rotabursaTV

MHP'de son durum!

Türkiye,
MHP'deki kongre sürecine kilitlenmişken, Ak Parti'deki ani gelişme bütün gündemi altüst etti. Haliyle, Ak Parti'nin (Erdoğan'ın) değişim kararı MHP'deki süreci daha da anlamlı kıldı.

Öyleyse,
MHP'deki son duruma bakalım. Hiç kuşku yok ki; Ak Parti'deki son dakika gelişmesi, lokomotifliğini Meral Akşener'in yaptığı MHP'li muhalifleri biraz daha heyecanlandırdı, umutlandırdı.

Haksız da sayılmazlar,
Nitekim, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yüzde 49,5'luk seçim başarısı ve geleceğe ait "güçlü Türkiye" vizyonu adeta "günahı" gibi görülerek, koltuğu "daha düşük profilli bir Başkan"a bırakması istendi...

Daha önce de altını çizdim,
Bu yakıcı durum gerek Ak Parti teşkilatlarında, gerekse seçmende gönül kırıklıklarına neden oldu. Nihayetinde tamamı olmasa bile kırılanların bir kısmı siyasette yeni bir yüz olarak gördükleri Meral Akşener'li MHP'yi destekleyerek kendisini teselli etme yoluna gidebilirler.  

İşte bu ihtimal,
MHP'li muhalifleri heyecanlandırıyor. Ve fakat MHP yönetimi ise aynı oranda direnmeye devam ediyor. Kongrenin yapılıp yapılmayacağı hala muallakta. MHP yönetimi muhalifleri sindirme noktasında epey cevval davranıyor.***

Konuyu,
Meral Akşener'le birlikte hareket eden MHP Orhaneli İlçe Başkanı İsmail Asa ile konuştuk. Başkan Asa, Bursa teşkilatları olarak kendilerinin de görevden alındığı iddialarının varlığına işaret etti ancak, "henüz bize tebliğ edilen bir şey yok" dedi. Görevden alınmaları halinde İl Başkanlığı'na, adı medyaya da yansıyan Teyfik Topçu'nun getirileceğine kesin gözüyle bakıyor Başkan Asa. "Fakat bu 15 Mayıs'tan önce mi olur, sonra mı olur onu bilmiyorum" diyor.

Başkan Asa,
Üst kurul delegelerinin Çankaya Seçim Kurulu'nda askıya çıktığını hatırlatıp, tüzük kongresinin mutlaka yapılacağının altını da özellikle çiziyor.

 

***

Öte yandan,
Yargı sürecindeki belirsizlik ise kafaları karıştırmaya devam ediyor. Muhalifler,  bu hafta Yargıtay'dan karar çıkmasını beklerken MHP Genel Merkez yönetimi ise Yargıtay'dan yakın gelecekte bir karar çıkmayacağı inancıyla 15 Mayıs'ta kongrenin yapılamayacağını savunuyor.

Peki;
Muhalifler adına bütün girişimler olumsuz sonuçlanırsa ne olacak? MHP'de dananın kuyruğunun kopmasına az bir zaman kala bu ihtimale dair iddialar da siyaset kulislerini hareketlendirmeye başladı.

İddia o ki;
Muhalefetin sürükleyici ismi Meral Akşener, partiden dışlananlarla birlikte  yeni bir oluşumun içinde olabileceği söyleniyor. Hoş, Bursa'da basınla buluşmasında bu ihtimalin gündemlerinde olmadığının altını çizmişti ancak ziyaret ettiği illerde kendisine gösterilen teveccüh onun da aklını çelmiş olabilir.

Bu manada,
Ak Parti'deki Genel Başkan değişimiyle birlikte alınacak olası bir erken seçim kararında yarışa katılabilmek için sıfırdan bir yapılanma yerine var olan bir partiyle seçime girmenin daha isabetli olacağı ve bu partinin de Demokrat Parti olacağı iddia ediliyor...

Son söz:
Kim ne söyler, neye inanır bilemem ancak Meral Akşener'in Genel Başkan olduğu MHP; olası bir erken seçimde düşük profilli genel başkanlı Ak Parti'den bir miktar oy alabilir. Fakat ister sıfırdan bir yapılanmanın veya isterse Demokrat Parti'nin başında olsun yüzde onluk seçim barajının olduğu bir sistemde Akşener'in hatırı sayılır bir başarı göstereceğine pek ihtimal vermiyorum... 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR