rotabursaTV

Yalçın kendi “ilk”inin rekorunu kırdı!

Dün akşam
Bursa tarihinin en büyük iftar programına şahit olduk. Kabul etmek gerekir ki; BUTTİM’in bahçesindeki o devasa kalabalığın parmak ısırtan düzeni çoğumuzun anı defterine işleyerek gelecekte geçmişinden bir iz olarak paylaşmak isteyeceği ve eşine ender rastlanır bir enstantaneydi…

Aslında 
Bu bereket muştusu ilk değil. Geçen sene de aynı yerde aynı güzelliğe şahit olmuştuk. Fakat bu yılı daha özel kılan, sayının geçen senenin iki katı olmasıydı. Yani, kestirmeden söylemek gerekirse, Ak Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, dün akşam on bin kişinin ağırlandığı muhteşem iftar organizasyonuyla kendi ilkinin rekorunu kırmış oldu.

Allah,
Hayırlarını kabul, dualarını makbul eylesin…

***

Ve fakat
Sedat Yalçın’ın, BUTTİM’deki dün akşam yaşattığı “ilk”i; ilk değildi elbette… Şöyle hafızamızı azıcık yoklayalım, en büyük iftara imza atan Yalçın, “Dijital SKM” ile seçim çalışmalarını sanal ortamda haritalandıran ve bu yolla birçok yere rol model olan ilk il başkanı olmamış mıydı?

Zira
Böylesine titizlenilmiş “ilk”lerle yürütülen seçim sürecinin sonunda, Bursa tarihinin en kalabalık mitinginigerçekleştiren ve Ak Parti’yi en yüksek oy oranına taşıyan ilk il başkanı unvanını elde etmesi ise zaten kaçınılmazdı. Ki, sonuçta aynen öyle oldu zaten.

***

Bununla birlikte,
Bursa’da en uzun süre il başkanlığı yaparak hizmetin kahır kısmında nöbet tutan ilk il başkanı olduğunu hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum ancak kısa bir süre önce sadece Bursa’da değil Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen “Bursa Balkanlar Yerel Siyaset Buluşması”nın altını çizmeden geçemeyeceğim.

Geçemeyeceğim çünkü:
9 ülkenin 23 şehrinden 16 siyasi partinin 44 mensubuyla birlikte Bursa adına başta Başkan Yalçın olmak üzere çok sayıda siyaset ve cemiyet insanının katıldığı oturumlar, Bursa ile Balkanlar arasında her bakımdan ciddi bir köprü oluşturmakla kalmadı; Bursa’yı Balkan siyasetinin Başkenti haline de getirdi ki; bunun önemini anlatmaya ne bu sayfa ne de bu satırlar kâfi gelir…

***

Öte yandan,
İlçeler ve il kongresi öncesinde, delege seçimi için sandığı üyenin önüne koyan ilk il başkanı olan Sedat Yalçın, belki kendi seçimi için bile risk olabilecek bir hamleyle ileri demokrasiyi partinin kılcal damarlarına kadar götürmüş oldu.

Bu tutum, 
Sadece Ak Parti’de geri dönülmez bir eşik değil, diğer bütün partilerin de örnek alması gerektiği bir duruş olarak Bursa’nın siyasi hafızasına kalın/kalıcı harflerle kazındı…
 

***

Ve yine
Yalnızca Ak Parti’nin değil, Bursa’nın siyasi tarihinde bir il başkanı çıkıp, bu şehrin geleneğinden ilham alarak geleceğine bir kent vizyonu belirledi ki; eminim, Merinos’taki o muhteşem sunum hala hepimizin hafızasında dipdiri duruyordur.  

Nitekim  
Sedat Yalçın, o gün iyi hazırlanmış bir sunum yapmamıştı sadece.  Şehircilik gibi hayli kompleks bir meseledeinsanların adeta beynini tokatlamıştı. Bunu yapabilme becerisiyle İl Başkanlığı'nın çok ötesinde durduğunu da bir kez daha göstermiş oldu.

Hele ki;
Bursa'nın, "Doğanbey Ucubeleri"yle adeta katmerleşen öngörüsüzlüğe mahkûm edildiği bir dönemdeYalçın’ın ortaya koyduğu o söylem ve eylem planı, şehir adına en karamsarımızın bile ümitlenmesine neden olmuştu… Ve hatta o muhteşem sunumun akabinde yazan/okuyan hemen hepimiz, “Sedat Yalçın Büyükşehir’e çok mu çok yakışıyor” yorumunu yapmaktan kendimizi alamamıştık.

***

SON SÖZ:
İşte bunlar benim bir çırpıda hatırladığım yaşanmış “ilk”ler. Şimdi ben de bir ilk yapacağım ve son sözün son cümlesine noktayı sizin koymanızı isteyeceğim.

O da şudur: 
Merinos’taki o muhteşem, “Bursa 2023 Kent Vizyonu” sunumundan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na çok yakıştırdığımız ve bunca ilke imza atmış Sedat Yalçın’ı, Bursa’nın ilk Bütünşehir Belediye Başkanı olarak görmek istiyor musunuz?  

 

Mustafa Gültekin’i TWİTTER’dan takip edin!
www.twitter.com/seferisair

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR