Süper Timsah

Yalçın Büyükşehir'e çok yakışıyor!

Kabul etmek gerekir ki;

Cumartesi akşamı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ne gelen herkes, Ak Parti İl Başkanı Sedat Yalçın'ın ortaya koyduğu vizyon ve muhteşem sunum karşısında hayranlığını gizleyemedi.

 

Zira

Yalçın, o akşam iyi hazırlanmış bir sunum yapmadı sadece.  Şehircilik gibi hayli kompleks bir meselede insanların adeta beynini tokatladı ki; bunu yapabilme becerisiyle İl Başkanlığı'nın çok ötesinde durduğunu da bir kez daha göstermiş oldu.

 

Program bittiğinde

Taraflı tarafsız hemen herkesin hemfikir olduğu yegâne şeyAk Parti'nin muhtemel Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında adı geçen Sedat Yalçın'ın, Büyükşehir'e çok mu çok yakışacağıydı...

 

Hele ki;

Bursa'nın, "Doğanbey Ucubeleri"yle adeta katmerleşen öngörüsüzlüğe mahkûm edildiği bir dönemde  Yalçın'ın ortaya koyduğu söylem ve eylem planı, şehir adına en karamsarımızın bile ümitlenmesine neden oldu.

 

Kuşkusuz,

Bursa adına fazlasıyla titizlenilmiş bu gelişme, Sedat Yalçın açısından da yeni bir durumu  artık zorunlu hale getirdi.

 

O da şudur:

Sedat Yalçın’ın,Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sadece adının geçmesi değil, bilakisBüyükşehir Belediye Başkanı olması gerektiği gerçeğidir.

 

***

 

Tamam,

Merinos’taki muhteşem sunumla taçlanan, “Bursa 2023 Kent Vizyonu”projesi, Sedat Yalçın’ın, İl Başkanı olmasıyla başlattığı uzun soluklu ve kuşatıcı bir siyasi faaliyetin sonucuyd uve gerçekteYalçın bu hususta ilk adımı atarken ne yerel seçimler gündemdeydi ne de Yalçın’ın adı Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte anılıyordu.

  

 

Bütün gayenin,

Bursa ve dolayısıyla ülke adına bir bereket üretmek olduğunu hepimiz biliyorduk. Bilmekle kalmadık,farklı görüşlerden şehrin kalem erbapları olarak, Yalçın’ın liderliğinde ve Ak Parti Bursa İl Başkanlığı bünyesinde vücut bulan komisyonların “Türkiye’ye model” olduğunu çok defa yazdık.

 

***

 

Ve fakat

Ak Parti, ülkede devrim niteliğinde işlere imza atarken, Bursa, yerel yönetimler noktasında heportalama vasatın altında kalarak büyük bir talihsizlik yaşadı.

 

Mesela,

“Toplumsal ve mimari facia” olarak bu kentin belliğine adeta işkence edercesine kazınan“Doğanbey Ucubeleri” bahse konu talihsizliğin zirve noktasıdır.

 

Daha da acısı,

Bursa’nın bugününü ve geleceğini katleden bu ucubelerin, şehri idare edenler tarafından, “hizmet”,olarak yapılması ve hala her platformda övgüyle sunulmasıdır.  

 

Sırası gelmişken söyleyeyim,

Emin olun, bu kente yapılabilecek en büyük iyiliklerden/hizmetlerdenbir tanesi bu facia ucubelerin yerle biredilmesi olacaktır.

 

***

 

Nitekim

Bu ve benzeri birçok facianın psikolojik enkazının altında yaşayan insanlar olarak Sedat Yalçın’ın,Merinos’ta, Bursa’nın yeniden doğuşuna dair ortaya koyduğu öngörüsünü karanlık tünelin ucunda parlayan akıl ışığı olarak gördük.

 

İşte

Bu yakıcı gerçekten ötürü,  Sedat Yalçın’ın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sadece adının geçmesi değil, bilakis Büyükşehir Belediye Başkanı olması gerektiği genel geçer bir kabule dönüştü.

 

Ak Parti Genel Merkezi

Kimde karar kılar ve nasıl bir yol belirler bilemeyiz. Fakat Bursalılar’ın, şehirleri adına hiç olmadığı kadar heyecanlandığı bir dönemde,ümitleri siyasi “denge”lere kurban edilirse vicdanların derinden yaralanacağının da bilinmesini isterim.


Mustafa Gültekin'i TWİTTER'dan takip edin !
www.twitter.com/seferisair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR