Ceyhun Hoca, halk sizi neden iktidar yapmıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi
Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, başta/başlıkta sorduğumuz soruyu ilham olacak bir Meclis Araştırma Önergesi sunmuş.

Ceyhun Hoca,
Bugüne kadar Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiasıyla haklarında adli ve idari soruşturma açılmış 53 (sayıyı kendisi veriyor) kişinin dosyasının incelenip, hakaret gerekçelerinin araştırılmasını istemiş.

İlk bakışta,
Aynı zamanda başarılı bir hekim olan Ceyhun İrgil'in bu isteğini fazlasıyla önemsedim.  Fakat meselenin iç yüzü evlere şenlik. Ceyhun Hoca, 53 kişinin kabahatinden, "toplumsal bir travma" çıkarmaya çalışmış ki; konu fazlasıyla zorlama gibi geldi bana.

Oysa,
CHP'nin Bursa'da yaptığı önseçim öncesinde, Ceyhun İrgil'in, "Meclis'te harika işler yapacağını" yazmış, CHP delegesinin de bu düşünceyle kendisini destekleyeceğini ifade etmiştim. O yazıdan sonra Ceyhun Hoca'dan kendilerine yer kalmayacağını düşünen bazı partililer beni "tetikçi" ilan etmişlerdi. O süreçte şahsıma hakaret edenlerin sayısı bile 53'den fazlaydı...   

Gelin,
Neden önemsediğimi anlatayım önce. Evet, incelenmeli... Çünkü normal şartlarda kimse Cumhurbaşkanı'na hakaret etmez/etmemeli. Eden şahısların bir sağlık problemi olup olmadığı incelenmeli ve var ise tedavi edilmeli. Yok, eğer sağlıklılar ve sırf siyasi hırsla/düşmanlıkla bunu yapıyorlarsa o şahıslar derhal  partilerinden bizzat hekim vekillerin talebiyle ihraç edilmeli. Yani, partiler böyle bir kepazeliğe kurban gitmemeli...  

Ve fakat
Gerçekten böyle bir araştırma/yaptırım söz konusu olsa, işe Ceyhun Hoca'nın genel başkanından başlamak lazım. Zira ne zaman eline mikrofon alsa söze Cumhurbaşkanı'na hakaretle başlıyor.

Aslında,
Buna, alıştığımız, "CHP aklı" der geçerdim ama CHP'li bile olsa bu aklın Ceyhun Hoca'dan çıkmış olmasına hem şaşırdım hem de üzüldüm doğrusu.

Ceyhun Hocam!
İlla bir araştırma yapacaksan, CHP'nin de içinde olduğu 14 partiye karşı bu necip milletin o Cumhurbaşkanı'na neden yüzde 52 oy vererek bağrına bastığını sor.

Veya,
Senin genel başkanın, o Cumhurbaşkanı'na karşı girdiği her seçimi neden kaybetti, hatta kaybetmek şöyle dursun neden hezimete uğradığını sor.

Mesela,
"Üst Akıl"ın akıllara durgunluk veren ihanetlerine, kumpaslarına, hakaretlerine karşı binlerce kişinin kefen giyerek havaalanında o Cumhurbaşkanı'nı neden beklediğini sor.

Hadi bunlar zor gelecekse,
En kestirmeden bu millet CHP'yi neden bir türlü iktidar yapmıyor, onu sor. Aman Hocam! Muhalefet edeceğim diye bilindik CHP aklına yenik düşüp suçu millete atayım deme sakın. Zira hekimlik yaparak kazandığın karizmayı fena çizdirirsin.

Son söz:
Ya da ben size bir soru sorayım. Sevgili Hocam, CHP bu millete hangi affı imkansız bir "toplumsal travma" yaşattı ki; ne vaat ederse etsin dönüp yüzüne bile bakmıyor?  
 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR