rotabursaTV

Bursa'nın sıcak seçim günlüğü

Mayıs'ın gelmesiyle birlikte
Yaz iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Akşamları hafiften üşüsek de, çoktan kısa kollularla arzı endam etmeye başladık.

Lakin
Isınan sadece havalar değil. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası seçimlerinin gelip çatmasıyla iş dünyasının da ateşi bir hayli yükseldi son günlerde.

İki adaylı
Seçimiyle hiç olmadığı kadar gündeme oturdu her iki kurum da. BTSO'da İbrahim Burkay mı, İlhan Parseker mi sorusu cevabını ararken,  komite seçimleri en alakasız kişilerin bile gündemine girmeyi başardı.

Keza,
Bursa Ticaret Borsası'nın yıllanmış Başkanı Rıza Aydın'ın karşısına Özer Matlı'nın çıkmasıyla çoklarının varlığından bile haberdar olmadığı Ticaret Borsası seçimleri de gündemimizdeki yerini aldı.

Ne var ki;
Bugün, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda da, Bursa Ticaret Borsası’nda da dananın kuyruğu kopacak. Herhalde akşam saatlerinde sonuçlar açıklanacak ve heyecanlı süreç nihayete erecek…  

***

Ve fakat
Sadece bu kurumlar değil ateşi yükselenler. Sivil toplum örgütlerinde de ciddi hareketlenmeler söz konusu. Mesela, kısa adı BADEF olan Bursa Anadolu İlleri Dernekleri Federasyonu ciddi bir çalkalanma yaşadı ve çok sayıda üye il derneği istifa etti.

BADEF'ten kopan dernekler
Yanlarına başka il derneklerini de alarak yeni bir federasyon kurmak için harekete geçtiler. Holiday Inn Otel'deki son toplantılarında sayılarının 25 il derneğine ulaştığını bizzat gördüm. Bu rakam, bünyesinden koptukları BADEF'in kuruldu kurulalı ulaşamadığı bir sonuçtur. Öyle ki; resmi kimlik kazanana kadar bu sayının daha da artacağından kuşkum yok...

Öte yandan
Bursa'nın en büyük derneklerinden birisi olan Dağ-Der de yeni bir seçimin arifesinde. Hatırlanacağı gibi, beş ay önce olağanüstü bir kongre yapılmış ve Mustafa Bay başkanlığı Erkan Aydın'dan devralmıştı. 12 Mayıs'ta yapılacak seçim için ise hâlihazırda adaylığını açıklayan tek isim yine Mustafa Bay oldu.

Farklı aday/lar çıkar mı bilinmez.
Hani, bazı özel toplantılar yapılıp, değişik senaryolar üretildiğini de duymuyor değiliz. Fakat bunların yön değiştirecek bir etkisinin olacağı kanaatinde değilim. Çünkü seçileli henüz beş ay olmuş bir başkan var ve tabandaki kredisinin devam ettiği/ etmesi gerektiği ortada...

Kaldı ki;
Dağ Yöresi'nin öteden beri süre gelen en büyük handikabının "eğitim" olduğu düşünülürse, eğitimci olan Mustafa Bay'ın gayet yerinde bir aday olduğu görülüp desteklenebilir hatta desteklenmelidir de...   
 

***

Yazının başlığını görür görmez,
Birçoğunuz, belki de tamamınız, yaklaşmakta olan yerel seçimlere dair sıcak bir kulis haberi vereceğini düşündünüz değil mi?

Doğrusu
Haksız da sayılmazsınız. Zira siyaset kazanı da günden güne öyle kaynamaya başladı ki; her an akıllara durgunluk verecek bir gelişmenin olması işten bile değil

Nitekim
Kulağımıza gelenlere bakılacak olursa, bazılarının arasında kılıçlar çoktan çekilmiş bile...

Kimden bahsettiğimi hemen anlamış olmalısınız.
Tabii ki; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten bahsediyorum.

İddia o ki;
Kırk yıllık dostların arasına başkanlık koltuğu girmiş. Üç dönemini tamamlayacak olan Bakan Çelik, Altepe'nin koltuğuna gözden geçirmiş ve Başbakan Erdoğan'ın ne düşündüğüne dair yoklama çekmiş.

Bununla da yetinmeyen Çelik,
İşi şansa bırakmak istemediğinden olsa gerek, Altepe'den kendisine "destek olmasını" bile istemiş. Haliyle bu yakıcı istek ikilinin arasında soğuk rüzgârlar esmesine neden olmuş...

Bu konuda
En çarpıcı değerlendirme bizimbursa.com'dan geldi. "Altepe- Çelik kapışması mı başlıyor ne!" başlığıyla sunulan haber analizde parmak ısırtacak gelişmeler yer alıyor.

Bu konuda
Ateşin dumanı daha yeni tütmeye başladı. Seçim yaklaştıkça kimleri ter basacağını veya kimlerin kimler için neleri ortaya atacağını hep birlikte göreceğiz.

  

Mustafa Gültekin'i TWİTTER'dan takip edin!
www.twitter.com/seferisair

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR