rotabursaTV

MHP’nin “varan”ları nereye vardı?

Milliyetçi Hareket Partisi,
Bir süre önce, Yıldırım Belediyesi hakkında, “varan” adını verdikleri “usulsüzlük” dosyaları açmıştı. O günlerde MHP il binası oldukça hareketliydi. “Varan” dosyalarının devamının geleceğini ve Bursa’nın sarsılacağını iddia etmişti MHP

Haliyle,
Bursa medyası ve kamuoyu da heyecanla beklemeye başladı. Ancak ortaya atılan iddialardan hatırı sayılır bir sonuç çıkmadığı gibi, “varan”lar da bir yere varamadan bitti…

Ve fakat
Son günlerde kulağımıza gelenlere bakılacak olursa “varan”lar bitmemiş aslında, sadece istikameti değişmiş. Şöyle ki; MHP’nin, Yıldırım Belediyesi hakkında ortaya attığı “varan”ların mimarı meclis üyesi Erdal Türkoğlu’ydu…

İddia o ki;
Erdal Türkoğlu’nun mihmandarlığında yola çıkan “varan”lar, Türkoğlu’nun Bağlaraltı Mahallesi’nde, hisseli parselde kaçak binasına gelip dayanmış.

Şöyle ki;
Türkoğlu, önce hisseli parselde kaçak binasının belediyece kamulaştırılmasını talep etmiş. Ancak Yıldırım Belediyesi’nin hukuk, imar ve plan bütçe komisyonları, bu talebi, “önceliklerden sonra, sırası gelince ve 5’inci 5 yıllık kamulaştırma programına ek olarak alınması”na karar vermiş. (Bu kararı www.yildirim.bel.tr’de, Meclis Kararları bölümünden 2/11/2011 tarihli meclis zaptının 17’inci maddesinde ayrıntısıyla görebilirsiniz)

Ne var ki;
Erdal Türkoğlu’na ait söz konusu, kamulaştırma önceliği bulunmadığı belediyece onaylanmış hisseli parselde kaçak bina iki hafta önce yine belediyece kamulaştırılıp karar sessiz sedasız Encümen’den geçirilmiş.

Bu konu,
Önceki gün toplanan Ak Parti grubunda da gündeme gelmiş. Başkan Özgen Keskin, “ben Umre’deydim, burada yokken Encümen’den geçmiş” şeklinde bir savunma yapmış fakat Encümen üyesi Semih Turgut Demiroğlu, itiraz edip, “Özgen Başkan’ın talimatıyla encümenden geçirildiğini” iddia etmiş.

Yanlış anlaşılmasın,
Kimseyi suçlamıyoruz. Sadece yaşananlar nispetinde bir durum tespiti yapıyoruz. Haliyle şu sorulara da cevap bekliyoruz.

Yıldırım Belediyesi’nin,
Üç komisyonunca “öncelikli olmadığı” tespit edilen ve karara bağlanan bu kamulaştırmanın gerçekleşmesinde hangi “başka öncelikler” etkili oldu?

Erdal Türkoğlu,
Bu hisseli parselde kaçak binayı ne zaman, kaç lira bedelle aldı ve bugün neden kamulaştırılmasını istedi, belediyece ne kadar bedelle kamulaştırıldı, aradaki fark ne kadardır?

Belediye komisyonlarınca,
“Önceliği bulunmadığı” tespit edilip karara bağlanan bu yerin “öncelikli kamulaştırılması” talimatını kim, neden verdi?

Başkan Keskin’in iddiasıyla,
Kendisi yokken ve gerçekten kendisinden habersiz mi, yoksa Encümen üyesi Semih Turgut Demiroğlu’nun, “Başkan Keskin’in talimatıyla” geçirildiğini söylediği iddiası mı doğru?

SON SÖZ:
Kamu yararı adına sorduğumuz sorular nispetinde köşemiz hem Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’e, hem de MHP’li Meclis Üyesi Erdal Türkoğlu’na açık olduğunu ifade etmek isterim.   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR