rotabursaTV

Mustafa Bozbey’i kim koruyor?

Son zamanlarda
Adı sıklıkla Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak geçen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in başı birazcık dertte…

Hoş,
“Birazcık” dediğime bakmayın siz, o tamamen benim iyi niyetimden. Gerçeğe bakılacak olursa bayağı bir dertte görünüyor Bozbey’in başı…

Elbette ki;
Maksadımız “yangına körükle gitmek” değil fakat ortada dolaşan sorulara cevap aramak ta biz gazetecilerin görevi olsa gerek…

***

Şu halde soralım,
Nilüfer Belediyesi’nin, İhsaniye’de yapımı devam eden hizmet binası ve o yere karşılık verilen arsanın imar planları ihale sonrasında değiştirildi mi?

Belediye hizmet binası arsası ihalesiz olarak mı verildi veya kime verildi ve alanların Belediye İhale Komisyonu Üyesi Muhammed Aydın ile bir alakası / akrabalık bağı var mı?

Yeni hizmet binasıyla ilgili sözleşmenin imzalanmasından sonra karşılığında verilen arsada imar plan değişikliği yapıldı mı? Yapıldıysa kaç kez yapıldı ve kaç kattan kaç kata kadar bir artırım oldu ve bunun maddi değeri nedir?

Nilüfer Belediyesi’nin Fen İşleri, İmar ve Destek Hizmetleri Müdürlükleri’ne Mali Polis tarafından bir baskın yapıldı mı? Yapıldıysa hangi dosyalara el konuldu ve durumun akıbeti nedir?

Fatih Sultan Mehmet (FSM) Bulvarı’ndaki iş yerlerinden NİL-VAK adına bağış toplandığı doğru mu? Bağış yapanların belediyeyle ne tür bağlantıları /işleri var? Veya belediyeyle hiç işi olmadığı halde bağış yapan kaç kişi var?

Yine FSM Bulvarı’nda kapıcı dairesi, sığınak veya bahçe olarak kullanılan yerlerin İmar Yasası’na aykırı olarak işyerine çevrildiği doğru mu? Doğruysa bu şartlarda kaç işyeri var ne zamandır işletime açık?

Özlüce Pazar Alanı inşaatı ihalesiz olarak mı başlatıldı ve ihalesi sonradan mı yapıldı? Yapıldıysa böyle bir uygulama “adrese teslim ihale” olmuyor mu ve bu suç değil mi?

Belediye Başkanı Bozbey’in eşinin hangi şirketlerle / kimlerle ne gibi bir ticari ortaklığı var ve bu şirketler belediyeden ihale aldılar mı? Aldıysalar miktarları ve mali karşılığı ne kadardır?

Sık sık basına da yansıyan Tavacı Restoran, toplumun ortak malı olan yeşil alan üzerine ve sözde bir kira sözleşmesiyle özel mülk haline getirilip, ticarethaneye dönüştürüldü mü? (Bu konu uzun zamandır ve çok sık gündeme gelmiş olmasına rağmen bir adım atılmamasının sebebi Vali Harput olduğu noktasında dilden dile dolaşan yaygın bir kanaat var)  

Bunlar ve benzerleri dâhilinde Başkan Mustafa Bozbey hakkında açılmış kaç dava var ve bunların sonuçları nedir?

 

Vali Harput bu durumdan haberdar mı?


Bu arada,
Başkan Bozbey ve arkadaşları ve hatta Nilüfer Belediyesi ile alakalı ne tür şikâyet gelirse gelsin Bursa Valiliği’nce hep aynı kişilerin inceleme için görevlendirildiği ve dosyaların her seferinde kapatıldığı veya hasıraltı edildiği iddiası da var ki; bu gerçekten de kafa karıştırıcı, mide bulandırıcı bir durum…

Haliyle
Bu tür bir yaklaşım (eğer var ise) Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in bizatihi Bursa Valiliği’nce korunduğu iddiasını da beraberinde getirir/getiriyor… Nitekim bu en başta Vali Şahabettin Harput adına kötü bir sınav olur. Hatta bununla da kalmaz, Vali Harput’un bugüne kadar oluşturduğu fevkalade imajı da derinden zedelenir.

Açıkçası,
Ben, Vali Harput’un böyle şeylere tevessül edeceğine asla ihtimal vermiyorum. Fakat yine de iddiaların açığa çıkması ve varsa sorumlularının bulunması lazım. İşe şikâyet dosyalarının incelenmesiyle başlanabilir sanırım. Bunu yapmak ta tabii ki; yine Vali Harput’a düşüyor. Aksi halde bu iddialar gerçek olmasa dahi bir adım atılmadığı takdirde hafızalara gerçekmiş gibi kazınacak ve töhmet altında kalan Vali Harput olacak…

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR