rotabursaTV

Hayri Başkan, kursiyerlere dokunma!

Bursa'nın incisi Mudanya,
Ak Parti İlçe teşkilatında ayyuka çıkan sorunlar ve devam tartışmalarla gündemdeydi epeydir. 

Daha bu tartışmanın
Dumanı tüterken yeni bir kriz patlak verdi Mudanya'da...

Yeni kriz,
Mudanya Belediyesi ile Mudanya Halk Eğitim Merkezi arasında yaşanıyor. Öyle ki; Halk Eğitim Merkezi, aynı zamanda bir işhanı olan binanın 24 odadan oluşan iki katını kullanarak hizmet veriyor. Bu odaların, yarısı belediyenin mülkü ve diğer yarısı ise şahıs malı. Önceki dönemde, belediye ile Halk Eğitim arasında bir protokol yapılıyor ve belediye, şahıslara ait olan 12 odayı da kiralayarak kendisine ait 12 odayla birlikte Halk Eğitim'in hizmetine sunuyor.  

Ve fakat
Yeni dönemde işler değişiyor. Mudanya Belediyesi, şahıslardan kiraladığı 12 odanın kirasını ödemekten vazgeçiyor. Hal böyle olunca onca kursiyerin eğitim gördüğü Halk Eğitim ortada kalıyor.

Nitekim,
İşi, Ak Parti - CHP tartışmasına indirgeyenler var. Fakat belediyenin önceki dönem başkanı Ak Partili, yeni dönem başkanı CHP'li olsa da ben böyle bir gerekçeyle karar alınacağına, Halk Eğitim Merkezi üzerinden siyasi bir bilek güreşine tutuşulacağına açıkçası ihtimal vermiyorum, vermek istemiyorum...

Zira
O Halk Eğitim Merkezi'nde Mudanyalılar eğitim görüyor ve belediye ise  Mudanya'ya  hizmet etmekle, sorunları çözmekle sorumlu bir kurum...

Bu konuda,
Meselenin özünü anlamak için bir miktar daha kazı çalışması yaptım. Sanırım, yapılan protokolde, belediyenin, kendi yeri ve kiraladığı odalara karşılık mülkü Halk Eğitim'e ait olan 3 katlı bir  binanın belediyeye geçmesi söz konusuymuş. Lakin devam eden süreçte bu alışveriş Milli Emlak'tan dönmüş.

Konuyu biraz daha araştırsak
Eminim altından başka şeyler de çıkacak ve herkes "ben haklıyım" diyerek suçu başkasının üzerine atacak.

Kaldı ki;
Biz bir "suçlu" da aramıyoruz. Yüzlerce kursiyeriyle ortada kalan Mudanya Halk Eğitim Merkezi'nin yer sorununun çözüme kavuşmasını istiyoruz.

Peki;
Şu durumda ne yapılabilir? Mesela, Mudanya Belediyesi iddiasından ve inadından vazgeçip şimdiye kadar ödediği kiraları ödeye devam edebilir. Veya Milli Eğitim, Halk Eğitim'i Mudanya'da başka bir kamu binasına taşıyarak bu sorunu çözebilir.

Öğrendiğimize göre,
Mudanya'da Gümrük Binası olarak kullanılan (Mudanya'da Gümrük işi var mı?) ve yarısı boş olduğu söylenen bir yerden söz ediliyor. Pekala, burası hazırlanıp kullanıma sunulabilir. Hatta bana sorarsanız isabetli de olur. Zira Halk Eğitim'in bulunduğu mevcut bina bir işhanı olduğundan eğitim için pek de elverişli bir mekan değil zaten...

Sonuç ne olur bilemiyorum ancak,
Bu sorunu kimsenin haberi olmadan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın çözmesi gerekir diye düşünüyorum. Belki de düşünüyordur. Yok, düşünmüyorsa, yarım seçimlerde Mudanyalılar gereğini düşünür artık...

Son söz:
Bu sıkıntılara çözüm aramak en başta Ak Parti Mudanya ilçe teşkilatının işi ancak onlar şu sıralar birbirleriyle boğuşmakla meşgul olduklarından ilgilenemiyorlar ne yazık ki... Hoş, Mudanya öyle de Bursa farklı mı? Ne gezer, dünkü, "Torun'dan ahlaksız teklif" başlıklı yazımı sosyal medyada beğenenlerin peşine düşmüşler. Cennet mekan Erbakan Hoca'nın o meşhur, "hadi ordan, hadi ordan..." lafının yeri gelmedi mi şimdi?  
        

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR