rotabursaTV

CHP ve 'Eşeğin Gölgesi' Davası

Dünün gündemi,
Hakan Fidan'ın, Ak Parti'den aday adaylığını geri çekmesi ve devamında da Başbakan tarafından yeniden MİT Müsteşarlığı'na atamasıydı...

CHP durur mu?
Haluk Koç, aldı sazı eline ve öncesinde bir sürü laf israfından sonra, "siyasi partiye üye olan Fidan, yeniden MİT Müsteşarlığı'na getirilemez ve getirilmemelidir" dedi...

Tabi,
Bülent Arınç da çıkıp, "cahil ve boş konuşuyor" dedi ve tartışmaya noktayı koydu...

Arınç,
Noktayı koydu koymasına ama CHP duracak gibi değil, konuyu her platformda tartışmaya devam ediyor...

CHP'nin bu ateşli hali,
Bana, "Eşeğin Gölgesi Davası" romanını hatırlattı. Romanı bilmeseniz bile, "Eşeğin Gölgesi' ifadesine, CHP'li Nilüfer Belediyesi'nin katkısıyla sahnelenen tiyatro oyunu için ilçenin muhtelif yerlerine astığı afişlerden ve bazı yerel haber sitelerine verdiği reklamlardan aşina olmalısınız...

Romanda anlatılanlar özetle şöyle:
Struthion isimli dişçi, bir Abderalı’dan kiraladığı eşek ile kente doğru yola çıkar. Eşeğin sahibi de birlikte gelmektedir. Hava çok sıcaktır. Struthion çok yorulmuştur ve yola devam etmek istemez. Etrafta gölgelik bir yer arar ama bulamaz. Sonunda çaresiz, eşeğin gölgesine sığınır. "Sıcaktan kavrulmak üzereyim, biraz şuracıkta, gölgede oturayım" der.

Eşeğin sahibi ise buna,
"Ama efendim, siz yalnızca eşeği kiraladınız, gölgesini değil." diye karşı çıkar ve eşeğin gölgesi için de para ister. Dişçi, eşeği kiraladığını, eşeğin gölgesinin de kendisine ait olduğunu söyleyerek eşek sahibini azarlar. Abderalı’ya fazladan para vermez ve aralarındaki tartışma şiddetli bir kavgaya dönüşür. Bu halde yola devam edemeyip kente geri dönerler. Dişçi, kente gelir gelmez eşek sahibini mahkemeye verir. Ardından eşeğin sahibi de Dişçi'den davacı olur.

Hakim Plipedes, davacıları dinler ama bir karara varamaz., Abdera ikiye bölünür, kimine göre eşeğin sahibi, kimine göre eşeği kiralayan Dişçi haklıdır.

Mahkeme günü gelir. Duruşma sonucunda, eşeğin gölgesinin, ticaret konusu olup olmayacağı, satılıp satılamayacağı, miras kalıp kalamayacağı şeklinde tartışmalar yapılır. Mahkemenin aldığı karar yetersizdir. Konu kent meclisinde görüşülür. Meclis üyeleri, Dişçi'nin gölgede bir hak iddia edemeyeceği kararına varır.

Bu karar üzerine, taraflar arasındaki çekişme daha da büyür. Dava artık senatoya kadar gider. Senato başkanı davayı çözmek zorundadır. Her iki tarafın avukatları senatoda savunmalarını yapar.

Dişçi Struthion'un avukatı savunmayı şöyle yapar:
"Müvekkilim eşeği kiralarken doğal olarak gölgesini de kiralamıştır. Biz bir müzik aleti aldığımızda ayrıca müzik aletinin çıkardığı sese de para ödememiz gerekmediği gibi, eşeği kiralayanın da gölgeye para vermesi gerekmez..."

Daha sonra savunma sırası, eşeğin sahibinin avukatına gelir. Avukat, "Şunu itiraf etmeliyim ki; müvekkilim, eşeğin gölgesinden para isterken yalnızca şaka etmiştir. Bu bir eşek şakasıdır, çünkü bu adamın ataları da eşekçi idi ve bütün yaşamı eşekler içinde geçmiştir. İnsani bir davranış beklemek yanlıştır..."

Son söz:
CHP'lilerin, hararetle, Hakan Fidan'ın MİT'e dönmesi, CHP'nin kapatılacağına dair iddiaları ve dahi gündeme taşıdıkları Abderalılar'ın, eşeğin gölgesini tartışmasına ne de çok benziyor değil mi?

Romanda,
Eşek sahibinin avukatının savunmasını hatırlayın... Eşekçi'nin, bütün yaşamı eşekler içinde geçtiği ve atalarının da Eşekçi olduğu gibi, CHP'nin yaşamı da demokrasi dışında geçtiği ve atalarının da demokrat olmadığı için bugün demokrasi yan etki yapıyor. Haliyle onlar da çıkıp her konuda eşek şakası yapmaktan geri durmuyorlar... 


Mustafa Gültekin'i TWİTTER'dan takip edin!
www.twitter.com/SeferiSair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR