rotabursaTV

Yalçın: İyi niyette sonuna kadar ısrarcıyım!

Dün güne,
Değerli dostum Yüksel Baysal’ın kitaplarını bağışlamasıyla oluşan Nilüfer Üçevler Kütüphanesi’nin açılışıyla başladık. İnanılmaz keyif aldığım bir organizasyondu. Özellikle Yüksel Baysal’ın kısa ama manifesto niteliğinde yaptığı konuşma çok düşündürücüydü… Bu konuyu önemine binaen Salı’ya bırakıp, başta / başlıkta da ifade ettiğim konuya dönemlim şimdi…
 

***

Ak Parti İl Başkanı Sedat Yalçın
Çalışma arkadaşları İsmail Hakkı Edebali ve Ömer Demir ile birlikte dün gazetede konuğumuz oldu. Yerelden evrensele ve tabii ki; kongre sürecine ait çok samimi açıklamalar yaptı. Konunun detaylarını HABER’in haberinde bulacaksınız, bunları tekrarlamak istemiyorum.

Ve fakat
Başkan Yalçın’ın, “iyi niyette sonuna kadar ısrar edeceğim” demesinin altını özellikle çizmek istiyorum. Biliyorsunuz, Sedat Yalçın’ın geçmiş dönemdeki (herkesi kucaklama düşüncesiyle) oluşturduğu yönetimde beklenmedik sayıda istifanın yaşanması değişik yorumlara neden olmuştu…

Başkan Yalçın,
Bu konuya takılmadığının işaretini vererek, “O arkadaşlar istifa yolunu seçmiş olsalar da,  ben o gün de iyi niyetle davranıp yaptığımın doğru olduğunu düşünüyorum…” diyerek yeni oluşacak yönetiminde de yine kucaklayıcı olacağını ifade etti.

Elbette ki;
Ne kadar kucaklayıcı olursanız olun yine de yönetimin dışında kalacak onlarca partili olacaktır. Bu kaçınılmaz bir sonuç. O partililerin göstereceği “samimi duruş” ise partilerine ve liderlerine sadakatlerinin bir vesikası olacaktır. Kaldı ki; sistemin dışında kalmak, hizmete de uzak olmak olmasa gerek…

 

“Delege iradesine saygılıyız”

Sedat Yalçın,
Kendisinin, “Genel Merkez’in adayı” olduğu şeklindeki yorumlara da açıklık getirerek, böyle bir ifadenin, “delege iradesine saygısızlık” olacağını ifade etti.

Ak Parti delegesinin,
Seçilmiş ve saygın kişiler olduğunun altını çizen Başkan Yalçın, delegenin özgür iradesiyle yapacağı seçimde kendisinin de göreve talip olduğunu söyledi.

Bu süreçte,
Genel Merkez’le olan ilişkileri noktasına da açıklık getiren Yalçın, “Genel Merkez’imizin, teşkilatları denetleyen çeşitli metotları var. Elde ettiği veriler ışığında yönetimleri, (başarısız – desteklenmesi gerekiyor ve başarılı) olarak tasnif etmektedir. Bursa ise bu manada (başarılı) görülen iller arasındadır” dedi.

Kuşkusuz,
Sadece Ak Parti’nin değil bütün siyasi partilerin genel merkezleri başarılı gördükleri il başkanıyla yola devam etmek ister.  Sedat Yalçın ve ekibinin başarısı da ortadayken Ak Parti Genel Merkez’inin “Yalçın’la yola devam” demesi son derece doğal olsa gerek… Kaldı ki; Başkan Yalçın’la “yola devam” kararı sadece Genel Merkez’in değil Ak Parti tabanının da bir arzusudur… Zira Sedat Yalçın’ın adaylık açıklaması bunun en bariz örneğidir diye düşünüyorum…

Yeni Büyükşehir Yasası geliyor!

Sedat Yalçın’la,
Sadece İl Kongresini konuşmadık elbette... Hatta kongreye ait gündem sohbetin çok az bir kısmını oluşturduğunu bile söyleyebilirim.

Aksine,
Başta Bursa’nın olmak üzere, ülkenin eğitiminden sağlığına kadar hemen bütün yapısal sorunları ve çözüm yolları üzerine sohbet ettik. Aslında, sohbet etmeyi de lafın gelişi söyledim. Bahsettiğim konularda Sedat Yalçın’dan tam bir manifesto dinledik demek sanırım daha doğru olur.

Başkan Yalçın,
Merakla beklenen hızlı trende bir ay içerisinde temel atılacağını söyledi. Ardından, “Yeni Büyükşehir Yasası” hazırlandığının müjdesini verdi… Öyle ki; bu yasanın, kentsel dönüşümden şehrin yeniden imarına ve yeni ilçelerin kurulmasına kadar çok önemli konuları kapsadığını düşünüyorum.

“Yeni ilçeler” derken,
Başkan Yalçın’ın, İlçelerin “yönetilebilir” olması adına Bursa’da yeni ilçelerin kurulabileceğinin sinyalini verdiğinin de altını çizelim…  Belli ki; önümüzdeki süreç epey bir hareketli olacak… 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR