rotabursaTV

Yine Merhaba!

Bir yazı gündelikçisi olarak
Mesleğe başladığımdan beridir bu kaçıncı merhaba artık hatırlamıyorum. Ama yine de her merhabada biraz da olsa o ilk merhabanın heyecanını duymuyor değilim.

Ve fakat
16Haber.com'daki anonslarda gerçekten duayen gazeteci Necati Kartal, gerçekten usta yazar Nihat Nasır ile birlikte bu fakiri de "Usta Gazeteci" diye ilan etmişler. Evet, lütfetmişler.  Ziyadesiyle teşekkür ediyorum...

Lakin ben deniz,
Henüz "Usta" değilim. Tamam, yaş kırkı geçtiğinden mütevellit artık çıraklıktan çıkmış sayılsak da  hala, asabı bozuk bir gazeteci olarak ustalık payesine erişmiş sayılmayız.

Efendim,
Bu girizgahla birlikte ilk merhabanın heyecan mayasından yoğuracağımız yeni yazılar için Bursa'nın yeni nesil gazeteciliğe yeni adım atan 16Haber.com'da nasipse sizlerle olacağım.

Bugünkü merhabanın,
Allahaısmarladık tarihi ne zaman olur bilemem. Fakat  asabı bozuk bir yazı gündelikçisi olarak bu pencerenin gerçek gazetecilik yapma adına açılmış ve rüzgar ne yandan ve ne kadar sert eserse essin haberden yana, fikirden yana, özgürlükten yana hep açık tutulmasını temenni ediyorum.

Gazeteciliği,
Herhangi bir politik etki altına sokmadan, her zaman ezenin karşısında, ezilenin yanında durmasını, bütün taraflara ve fikri olan herkese penceresini açık tutmasını temenni ediyorum.

Gerçekten
Çok zor günlerden geçiyoruz. Bir virüsle günlük hayatın bir anda bu denli alt üst olabileceğini kimse aklının ucundan bile geçirmezken küresel ölçekte her şey kökünden sarsıldı. Artık herkes, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı konusunda hemfikir.

Dünya ölümcül bir medeniyet bunalımı yaşıyor.
Bugüne kadar da aslında, "kral çıplak"tı ama kimse bu gerçeği haykırmaktan yana değildi. Gelin görün ki; saatler daha gece yarısı 12'yi bile vurmadan bir virüsle bütün büyü bozuldu. Bütün maskeler düştü. Genelgeçer kabul edilen çoğu şey bir anda bütün inandırıcılığını yitirdi.

Bu sarsıcı gerçek,
Medya için de geçerli. Bugün Türkiye'de adeta kangren olmuş birçok sorunun yanında bir de medya sorunu var. Dün kendisine yapılan çirkinliği, bugün bir güce sırtını dayayarak aynısını yapmayı kendisine hak gören kokuşmuş bir hal içinde mevta olmuş fakat cenaze namazı kılınmamış bir medyamız var. Haliyle,  inandırıcılığını yitirmiş, özgünlüğünü kaybetmiş böylesi bir medyayı kimse okumak istemez.

İşte,
Tam böylesi alabildiğine zor bir süreçte, ilkler ve ilkeler üzerinden gazetecilik yapma vaadiyle yola çıktı 16Haber.com. Umarım bu yolculukta başarılı olur. Bu başarıda çorbada tuz misali katkımız olursa ne ala bize. Beraberinde, yeryüzünün içine düştüğü bu girdapta çaresizliğin çığlıkları beynimizi tokatlarken yazılacak yazıların da aslında "zor yazılar" olacağı ortada. Umuyorum ki; bu "zor yazılar" zorlukların kolaylaşması adına da çorbada tuz olur.

Son söz:
Kıymetli okurlarım, bu zor zamanlarda sağlığımıza dikkat edelim, sağımıza solumuza bakalım ve zorluk içinde olanlarımızın çorbasına tuz olmaya gayret edelim diyerek yeni merhabamıza son noktayı koymuş olalım. Kalın sağlıcakla.

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR