Süper Timsah

İYİ Parti Bursa'da kimler aday?

Dün Ak Parti Bursa'da
Belediye başkanı aday adaylıkları için müracaatın son günü (gerçi son dakikada Cuma'ya kadar uzatıldı) olması nedeniyle il ve ilçe teşkilatları bir hayli hareketliydi. Büyükşehir ve ilçelerde beklenen adayların yanı sıra adı geçmeyen isimlerin de müracaatlarıyla hayli renkli bir gün oldu.

Burada,
Sadece Ak Parti adına değil Bursa adına da herhalde en sürpriz adaylık müracaatının 2014'de CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Necati Şahin'in, Ak Parti'den Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı olmasıydı diyebiliriz.  

CHP'de ise işler arapsaçına dönmüş vaziyette.
Nilüfer Belediye başkan adaylığı noktasında derinleşen çatlak, il yönetiminden istifalara kadar uzanan bir krize dönüştü. Bir ara il yönetiminin düşeceği bile iddia edildi ki; bunun son anda (şimdilik) önlendiği görülüyor.

Ve fakat
CHP'de Mustafa Bozbey'in Nilüfer'den mi, Büyükşehir'den mi aday olacağı henüz net değil ve bu bilmece son dakikaya kadar da çözülecek gibi görünmüyor. Öyle ki; Bozbey'e, "ya Büyükşehir ya da hiçbir yer" gibi bir dayatma olur ise asıl işlerin o zaman karışacağını söyleyebilirim. Zira kendisiyle daha önce yaptığım söyleşide "Nilüferli beni nerede görmek isterse ben orada olurum" mealindeki sözlerini hatırlatmak isterim.

Bu da demek oluyor ki;
CHP'den Büyükşehir adaylığı için hiç gönlü olmayan Bozbey'i bir son dakika hamlesiyle İYİ Parti'nin Nilüfer adayı olarak görebiliriz.

Bursa'da,
Yüzde 10 civarında bir seçmene hitap eden İYİ Parti'de henüz müracaatların başlamamış olmasından mıdır, yoksa 24 Haziran seçimlerinde parti teşkilatlarının neredeyse tamamına yakınının boşalmasıyla başlayan yeniden yapılanma sürecini henüz tamamlayamamış olmasından mıdır bilinmez, parti kulisleri Ak Parti ve CHP'ye göre daha sakin...

Kimileri,
İYİ Parti'nin girdiği ilk seçimde adlığı yüzde 10 dolayındaki oyu küçümsüyor olabilir ancak ben öyle düşünmüyorum. Bu bir başarıdır. Ancak İYİ Parti'nin siyaset arenasında kendisine kalıcı bir yer açabilmesi için önümüzdeki yerel seçimlerde hatırı sayılır bir oy oranına ulaşması ve belediye başkanlıklarına bayrağını dikmesi gerekiyor.

Tabii ki;
Bunun için de yerel seçimlerde göstereceği belediye başkan adaylarının kim olacağı hiç olmadığı kadar önem kazanıyor.

Mustafa Bozbey,
Bir son dakika hamlesiyle rotasını İYİ Parti'ye çevirmez ise İYİ Parti'nin Nilüfer için en iyi adayının Tahsin Bulut olacağını bizzat partililer hemen her yerde ve yüksek sesle dillendiriyorlar.

Yine, İYİ Parti'nin
Osmangazi'de sahaya süreceği en flaş siminin Selçuk Türkoğlu olacağı da hemen herkesin konuştuğu bir başka konu.

Yıldırım'da
MHP'nin 2014'teki başkan adayı Ali Yazır ismi neredeyse kesinleşmiş gibi. Gemlik'te Adnan Bıyıklı, Yenişehir'de Ercan Özel, Karacabey'de Hüsnü Doğruoğlu ve Orhaneli'nde  İsmail Asa'nın isimleri adaylık listesinin birinci sıralarında yerlerini almış vaziyette.  Mudanya'da ise, kendisinin pek gönlü olmamakla birlikte Necati Özensoy'la birlikte Aybars Yılanlı'nın isimleri var kulislerde.

Ve tabii ki;
En merak edilen yer ise İYİ Parti'nin Büyükşehir adayının kim olacağı? Burada üç isim ön plana çıkıyor. Birincisi İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, ikincisi, Prof. Dr. Emin Balkan ve üçüncüsü de Prof. Dr. Hasan Ertürk...

İYİ Parti'nin,
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı bu üç profesörden hangisi olacak bilinmez fakat Genel Başkan Meral Akşener, kesin bir dille "sen olacaksın" demediği müddetçe İsmail Tatlıoğlu'nun adaylığı isteyeceğini hiç sanmıyorum. Geriye kalıyor Emin Balkan ve Hasan Ertürk.

Burada,
Prof. Dr. Hasan Ertürk için bir parantez açmakta fayda var sanırım. Zira Hasan Hoca, 1985 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi kurulurken proje ekibinde yer almış bir isim. Öte yandan, Erdem Saker döneminde Kent Konseyi'nin kurucularından birisi ve 4 yıla yakın başkan yardımcılığı görevinde bulunmuş bir isim. Dahası, İYİ Parti'nin Mustafakelpaşa'dan Büyükşehir belediye meclis üyesi.

Prof. Dr. Hasan Ertürk'ün,
Kente dair bilgi ve birikiminin, sadece İYİ Parti içindeki aday adayları değil bütün partilerin hemen hemen bütün adaylarından daha fazla olduğunu söylesek sanırım yanılmış olmayız.

Çünkü,
"Kent içi trafik tıkanıklığı" konusunda doktora tezi yazarak başladığı akademik kariyerinde neredeyse 30 yılı aşkın bir süredir kent ve çevre sorunlarıyla uğraşmış. Kent ekonomisi, çevre bilimleri ve çevre politikası konularında kitaplar ve makaleler yayınlamış. 5 yıl Dünya Sağlık Örgütü'nün Sağlıklı Kentler Birliği'ne danışmanlık ve TEMA il temsilciği yapmış.

Meslek kariyerine
Öğretmen olarak başlamış ve Profesör olmuş Hasan Ertürk'ün kent yönetimi konusundaki kabarık özgeçmişi, yine Bursa Öğretmen Okulu mezunu Genel Başkan Meral Akşener'in dikkatini çeker ve Hasan Hoca'nın elini kaldır mı bunu da zaman gösterecek.

SON SÖZ:
Hasan Ertürk için açtığımız parantezi kapatıp,
Kanaatimce İYİ Parti'nin Bursa'da en iyi çıkış yaptığı ilçe olan Orhaneli için de bir parantez açmak isterim. Orhaneli, nüfusu 15 yılda yaklaşık 35 binden, 19 bine düşmüş bir ilçe ki; güçlü bir Ak Parti iktidarında bunun tersi olması umulurdu. 2014'deki yerel seçimlerde Ak Parti merkezde MHP'ye kaybetmiş olmanın yanında Bütünşehir kapsamında köylerden gelen oylarla ve çok az bir farkla ancak ipi göğüsleyebilmişti. Son seçimde ise ikinci sıradaki MHP'nin yerini İYİ Parti alırken MHP dördüncü sıraya geriledi. İYİ Parti'nin bu yükselişinin baş mimarının başta İsmail Asa ve ekibi olduğunun altını çizmek isterim. Ak Parti eğer Orhaneli'nde doğru bir ismi aday yapmazsa İYİ Parti'nin Bursa'da kazanmaya en yakın ilçenin Orhaneli olduğunu söyleyebiliriz.   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR