CHP'de gurup savaşları başladı

Seçime sayılı günler kala,
CHP MYK'sından Bursa için kritik bir karar çıktı. Önce 2 ve 4'ncü  sıraların kontenjan adaylara ayrılması, diğer sıralar için ise önseçim yapılması öngörülmüştü. Kısa süre sonra flaş bir karar daha alındı ve bu sefer de Bursa listesinin tümünün önseçimle belirlenmesine karar verildi.

Bu bomba gelişme
Bursa örgütünü fena halde heyecanlandırmış durumda. Şimdi, az buçuk kendine güvenen hemen her örgüt üyesi adaylığı düşünmeye başladı...

Kuşkusuz,
Bu güzel ve tabanının öteden beri arzuladığı bir gelişme...

Ve fakat
Bundan zararlı çıkacak olanlar da yok değil. Örneğin başta Sena Kaleli olmak üzere mevcut milletvekilleri başı çekiyor. Tabi bir de, Turhan Tayan, Erkan Aydın ve Necati Şahin gibi aslında CHP'li olmayıp da konjonktür icabı partinin aday yaptığı isimler de bu süreçten zararlı çıkacağa benziyor.

 

***

CHP'deki
Bu yeni durum, beraberinde başka yeni bir durumun da fitilini ateşlemiş oldu. Mesela düne kadar daha pasif bir görüntü arz eden Gürhan Akdoğan, İsmet Karaca, Mustafa Şenyurt gibi partinin ağır topları bir anda öne çıktı.

Öyle ki;
Şu anda, başını Gürhan Akdoğan'ın, İsmet Karaca'nın, Mustafa Şenyurt'un, Metin Çelik'in, Özgür Şahin'in, Şahin Gencal'ın ve belki başkaca isimlerin de ortaya çıkacağı bir gruplaşmadan söz ediliyor.

Kamuoyuna
Yeteri kadar yansımıyor olabilir fakat CHP'de başlayan gurup savaşlarının kılıç şakırtıları şimdiden kulakları çınlatmaya başladı bile...

Tabanda,
Bir hakimiyeti olan ve kendisine güvenenler başı çekerken, listeye girmek isteyip de taban  gücünü yeteri kadar arkasında göremeyenler ise bu guruplardan birine dahil olarak suretiyle kendilerini şanslı konuma getirmenin peşinde. Bu bağlamda, ziyaretler, ittifaklar, teklifler, planlar gırla gidiyor CHP'de...

30 bin dolayındaki
CHP üyesi kimlerde karar kılacak bekleyip göreceğiz. Lakin, kulak kabarttığımız parti kulislerine bakılacak olursa. Gürhan Akdoğan'ın, İsmet Karaca'nın ve Mustafa Şenyurt'un ipi önde göğüslemesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Son süreçte teşkilatın ikilem yaşadığı ve bölünmelerin olduğu iddia edilse de Nilüfer Eski İlçe Başkanı Özgür Şahin de potayı zorlayacak isimlerden birisi olarak görünüyor.

Bu önseçim kararının,
En karlı çıkanı kim/ler derseniz, tek kelimeyle partinin kasası olduğunu söyleyebiliriz. Zira CHP'de adaylığı aklının ucundan bile geçirmeyen birçok partili önseçim umuduyla para yatırıp şansını demek isteyecek.

Diğer kazançlı çıkanlar ise
Partinin ilçe teşkilatları oldu. Nitekim, önseçimden öde çıkmak isteyen bazı adaylar ilçe teşkilatlarını kuru bir ziyaretle kalmayacak karınca kararınca bağışta da bulunacaktır...

 

***

Peki, her şey iyi güzel de,
Partililerin heyecanı CHP'yi sandıkta daha başarılı kılar mı? Hiç sanmıyorum. Zira CHP'nin genel merkezi dökülüyor, lideri dökülüyor... Genel seçimlerde listeleriniz ne kadar dolu olursa olsun vitrin liderdir ve oy dağılımını liderlerin performansı belirler.

Hal böyle olunca,
CHP, meydanlara bir sınıf yenik çıkıyor. Haa, bunu sadece ben söylemiyorum. Oyunu her seçimde CHP'ye veren ve önümüzdeki seçimlerde de yine kararını değiştirmeyecek olan birçok CHP'li de söylüyor.

Kanaatimce,
CHP, Bursa'da mevcudunu korursa yine de bir başarı sayılmalıdır. Ne var ki; buna bile tereddütle bakan CHP'lilerin sayısı hiç de az değil. Nitekim, CHP'deki bu guruplaşmada kantarın topuzu kaçarsa, mağlupların, galiplerden intikam almak gibi bir durum da gelişebilir. Böyle bir tabloda, CHP'nin şanslılarının yanına MHP'yi de ekleyebiliriz. Zira CHP'den gidecek oyların yegane adresi kuşkusuz MHP olacaktır.  

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR