rotabursaTV

Teşkilatın istemediği aday gösterilmeyecek!

Bu sözü ben söylemiyorum,
Ak Parti’nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop söylüyor. Üstelik medyanın huzurunda ve üstelik üzerine basa basa söylüyor…

Yanılmıyorsam 27 Eylül’dü,
Mustafa Şentop, Bursa İl Başkanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi ve burada yerel basınla buluşup gündemi değerlendirdi.

Hatta
Şentop, bir arkadaşımızın, “başörtülü adaylarınız olacak mı?” sorusuna, “Daha önce de vardı. Bu seçimde de olacak. Çok net olarak söyleyeyim. Daha erken ama 2015 milletvekili seçiminde de olacak.” Şekilde hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak kadar açık bir dille cevaplamıştı…

Bu toplantıda
Israrla bir soru daha sorduk. O da, yerel seçimlerde Bursa adaylarının kimler olacağına dairdi.

Mustafa Şentop,
Yine olabildiğince kararlı bir dille aynen şunu söylemişti: “Biz teşkilatlarımızın başından itibaren görüşlerini alıyoruz. Teşkilatların belirlediği kişiler gösterilecek diye bir şey söylemek kolay değil. Fakat teşkilatlarımızın istemediği aday gösterilmeyecektir…”

Şimdi
Mustafa Şentop alelade bir kişi ve söyledikleri de öylesine söylenmiş bir söz olmadığına göre bu ifadenin altını çizmemiz gerekmiyor mu?

Bal gibi de gerekiyor.
Öyleyse altını çizelim ve bu yerel seçimlerde Ak Parti’nin uygulayacağı birinci temel kuralı tekrarlayalım:Teşkilatların istemediği aday gösterilmeyecek…

Şimdi, 
Bu kuşatıcı karara rağmen Bursa’da Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım’da mevcutlarla yola devam edileceğini söylemek ne kadar gerçeği yansıtır ve ne kadar akıllıca bir karar olur?

Bu arada,
Ak Parti’nin, bu seçimlerde kazanmanın ötesinde, “en yüksek oy” hedefini de unutmamak lazım.

Mevcutların,
Bariz başarısızlıkları bir tarafa, artık siyaseten yıpranmış yüzleriyle halkın karşısına çıkıp, “en yüksek oyu”alabileceklerini kim söyleyebilir? Bunu iddia etmek partinin başarısını değil, kişilerin hesabını düşünmekten başka bir şey değildir.

Daha açık söyleyeyim,
Büyükşehir’de, en itibarlı hizmeti, “Doğanbey Ucubeleri” olan ve teşkilat temayülünde adeta dökülen bir Recep Altepe ile Ak Parti’nin, “en yüksek oyu” alabileceğini kim söyleyebilir?

Yine,
On yıla yakın başkanlık koltuğunda oturmasına rağmen temayülde, bırakın iddialı adayı veya ilçe başkanını, bir meclis üyesinin bile gerisinde kalan Özgen Keskin’le bir dönem daha yola devam edilmesi, Ak Parti’nin iki dönemdir zaten potansiyel oyunu alamadığı Yıldırım’da “en yüksek oya” ulaşabileceğini düşünmek hangi akılla izah edilebilir?

Osmangazi’de
Mustafa Dündar’ı sanırım anlatmaya gerek bile yok. Zira Dündar Balkanlar’da gezmekten, Altepe’nin borç enkazıyla bıraktığı Osmangazi’yle ilgilenmeye vakti bile olmadı… 

Son söz:
Uzun lafın kısası, Ak Parti, Bursa’da eğer seçimi en yüksek oyla ve dört sıfırla kazanmak istiyor ise yeni ve temiz yüzlere ve teşkilatın iman edercesine arkasında çalışacağı adaylara ihtiyacı var.

Aksi halde 
Mustafa Şentop’un 27 Eylül’de İl Başkanlığı’nda söylediği sözler havada kalacak. Öte yandan, teşkilatın gardı düşüp heyecanını yitireceği gibi, zaten iki dönemdir Başbakan Erdoğan’ın hatırına oy veren seçmen de alternatif aramak mecburiyetinde bırakılacak…

 

Mustafa Gültekin’i TWİTTER’dan takip edin
www.twitter.com/seferisair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR