24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

Akşener mağdur mu, mağlup mu?

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeceğim. Meral Akşener bir siyasi mevtadır. Şişirilmiş bir balon olduğu, MHP'yi evirip çevirmek adına bir proje olduğu 15 Temmuz'da hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak kadar açık ve net bir şekilde ortaya çıkmıştır. 

Tek kelimeyle mağdur değil, mağluptur. Peki, bu durumdan mahcup olur mu onu bilemem ancak 15 Temmuz'la birlikte halkta az da var olan sevgisini, sempatisini yitirmiştir. Bana göre siyaset defteri kapanmış bir kişi olarak artık torun sevmeye gidebilir. Tabi hakkında hukuki bir işlem başlatılmazsa... 

Şu an, ordu, polis, yargı, eğitim, sağlık başta olmak üzere hemen bütün kurumlarda devam eden FETÖ temizliğinde muhakkak sıra siyasilere de gelecektir. Sıranın siyasete geldiğinde belki de ilk sorgulanacak kişi Meral Akşener olacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok. 

MHP'ye genel başkan olma iddiasıyla ortaya çıktığından beri FETÖ medyasının ilgisi gözlerden kaçmamıştı ki; birçok defa bu konu kendisine de soruldu. Akşener, o süreçte kendisine yöneltilen bu türden soruları her defasında muğlak cevaplarla geçiştirdi. 

Lakin, cuntacıların kendilerine verdiği, "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ifadesini sık sık kullanması, 15 Temmuz'dan sonra her şeyin değişeceğini söylemesi ve ısrarla, "Ben Başbakan olacağım" demesinin şifreleri 15 Temmuz'dan sonra çözüldü. 

Dahası, FETÖ'cü polisleri kastederek, "iktidara geldiğimizde tutuklu polisleri serbest bırakacağım" demesi ve polis kolejini yeniden açacağını söylemesi de tesadüf olmasa gerek. 

Meral Akşener'e karşı yine de iyi niyetimizi muhafaza edip, biran bütün bunların birer tesadüf olduğunu düşünelim. 

Peki, meydanlarda adeta kükreyen Akşener'i 15 Temmuz gecesinde görebildik mi? Cevap elbette ki; hayır. Oysa liderler böyle zor zamanlarda ortaya çıkar. Tersten söylersek böyle zor zamanlar lider çıkartır. İddia ettiği gibi gerçekten FETÖ ile bir bağlantısı olmayan Meral Akşener, o gece halkla birlikte tankların önünde durması gerekmez miydi? Sivil iradenin yanında olduğunu bağıra bağıra söylemesi gerekmez miydi? Peki, oldu mu bütün bunlar? Hayır... 

Biran Meral Akşener'in, 15 Temmuz gecesinde, halkta tankların önünde durduğunu, her şeye rağmen sivil iradenin yanında olduğunu söyleyip, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile aynı kaderi paylaşıp, aynı karede yer aldığını canlandırın gözünüzün önünde. Kongre günü, polis barikatına tutunup, "buradan gitmem" diyen ve eşini azarlayan Akşener'in, tankların önünde dikilip, darbecileri azarladığını düşünelim bir an. Veya kamyona doldurduğu erkekleri darbecilere karşı taşıyan o çarşaflı ablayla birlikte bir kadın destanı yazabilseydi... Soruyorum şimdi: Böyle bir Meral Akşener, sadece MHP'lilerin değil bütün Türk Milleti'nin gönlünde taht kurar mıydı, kurmaz mıydı? yeni Türkiye'nin yeni lideri olur muydu olmaz mıydı? 

Fakat oldu mu? Hayır... Meral Akşener'in, geçmişten kalan kırıntı nispetindeki saygınlığı 15 Temmuz gecesinde silinip süpürüldü. O karanlık gecede, Akşener balonu patlarken, gönüllere kurulan tahtın tartışmasız sahibi  yine Recep Tayyip Erdoğan oldu, Binali Yıldırım oldu, Abdullah Gül oldu. Ve tabi ki; Devlet Bahçeli oldu...   

Şimdi, Meral Akşener için MHP'den ihraç süreci var. Partiyle ilişiğinin kesileceği aşikar. Bunu bilen bazı çevreler, Akşener'in mağdur, mazlum olacağını ve halkın da mağdur ve mazlumdan yana tavır alacağını iddia edip, yeni bir Meral Akşener güzellemesi yapmanın peşindeler. 

Tamam, halk mağdura ve mazluma sahip çıkar. Bunda bir sorun yok ancak başta da söylediğim gibi Akşener bir mağdur değil, bir mağluptur. Onun için bu mazlum senaryosu tutmaz. 

Meral Akşener'e yapılan "mağdur" güzellemesinin tek amacı olabilir. O da yeminli Ak Parti düşmanlığıyla hareket edenlerin tükenmişlik sendromuyla "ya tutarsa" anlamında denize maya çalma gayretinden başka bir şey değildir. 

Meral Akşener mağdur değildir ancak mağdur ettiği bir çok partilinin olduğu da ortadadır. Zira tepedeki büyük senaryodan habersiz, sırf "iktidar olmak" isteğiyle partide bir değişimden yana olan ve Akşener'i bu sebeple destekleyen partililerin durumu buna en açık örnektir. Tekrar ediyorum. Meral Akşener siyasi bir mevtadır. Ona bel bağlayanların başı sağ olsun...    

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR