geliyor kulağımıza.

Bekleyip göreceğiz,
Fakat, hemen belirteyim ki; bugüne kadar yapılanlar ve yapılacağı söylenenler, "Paralel Yapı'nın Başkenti" sayılan Bursa'da buz dağının görünen yüzü kadar bile değildir desek asla abartmış olmayız.

Kuşkusuz,
Bu işin sorumluluğunu/vebalini en başta İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşıyor. Gerçekten Bursa'da kararlı bir mücadeleye girişmek istiyorlarsa kafa kafaya verip radikal kararlar alarak köklü değişiklikler yapmaları gerekiyor. Hem de hemen yapmaları gerekiyor.

Zira,
Bursa bugüne kadar, "Paralel Yapı" ile mücadelede sınıfta kaldı. Yeni süreçle birlikte Bursa'nın imtihanı aynı zamanda Bursa'nın bakanları Efkan Ala ve Mehmet Müezzinoğlu'nun da imtihanı olacak!

Son söz:
İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Reis'in haklı kavgasında zafer sancağını Bursa kalesine dikmek istiyorlarsa işe Ak Parti'nin Bursa teşkilatlarını doğru okuyarak başlamaları gerekiyor ki; bu konuda da söylenecek  çok şey var aslında...

             

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR