24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

İşte başkanların karnesi!

Adı her ne olursa olsun içeriği tam başkanlık gibi görünen yeni sistemin ayak seslerini artık iyiden iyiye duymaya başladık. Özellikle Ak Parti ve MHP'nin aynı rotaya yönelmesiyle birlikte, bugüne kadar "olmaz" diyenlerin bile "artık olacak" dediğini duyuyor, görüyoruz.  

 

Bu arada, bir parantez açarak ülkedeki tıkanıklığın önünü açan adam olarak Devlet Bahçeli'yi takdir etmemek elde değil. Devlet Bey, gerçekten bir devlet adamı olduğunu gösterdi ki; bu anlamlı duruşu tarihe altın harflerle kazınacak ve nesiller boyunca hep saygı ve hürmetle anılacaktır. 

Bahçeli'nin bu takdire şayan duruşu, birilerinin ısrarla Erdoğan üzerinden yürüttüğü tartışmayı da bitirmiş ve yeni sistemin bir ülke meselesi olduğunun anlatılmasına/anlaşılmasına vesile olmuştur. Nitekim Başkanlık Sistemi ile aslında 14 yıldır Ak Parti'nin tek başına iktidarı ile sağlanmış olan siyasi istikrar artık kişilere ve partilere bağlı olmaksızın kurumsal bir yapı olarak hayatımızdaki yerini almış olacak. Elbette ki; bu başarının baş mimarı Recep Tayyip Erdoğan'dır ancak tarih Devlet Bahçeli'yi de topkı Erdoğan gibi büyük harflerle yazacaktır. Fakat milletin aynı duyguları Kemal Kılıçdaroğlu için beslediğini üzülerek söyleyemiyorum. Oysa mesele memleket meselesiyse Kılıçdaroğlu'ndan da olumlu katı  koyması beklenirdi. Olmadı, olmuyor, olacak gibi de görünmüyor... 

BURSA'DA HAVA NASIL? 

Peşinen söyleyeyim, Bursa'da hava soğuk, hatta kar yağmadığı için kuru bir soğuk var. Aynı kuru soğuğun Bursa siyasetinde de hakim olduğunu söylersek asla yanılmış olmayız. 

Bu bağlamda, Ak Parti, CHP ve MHP İl başkanlarının performansına bir göz atalım isterseniz. MHP İl Başkanı Tevfik Topçu'dan başlayalım. Kısa süren bir milletvekilliğinden sonra yeniden ve atama ile işbaşına geldi Başkan Topçu. Önceki dönem il başkanlığında partide ağabey rolüyle iyi işler çıkardığını söyleyebiliriz. 

Adı FETÖ ile anılan Meral Akşener'le yol arkadaşlığına çıkan ve bu sebepten ötürü görevden alınmakla kalmayıp partiden ihraç da edilen Yüksel Yılmaz'dan sonra yeniden partiye ağabeylik yapması istendi Topçu'dan. Yeni dönemde siyasetin atmosferi de değiştiği için nasıl bir performans gösterecek onu bekleyip göreceğiz. Zira dün Ak Parti'yi eleştiri üzerinden yürütülen görevi bu sefer en azından referandumda Ak Parti'yle aynı gerçeği savunacak ve halka anlatmak durumundalar. Fakat Bursa kamuoyunun bildiği bir siyasi yüz olarak Tevfik Topçu'yu genel olarak olumlu bulduğumuzu ve başarı grafiğinin ise yukarı yönde olduğunu söyleyebiliriz. 

Hazır sözü MHP'den açmışken bir cümleyle MHP'nin milletvekillerinden de bahsetmeden olmaz. Genel Sekreter olarak İsmet Büyükataman'ın ismini basına geçilen bültenlerden duyuyor, okuyoruz ancak yerel sorunların çözümü noktasında aktif bir rol üstlendiğini pek söyleyemiyoruz. Öte yandan MHP'nin Dağlı milletvekili Kadir Koçdemir'in bırakın Bursa'da içinden çıktığı Dağ bölgesinde bile adı esamisi okunmuyor. 

***

Gelelim CHP'ye... CHP'de Ankara neyse Bursa da o. Zira Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, "çarşı, her şeye karşı" halinin yansıması Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir'de tezahür ediyor diyebiliriz. 

Başkan Özdemir'in, Mudanya Belediyesi'yle olan ticareti kamuoyuna yansıdığından beri Ak Parti'ye yönelttiği eleştirilerin havada kaldığını da söylemek lazım. Referandumda, "evet" propagandası yapacak olan AK Parti ve MHP'ye karşı vatandaşları ne oranda "hayır" için ikna edecek bekleyip göreceğiz. Ancak "Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli oluyor" ve bu konuda şanslı olduğunu söylemek pek mümkün görünmüyor. Genel olarak Şadi Özdemir'in başarı çizgisinin aşağı yönde olduğunu söyleyebiliriz. 

CHP'li vekillerden söz edecek olursak, Ceyhun İrgil'in zaman zaman öne çıktığını görsek de, vatandaş nezdinde hemen hepsinin  hatırı sayılır bir ağırlıklarının, başarılarının olduğunu söylemek mümkün görünmüyor. Biliyorsunuz, Dağ Yöresi'nin CHP'den de bir milletvekili var. Dağ-Der Eski Genel Başkanı Erkan Aydın... Burada Erkan Aydın'ın Dağ Yöresi'nde bir sevgisi ve sempatisinin olduğunu görünüyor.

***

Ve gelelim AK Parti'ye... AK Parti Bursa'da işler gerçekten de çok karışık. İl Başkanlığının önünde hayati önemde bir referandum süreci var. Halk başkanlığa "evet" derse akabinde bir milletvekili seçimiyle birleştirilmiş bir Başkanlık seçimi var. Sonrasında (bazı kaynaklar önce de olabilir diyor) yerel seçimler var... Bu yoğun siyasi süreçte partinin genel hesaplarının yanında partililerin kendi hesapları var. Yani işler karışık...  

İl Başkanı Cemalettin Torun bu süreçleri nasıl yürütecek veya yürütecek mi bekleyip göreceğiz ancak Ak Parti'deki siyasi bıkkınlığın, heyecansızlığın bu kadar dip yaptığı başka bir dönemi olmamıştı... Gerek parti içerisinden ve gerekse kamuoyundan İl Başkanı Cemalettin Torun'a karşı ciddi eleştiriler yapılıyor. Gün geçmiyor ki; görevden alınacağına dair bir haber yayılmasın. Ancak bunca çıkan habere rağmen Başkan Torun'un koltuğunda oturuyor olması ise başka bir tartışma konusu... Başkan Torun'un, Bakan Faruk Çelik ile arasının fena halde açık olduğu söyleniyor. Yine Başkan Torun'un, birçok belediye başkanıyla ve ilçe başkanıyla da küskünlük derecesinde ipleri attığı konuşuluyor. Genel itibarla parti tabanıyla da sıkıntılı olduğu gözlerden kaçmıyor. Dahası bazı STK'ları parti işlerine müdahale ettirdiği iddiaları da partililer arasında konuşuluyor. Herkesin merak ettiği konu ise böylesine parçalı bir ortamda nasıl birlik içinde kongre süreci yönetilecek? Doğrusu biz de merak ediyoruz. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda Cemalettin Torun'un başarı grafiğinin aşağı yönde olduğunu biz değil bizzat Ak Partililer söylüyor... Bu arada Ak Parti'nin Bursa milletvekillerinin varlığı ile yokluğunun belli belirsiz olduğunu da belirtmekte fayda var.  

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR