24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

Ak Parti Bursa çalkalanıyor!

15 Temmuz darbe girişiminin geri püskürtülmesinden sonra sıra bu hainliğe karışan, destek veren, sessiz kalanların kamudan temizlenmesine geldi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet, Milli Eğitim başta olmak üzere hemen bütün kurumlarda kapsamlı bir temizlik başladı. 

Aynı şekilde, Ak Parti içerisinde de bir FETÖ taraması yapıldığı bilgisi geliyor kulağımıza. Teşkilat mensupları başta olmak üzere üye bazında da bu taramanın yapılacağı ve FETÖ ile bağlantısı tespit edilenlerin Partiyle ilişiği kesilecek. 

Tam da bu noktada, öteden beri ulusal ve yerel medyada, "Paralel Yapı'nın Başkenti" olarak yazılıp çizilen Bursa'ya bakmak lazım. İl Başkanlığı'nda toplantı yapan Mehmet Müezzinoğlu, "Kamuoyunda Paralel algısı olanlar istifa ederek kurumlarını rahatlatsın" dedi ancak şu ana kadar gerek Ak Parti içerisindeki ve gerekse kamudaki "Paralelci Algısı" taşıyan tek bir kişi bile istifa etmedi. 

Bu durumdan Ak Partililer ve dahi günlerdir Fomara Meydanı'nda "Demokrasi Nöbeti" tutan vatandaşlar fazlasıyla rahatsız. Türkiye'nin her yerinde birçok kurumda köklü temizlik yapılırken Bursa'daki suskunluk, şehri yönetenler noktasında derin soru işaretleri uyandırıyor. 

Eleştiri oklarının hedefindeki isimler ise Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Başkanı İbrahim Burkay olarak karşımıza çıkıyor. 

Cemalettin Torun, Ak Parti'deki adı "Paralel Yapı" ile anılan isimlere karşı gereken tepkiyi vermemesi, tedbirleri almamasının yanı sıra, doğrudan veya dolaylı şekilde "Paralelci İşadamlarının avukatlığını yapıyor" iddialarıyla karşı karşıya ve partililerce yoğun bir şekilde eleştiriliyor. 

Aynı şekilde, Recep Altepe de hedefte... Büyükşehir'de ve BUSKİ'de az sayıda görevden almalar oldu ancak bu görevden alınanlar alt görevlerde bulunan isimlerden oluşurken henüz önemli noktaları işgal eden Paralelcilere dokunulmadığı söyleniyor. Öte yandan Altepe'ye yapılan bir çarpıcı eleştiri de, Paralelcilerle birlikte; Şahin Arat ve Hüseyin Toprak gibi Milli Görüş kökenli bürokratları da kurban ettiği yönünde. Altepe'nin bu tasarrufunun Ak Parti'nin tepe yönetimine de ulaştığı ve Ankara'nın da durumdan rahatsız olduğu gelen bilgiler arasında. 

Cemalettin Torun ve Recep Altepe gibi, BTSO Başkanı İbrahim Burkay için de benzer eleştiriler söz konusu. 17/25 Aralık'ta başlayan ve 15 Temmuz'da zirveye ulaşan ihanet sürecinde son dakikaya kadar gerekli tepkiyi ve tedbiri almayan İbrahim Burkay'ın 15 Temmuz'dan sonra demokrasi savunuculuğuna soyunması inandırıcı gelmiyor kimseye... 

Tabii bu süreçte, BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ın, Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yle kurduğu sıcak ilişki de soru işareti olarak duruyor. 

Öyle görünüyor ki; zamanla bu sorular, bağlar, bağlantılar daha fazla netleşip, açığa çıktıkça Ak Parti'de ortalık daha da karışacak. Neler olacağını bekleyip göreceğiz... 

*************

BDK SINAVI GEÇTİ! 

15 Temmuz'daki alçak darbe kalkışmasından sonra sivil toplum kuruluşlarından peş peşe açıklamalar geliyor. Tamam, bütün bu açıklamalar yerinde ve değerlidir. Fakat bir darbe kalkışmasının ilk dakikaları itibariyle hem sivil inisiyatiften yana açıklama yapıp hem de meydanlarda boy gösteren STK'lar var ki; bunları ayrıca değerlendirmek, tebrik etmek gerek... 

İşte bunlardan birisi de başkanlığını Ercan Yakut'un yaptığı Bursa Düşünce Kulübü (BDK)... 15 Temmuz'daki hain darbe kalkışmasının ilk dakikalarında BDK Başkanı Ercan Yakut, sosyal medyadan, "Her ne olursa olsun sivil iradenin/idarenin yanındayız. Büyük Türkiye sahipsiz değildir. Millet kendi iradesini hiç kimseye gasp ettirmeyecektir. Bu kalkışmayı yapanlar karşılarında milleti bulacaklardır..." açıklamasını yaptı. Bununla da yetinmeyip, yönetim ve çok sayıda üyesiyle birlikte Fomara Meydanı'na inerek sabaha kadar ve devam eden günlerde de yine aynı şekilde "Demokrasi Nöbeti" tutarak bu sınavdan başarıyla geçti. Tebrik ediyorum...  

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR