Yanıldım!

Yine de,
İleride haklı çıkma ihtimalini bir kenara not edip apaçık yanıldığımı itiraf ederek söze başlamak istiyorum...

Yanıldım çünkü:
2014'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanlığını ve Başbakanlığı Ahmet Davutoğlu'na devrederken, özellikle altını çizdiği, "Davutoğlu emanetçi olmayacak" iddiası ve "güçlü Cumhurbaşkanı, güçlü Başbakan" tezinden ötürü "Hoca gidici" anlamına gelen ortalık lakırdılarına pek ihtimal vermedim.

Yanıldım çünkü:
Bir emanetçi olmadığını icraatlarıyla göstermesine rağmen emanetin sahibinin işaretini görmeden de iş yapmama hassasiyetine istinaden; zaman zaman aradaki değnekçilerin "sorun var" yaygaralarına aldırış etmediğim ve Erdoğan'ın da bunlara aldırış etmeyeceğini umduğum için.

Ve fakat
Türkiye, son birkaç gündür daha önce hiç yaşamadığı yakıcı bir tecrübeye tanıklık ediyor. Yüzde 49,5 oy almış, son derece başarılı olmuş Ahmet Davutoğlu, yine daha önce örneğine rastlamadığımız bir şıklıkla görevi bırakıyor.

Şimdi,
Herkesin hemen bütün ayrıntısını bildiği şeyleri tekrar edip, "neden böyle oldu?" denemin artık bir anlamı yok. "Olanda hayır vardır" diyerek hayır olması için dua etmekten, çaba göstermekten başka bir şey gelmez elimizden.

 

***

Başbakan,
Ahmet Davutoğlu'nun, MYK toplantısında, kongre kararı alıp, aday olmayacağını açıklamasından sonra Ak Parti kulisleri de alabildiğine hareketlendi.

Herkesin gözü kulağı,
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da. O, kimi işaret ederse Ak Parti Genel Başkanı da Başbakan da O olacak... Pek tabii ki; medyaya yansıyan isimler de var. Binali Yıldırım, Berat Albayrak, Bekir Bozdağ'dan birisi olur diyenler var. Öte yandan Numan Kurtulmuş ismini telaffuz edenler de...

Kim gelirse gelsin,
Zaten fiili olarak uygulanan adı konmamış Başkanlık Sistemi'nin daha da etkin olacağı, bu bağlamda Başbakan'ın düşük profilli bir görev üstleneceği aşikar. Hatta artık Başbakanlık makamının bile ortadan kalktığını, açık bir şekilde partili Cumhurbaşkanlığı'nın uygulanacağını da söyleyebiliriz.

Adı geçen isimlerden
Bu kalıba en fazla uyan kişinin koltuğa oturacağı ortada. Yine yanılır mıyım bilmiyorum ama Erdoğan'la en uyumlu olacağı inancıyla damadı Berat Albayrak'ın en şanslı isim olduğunu söyleyenlere inat ben buna pek ihtimal vermiyorum. Yine, Numan Kurtulmuş'u da, az da olsa akademik vizyonuna sebep şansının olmadığını düşünüyorum. Geriye Bekir Bozdağ ve Binali Yıldırım kalıyor.

Ben bu listeye,
Tarım Bakanı Faruk Çelik'in ismini de eklemek istiyorum. Hoş, "Paralel Yapı" ile mücadelede sessizliği hala büyük bir soru işareti olarak duruyor ancak yine de "uyum" noktasında en verimli kişidir. Kaldı ki; Faruk Çelik, ülke ölçeğinde aldığı en çetrefilli görevleri de başarıyla yürütmeyi bilmiştir. Eğer, aranan bir görev adamıysa bu kişi pekala Faruk Çelik olabilir.

Son söz:
Türkiye artık filli olarak Başkanlık Sistemi'ne geçti ama sistemin adı ve Anayasal tanımı yok. Bu ciddi bir sorun. Ülkeyi Cumhurbaşkanı yönetecek ama sistemin adı Başkanlık mı? Partili Cumhurbaşkanlığı mı? Yarı Başkanlık mı? Belli değil. Bu belirsizliğin bir an önce ortadan kalkması ve sistemin adının konulması lazım. Aksi halde bu durum orta ve uzun vadede içinden çıkılmaz sorunlara sebep olacaktır.
    

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR