24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

Büyükşehir için büyük yarış!

 Biz başlığı, "Büyükşehir için büyük yarış" şeklinde attık ancak siz bunu, "büyük kapışma" olarak da okuyabilirsiniz. Nitekim, önümüzdeki yerel seçimlerde artık kaybedecek bir şeyleri olmayan iki büyük siyasetçinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için tutuşacağı bilek güreşine şahit olacağız. 

Evet, Tarım Bakanı Faruk Çelik ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den bahsediyorum. Malumunuz, Recep Altepe, meslektaşım Yüksel Baysal'a verdiği demeçte Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na "varım" dedi. Altepe, devam eden projelerini bitirmek istediğini ifade ederek üçüncü dönemi de istediğini açık açık ifade etti. 

Hatırlarsanız, bundan kısa bir süre önce yine Yüksel Baysal'a konuşan Tarım Bakanı Faruk de, yerel hizmetlere uzun uzun değinip, önümüzdeki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için göz kırpmış, adeta "ben adayım" demişti. 

Belli ki; Faruk Çelik'in bu açık adaylık ilanından sonra Recep Altepe de düşüncesini erkenden açıklama ihtiyacı duydu. 

Aslında, geçen seçimlerde de buna benzer bir süreç yaşanmıştı. Ak Parti tüzüğüne göre üç dönem milletvekilliği yapanların bir dönem ara verme zorunluluğundan dolayı Bakan Çelik aday olmamıştı ki; Ankara'daki birçok mesai arkadaşı gibi kendisi de Bursa'dan belediye başkan adayı gösterilmeyi bekledi. Hatta bu manada ciddi bir çalışma içine girdiği bile yazılıp çizilmişti o dönem... 

Lakin, başka gerekçeleri de vardır muhakkak ama bilinen gerekçe, Bülent Arınç faktöründen dolayı bu isteği gerçeğe dönüşmemişti Faruk Çelik'in. O günden sonra köprünün altından çok sular aktı. Bülent Arınç Bursa'dan gitmekle kalmadı siyaseten de emekliye ayrılmak zorunda kaldı. Faruk Çelik, geçen dönemden birikmiş arzusuyla bu dönem daha bir istekli asılacağa benziyor. Bu konuda Faruk Çelik kanadından kulağımıza gelen kulis bilgileri de yok değil... 

Tam da burada durup, Yüksel Baysal'ın kaleminden çıkmış, Faruk Çelik'in şu sözlerini sizlerle bir daha paylaşmak isterim.  

 “Uluabat gölü ile Karacabey körfezi arasında mutlaka kanal açılması lazım. Orada su oyunları yapılabilir, yelkenliler dolaşır. O bölgede bir Disneyland, Uludağ’ın eteklerinde termal bir köy, kapalıçarşı, müzeler, Bursa’ya gelen üç gün kalır ve tatil rotasına bu şehri ekler. Vizyon şehir böyle olur..." 

Bu bir paragraflık yazı bile aslında Faruk Çelik'in gönlünde yatan aslanın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu göstermiyor mu sizce de? Bence fazlasıyla gösteriyor. 

Faruk Çelik'in gönlündeki aslanı Recep Altepe'de görmüş olacak ki; "Bursa'da boşluk yok, boşluk aramaya da gerek yok. Faruk Çelik, boşluk varsa aday olsun" gibi hayli iddialı bir çıkışla kendi adaylığını ilan etti. 

Bursa'da bu iki iddialı ismi çıkışıyla birlikte yerel siyasetin hiç olmadığı kadar ısınacağını söyleyebiliriz. İl ilçe yönetimlerinden tutun da hemen bütün siyasi dengelerin değişeceğini, kartların adeta yeniden karılacağını söyleyebiliriz. 

Tabi, Ak Parti'de, Büyükşehir için ismi geçen sadece Faruk Çelik ve Recep Altepe değil elbette... Zamanla başka isimler de çıkacaktır muhakkak ancak şimdiden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın da adı Büyükşehir ile birlikte anıldığını söyleyebiliriz. Özellikle Mustafa Dündar'ın, Bursa'nın bakanı Mehmet Müezzinoğlu referansıyla Büyükşehir yolunda yarışın üçüncü ortağı olacağını söyleyen çok insan var. 

Ancak, burada Ankara siyasetini de hesap etmek gerekiyor. Çünkü halihazırda Meclis'te görüşmesi ve oylanması devam eden Yeni Anayasa'nın referanduma sunulması durumu var. Meclisten geçip, referandumdan da "evet" oyu alınması halinde bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaçınılmaz olacağı ortada... Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte Milletvekili seçimi de yapılması zorunluluğuna göre, erken bir seçimin olacağını söylemek mümkün. Kaldı ki; Yeni Anayasa'nın meclisten çıkmaması veya meclisten çıkıp halktan geçmemesi sonucunda da acil bir erken seçimin kaçınılmaz olacağını bilmem söylemem gerek var mı? 

Şimdi bu açıklamayı şunu niçin yaptım. Sebebi her ne olursa olsun, olası bir erken genel seçimde Mehmet Müezzinoğlu'nun bir daha Bursa'dan aday yapılmama durumu da söz konusu olabilir ki; o halde yeni şekillenecek milletvekili listesi, daha sonra yapılacak yerel seçimlerde kimlerin belediye başkan adayı yapılıp yapılmayacağı konusunda bir önemli bir belirleyici unsur olarak karşımıza çıkacaktır. 

Bütün bunları ve daha fazlasını zamanla göreceğiz fakat bugünden söylenecek tek şey, önümüzdeki yerel seçimlerin  hiç olmadığı kadar heyecanlı ve bir o kadar da zor geçeceğidir. İki baş pehlivan olarak Recep Altepe ve Faruk Çelik şimdiden er meydanında peşrev çekmeye başladılar. Yarışı hangisi veya kim kazanır bilemeyiz ancak heyecan dozu yüksek bir seçim süreci izleyeceğimiz kesin. Kalın sağlıcakla sevgili okurlarım... 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR