Rıfat Bakan'dan cevap var!

Sevgili okurlarım!
Cumartesi günü bu köşede, "Belediye de olmasa acından öleceklermiş!" başlıklı bir yazı okudunuz.

Efendim,
Orada, bir dostun,  Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan hakkında, oğlunun, gelininin, kız ve erkek kardeşlerinin aynı kurumda çalıştığı iddiasını dile getirmiş ve "seni hak- hukuk gözeten bir adam olarak biliriz, bunlar doğru mu, Rıfat Abi?" diye de sormuştuk...

Rıfat Abi,
Cumartesi günü aradı. Biraz kızdırmışız kendisini ama ne yapalım, bu da bizim işin cilvesi... Aslında ben de memnun kalmıyorum böyle her yazıda birisini kızdırmaktan. Fakat gazeteciyim. Üstelik, kendisine "Bursa'nın vicdanı" olma misyonunu biçmiş bir gazetede Yazı Gündelikçisiyim. Hal böyle olunca şehrin vicdanına dokunan konulara dalıyorum. Dalınca da ister istemez insanları kızdırıyorum.

Neyse efendim,
Rıfat Abi, yazdıklarım için, "yalan" dedi. Peki, Rıfat Abi, o zaman sen doğrusunu yaz gönder bana, ben onu da yayınlayayım dedim.

Rıfat Abi de,
"Şahsım ve çalıştığım kurumla ilgili gerçeğe aykırı yalan bilgilere yer verilmiştir..." diye başlayan bir yazı gönderdi.
 

1) Demişiz ki: Rıfat Bakan, Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürüdür, aynı zamanda Bilim, Teknoloji Merkezi Koordinatörüdür ve iki yerden maaş alıyor.   

Rıfat Abi dedi ki: Ben Kültür A.Ş'nin Genel Müdürü değil, Yönetim Kurulu Başkanıyım. 1000 lira huzur hakkı alıyorum ve Bilim, Teknoloji Merkezi'nin koordinasyonunu da gönüllü yürütüyorum. 

2) Demişiz ki: Rıfat Bakan'ın erkek kardeşleri Murat ve Eyüp Bakan, Bilim Merkezi'nde çalışıyor.  

Rıfat Abi dedi ki: Kardeşim Eyüp Bakan, değil çalışmak belediyenin yakınından bile geçmez. Diğer kardeşim Murat Bakan, Bilim Merkezi'nde yönetici olarak çalışıyor ancak yönetici değil sıradan memur maaşı alıyor. İTÜ mezunudur, kendisine çok iyi teklifler yapıldığı halde benim ricamla çalışıyor.

3) Demişiz ki: Rıfat Bakan'ın, aynı ofisi kullandığı ortağı da BUSKİ'nin avukatlığını yapıyor... 

Rıfat Abi dedi ki: Avukat Mustafa Çetin ile aynı avukatlık ofisini kullanıyoruz, ofis ortağıyız ama gelir ortaklığımız yoktur, gider ortaklığımız vardır. (Buski'nin avukatı değildir demiyor) 

4) Biz demişiz ki: Rıfat Bakan'ın gelini belediyede çalışıyor. 

Rıfat Abi dedi ki: Gelinim Aynur Bakan, belediyede çalışıyor ama oğlumla evlenmeden önce belediyede işe başladı. 

5) Biz demişiz ki: Rıfat Bakan'ın oğlu Ömer Bakan belediyede çalışıyor. 

Rıfat Abi'den cevap yok... 

6) Biz demişiz ki: Rıfat Abi'nin, kız kardeşi Nigar Gökova Buski'de avukat olarak çalışıyor.  

Rıfat Abi'den yine cevap yok. 

*** 

 

yukarıda tane tane yazdığım iddialar için Rıfat Abi, gönderdiği cevap yazısını, "Sonuç olarak baştan aşağı yalan ve uydurma olan bu yazının iyi niyetle yazılmadığı aşikardır. Çünkü küçük bir araştırmayla dahi söz konusu yazıdaki iddiaların doğru olmadığını görmek mümkündür..." demiş ve bütün yasal haklarını kullanacağını eklemiş. 

BU YAZININ DİPNOTU: 

1) Rıfat Abi, "yalan" diye başladığı ve "baştan aşağı yalan ve uydurma" diye bitirdiği açıklama yazısında, kardeşi Murat Bakan'ın Gelini Aynur Bakan'ın, bizim iddiamızda olduğu gibi belediyede çalıştığını beyan etmiyor mu?

2) Oğlu Ömer Bakan ve kız kardeşi Nigar Gökova'nın belediyede çalıştığı iddiamıza cevap vermeyerek kabul etmiş olmuyor mu?  

3) Aynı ofisi kullandığı ortağı, Buski'nin avukatlığını yapıyor iddiamıza, "aynı ofisi kullanıyoruz ama gider ortağıyız" diyerek yine iddiamızı doğrulamış olmuyor mu?  

4) Nihayetinde kendisinin Kültür AŞ'de üst düzey yönetici olduğunu ifade etmek adına Genel Müdür demiştik ki; aslında Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu ifade ederek daha da üst düzey yönetici olduğunu ispat etmiş olmuyor mu?  

5) Kardeşi Eyüp Bakan'ın da Bilim Merkezi'nde çalıştığını yazmıştık ki; Rıfat Abi, "çalışmıyor" dedi. Madem öyle Eyüp Bey'den özür dilerim.  

ÖNERİLER: 

1) Rıfat Abi! Açıklama yazında "çalıştığım kurum" diyorsun, "1000 bira huzur hakkı alıyorum" diyorsun. Çalıştığın kurumsa, çalışıyorsun ve çalışanın da bir maaşı olmazı gerekmez mi? Bu böyle olmaz, Konuşalım Recep Başkan'la, huzurunuz için ya sizin "huzur hakkı"nızı artırsın ya da maaş başlasın. 

2) Rıfat Abi! Kardeşiniz Murat Bakan'ın İTÜ mezunu olduğunu çok daha iyi teklifler geldiğini ama ricanızla ve sıradan memur maaşıyla çalıştığını söylemişsin. Yapma Abi, Murat Bey'in istikbaliyle oynama. Bırak adamı "çok iyi" teklifleri değerlendirsin.  

3) Rıfat Abi! Yazım için, "baştan aşağı yalan ve uydurma" desen de, oğlunun, gelininin, erkek kardeşinin, kız kardeşinin belediyede çalıştığını kendin de kabul ettin. Oldu olacak "çalışmıyor" dediğin kardeşin Eyüp Bey'i de al artık belediyeye de tam olsun yahu. Bak, şaka değil, vallahi samimi söylüyorum... 

Son söz:
Sevgili okurlarım, Rıfat Abi'yle Cumartesi maceramızın özeti bu. Şimdi kendisi beni dava ederse bu yazıyı aynı zamanda mahkemeye savunma olarak sunacağım. Fakat öncesinde size sunuyorum. İddialar ve cevaplar ortada. Siz ne diyorsunuz?

       

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR