ROTA BURSA

İşte CHP Liderinin Bursa sorusunun cevabı!

CHP lideri

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Karar Gazetesi Yazarı Akif Beki'yi telefonla arayarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Bursa Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili yöneltmesini istediği o sorunun cevabını veriyorum.

 

Fakat,

Öncesinde kısaca olayın ne olduğunu anlatayım. Karar Gazetesi Yazarı Akif Beki, 4 Haziran'da, "Rüşvet soruşturması hep CHP’ye mi düşer usta?"  başlığıyla bir yazı kaleme aldı ve CHP'li Antalya Kumluca Belediyesi'ne ilişkin rüşvet soruşturmasını yorumladı.

 

Bu yazıdan bir gün sonra,

Akif Beki, "Kılıçdaroğlu'ndan İçişleri'ne Bursa sorusu" başlığıyla yeni bir yazı daha kaleme aldı ve önceki günkü yazısının üzerine kendisini arayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Bursa Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili soruşturma ne oldu? Neden hala açılmadı, ne zaman açılacak?" sorusunu yöneltmesini istediğini ifade etti.

 

Haliyle,

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun, "Bursa Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili soruşturma ne oldu? Neden hala açılmadı, ne zaman açılacak?" sözleri bir anda şehrin birinci gündemi oldu. Hatta konuyu duyan hemen herkes,  "acaba Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş soruşturmaya konu bir inceleme mi geçirdi?" diye düşünmeye, birbirlerine sormaya başladı.

 

Tabii ki; biz de merak ettik,

Ancak mesleğimiz gereği merakımızın ötesinde merak eden Bursa kamuoyunu bilgilendirmek için araştırmaya da başladık.

 

Önce

CHP çevrelerinden, Kılıçdaroğlu'nun, Bakan Soylu'ya yöneltilmesini istediğini sorunun içeriğinin ne olduğunu öğrenmeye çalıştık. İlk olarak İl Başkanı İsmet Karaca'yı arayıp olayın ne olup olmadığını sordum. İsmet Başkan, bu konuda bir bilgisinin olmadığını ifade etti. İkinci olarak ise  halihazırda Bursa Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili ve/veya Başkan Alinur Aktaş ile ilgili bir soruşturmaya sebep inceleme olup olmadığını sordum. İsmet Başkan, şu anda Büyükşehir Belediyesi ve başkan Alinur Aktaş için bir inceleme, soruşturma olmadığını ifade etti.

 

Başkan Karaca haricinde

Bursa'daki başka etkili yetkili CHP'lilere de aynı soruyu yönelttim fakat buralardan da tatmin edici bir bilgi çıkmayınca rotayı biraz daha uzaklara çevirip bilgi kazısına devam ettim. Eğer uzaklardaki CHP'li muhataplarım beni yanıltmadıysa Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği konu, Balat'ın girişindeki o çok yüksek katlı binalar...

 

Bir dizi inceleme sonucunda,

Müfettişler buradaki kanuna aykırı verilen yüksek kat ruhsatları için soruşturma açmak istemişler ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu buna izin vermemiş.

 

Eğer Kılıçdaroğlu'nun,

Kastettiği buysa, kendisine bilgi verenleri falakaya yatırmasını öneririm. Zira buradaki ruhsatların bir ucu da CHP'li Nilüfer Belediyesi'ne dayanıyor ki; ben Başkan Alinur Aktaş yönetimindeki Büyükşehir'den böyle bir iznin çıkmadığını biliyorum. Tamam, AVM ruhsatlarını Büyükşehir veriyor fakat oradaki yüksek katlı bina ruhsatında Nilüfer Belediyesi'nin imzası yok mu?

 

Öte yandan

Eğer Bakan Soylu, Balat'taki o çok yüksek katlı binalarla ilgili soruşturmaya izin vermemişse, başta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na ve ruhsatı veren CHP'li yönetime bildiğin kıyak geçmiş, güzellik yapmış olmuyor mu? Veya burada varsa başkaca geçilmiş kıyaklara göz yumulmuş olmaz mı?

 

SON SÖZ:

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne dair izin verilmediğini söylediği soruşturmayla ilgili en başta Bursalı CHP'lilerin bir bilgisi yok. Yine CHP'lilerden öğrendiğimize göre  halihazırda Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Alinur Aktaş'la ilgili soruşturmaya sebep bir inceleme de yok. Şu halde geriye, birilerinin Kılıçdaroğlu'nu yine yanlış bilgilendirdiği bilgisi kalıyor ki; yok, eğer öğle değilse Genel Başkan'ın ima yoluyla değil de daha net ifadelerle konuyu gündeme getirmesi ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor... 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR