rotabursaTV

Yıldırım Metrosu piyangodan mı çıktı?

Büyükşehir/Bütünşehir
Belediye Başkanı Recep Altepe'nin, Büyükşehir'de ikinci döneminin ikinci, toplamda ise yedinci hizmet yılını değerlendirdiği toplantının bana göre en flaş açıklaması, "Yıldırım Metrosu"...

Yıldırım'da,
Tamamen yer altından yapılacak olan altı kilometrelik "Yıldırım Metrosu" elbette ki; takdire şayan, övülmesi, önemsenmesi gereken çok önemli bir hizmet. Geç de olsa doğru bir iş yapıldığı için emeği geçenleri şimdiden takdir ediyorum...

Ve fakat
Ortada bir yanlışlık yok mu? Nitekim, zaten görevde olan Recep Altepe'nin hizmet heybesinde, madem "Yıldırım Metorus" gibi bir proje vardı, o halde bu neden seçimlerde kamuoyuna açıklanmadı?

Bir Kasım seçimlerinde,
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bursalılar'a hitap ederken, neden bunu açıklamadı? Yoksa seçimler öncesinde böyle bir hizmet akılda yok muydu? Yine, yoksa Yıldırım Metrosu, piyangodan mı çıktı?

Vardı da açıklanmadıysa,
Bunu, bir talihsizlik; bir oyun bile fevkalade önemli olduğu süreç adına koca bir  israf olarak görüyorum. Yok, öyle bir fikir, proje seçim sürecinde yoktu ve sonradan karar verildiyse bunun adı da tek kelimeyle vizyonsuzluk, iş bilmezliktir.

Büyükşehir'in,
İkinci dönemine talip olmuş bir kişi için şehrin en önemli sorunu olan ulaşımın çözümünde, çağın gereği olan metro yapılmasına dair elinde kuşatıcı bir projenin olmaması sizce kabul edilebilir bir durum mu?

Üstelik bu kişi,
Yıllarca belediye meclis üyeliği yapmış, sonrasında Osmangazi Belediye Başkanlığı yapmış ve nihayetinde de kendisine Büyükşehir emanet edilmiş bir isim ise ondan, Bursa'da Mudanya limanından, havaalanına kadar şehrin hastanesinden, postanesine, terminalinden üniversitelerine uzanan ve tamamı yer altında olan bir metro projesini hayata geçirmesini beklemek hakkımız değil mi?

Son söz:
Bursa gibi metropol bir kent, el yordamıyla yapılan günübirlik işleri kaldırmaz. Şehrin her karesinin büyük bir titizlikle planlanması ve hiçbir sürprize imkan bırakılmaması gerekiyor. Elli yıl sonra neyin nereye yapılacağı belli olması lazım. Böylesine sağlıklı bir planlama haksız rantın da önüne geçer ki; Ak Parti'nin adındaki "adalet"in tecelli etmesi bakımından işin bu kısmı daha da bir anlam kazanmaz mı?
       

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR