24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

"Bursa'da inlerine giremedik"

"İnlerine girme" sözünü duyunca/okuyunca kimin kim için neden söylediğini biliyorsunuz değil mi?  

Malum, 17/25 Aralık Süreci olarak bilinen, FETÖ'nün darbe kalkışması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, topyekun bir mücadeleye girişmiş ve konuyu da "inlerine gireceğiz" sözüyle özetlemişti... 

Süreç, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimiyle bambaşka bir mecraya sürüklendi. FETÖ'nün ne denli tehlikeli ve ne denli hain bir yapı olduğu hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak kadar açık ve net bir şekilde gözler önüne serildi. 

Erdoğan'ın cesareti, milletin feraseti, siyasetin dirayetiyle hain darbe kalkışması geri püskürtülmekle kalmadı, bu konuda yeryüzüne millet olma dersi de verilmiş oldu. 

Haliyle, FETÖ'nün inlerine de tam anlamıyla girilmiş oldu. Türk Silahlı Kuvvetler başta olmak üzere, emniyet, yargı, milli eğitim ve dahi bütün kurumlarda alabildiğine bir temizlik başladı. 

Fakat tam da burada, Ak Parti Bursa eski milletvekili Bedrettin Yıldırım'dan, korkunç denecek bir itiraf geldi. Olay televizyonunda meslektaşım Mustafa Özdal'a konuşan Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız ‘İnlerine gireceğiz’ dedi ama Bursa’da hâlâ inlerine giremedik. Bazı kurumlar o örgütün elemanları tarafından yönetiliyor..." dedi. 

Bu öyle yabana atılacak bir söz değil. Milletvekilliği döneminde "Paralel Yapı" ile mücadelede öne çıkan belki de tek isimdi Bedrettin Yıldırım. Tayyip Erdoğan'ın, "Paralel Yapı"ya karşı kırmızı çizgisinden ötürü yeniden aday gösterilmesi garanti olarak görülüyordu ki; listede olmaması hem Ak Parti'de, hem de kamuoyunda şaşkınlıkla karşılanmıştı... 

Şimdi, kendi ifadesinden de anlıyoruz ki; kesin gözüyle bakılan adaylığı, "Paralel Yapı"yla amansız mücadelesinden ötürü bizzat Ak Parti'deki Paraleller tarafından engellenmiş. 

Bedrettin Yıldırım, Bursa'da bir türlü kırılamayan paralel direncin sebebini ise bizzat Ak Partideki siyasetçilerin koruması olarak gösteriyor. Ancak 15 Temmuz'dan sonra  hala bu koruma kalkanının kırılamamış olması çok manidar. Kaldı ki; FETÖ konusunda tavizsiz olan İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın Bursa milletvekili olduğu bir dönemde bunun yapılamıyor olması daha da ürpertici geliyor insana... 

Birkaç gündür, bu manada dolaşan iddialar da bu gerçeği doğrular nitelikte. Öyle ki; 15 Temmuz'dan itibariyle yürütülen kapsamlı takipten sonra Bursa'da bazı Ak Partili yöneticilerin FETÖ ile bağlantılı derneklerde yönetici olduğu saptanmış fakat hala ne istifa eden var ne de bunlardan istifasını isteyen... 

Geçen hafta da dile getirmiştim. FETÖ ile mücadelede en başarısız ilin Bursa olduğunu... Bu başarısızlıkta hedefe konulan isimlerin ise İl Başkanı Cemalettin Torun, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay olduğunun da altını çizmiştim. 

Olur olmaz bilemem ancak partili partisiz kiminle konuşsam Bursa'da FETÖ operasyonlarının selameti için bu üç ismin derhal görevlerinden uzaklaştırılması gerektiği söyleniyor. Bana söyleyenlerin en azından bir kısmı Bakan Ala'ya ulaşabilecek ve bunları söyleyebilecek insanlar ki; belki de söylüyorlardır. Gelişmeler nasıl olur, bekleyip göreceğiz fakat Ak Partili bazı yöneticiler için tehlike çanlarının çalmaya başladığını söyleyebiliriz. 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR