24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

İşte yılın "en"leri

Umuyor ve diliyorum ki; yeni yıl, 2016'dan daha güzel olsun. Fakat günahıyla sevabıyla yaşadığımız yıla şöyle bir göz atalım, ne dersiniz? Yılın en talihsiz siyasetçisi Ahmet Davutoğlu kuşkusuz. Tayyip Erdoğan'dan sonra büyük umutlarla Ak Parti'ye genel başkan ve Başbakan oldu ancak koltuklarını koruyamadı ve kısa süre sonra ayrıldı ve tatlı bir anı olarak kaldı geride.  

Yılın Bursa'daki en talihsiz siyasetçileri ise MHP'nin iki eski İl Başkanı Yüksel Yılmaz ve Hasan Toktaş oldu. Sarsılmaz bir irade oluşturma, milletvekili olma umuduyla Meral Akşener'in peşine takılmışlardı. Ancak Akşener'le birlikte partiden ihraç edildiler. 

Yılın en korkunç olayı: 15 Temmuz hain darbe kalkışmasıdır. Belki de tarihte örneğine rastlanmayacak kadar büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldık. Yılın Bursa'daki en talihsiz olayı ise Ulucami yanındaki canlı bombanın kendisini patlatması oldu. 

Yılın en başarılı liderinin Tayyip Erdoğan olduğuna kuşku yok. Ancak Cumhurbaşkanı olduğu için siyaset üstü sayıldığından yılın en başarılı siyasetçisi Başbakan Binali Yıldırım olarak kayıtlara geçiyor. Öyle ki; görevi Davutoğlu'ndan alır almaz gerginleşen siyaseti yumuşatmasını bildi. Sonrasında 15 Temmuz gibi korkunç bir olayla karşılaşmasına rağmen krizi, ekonomiyi ve kurumları iyi yöneterek bu payeyi fazlasıyla hak etti. "Bursa'da en başarılı siyasetçi kim?" dersek, karşımıza, Sağlık Bakanlığı'nı kaybetmiş olmasına rağmen bir süre sonra Çalışma Bakanı olarak yoluna devam eden Mehmet Müezzinoğlu'dur.  

Bursa'da en çok aranan siyasetçi Sedat Yalçın oldu. Yıl boyunca Ak Parti tabanından kiminle konuşsak "Sedat Yalçın olsaydı, böyle olmazdı" şeklinde bir özlem ve serzeniş ifadeleriyle karşılaştık.  

Bursa'nın en başarılı belediye başkan kategorisinde ise Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın olduklarını görüyoruz.  

Bu diğer başkanların başarısız olduğu anlamına gelmiyor muhakkak ancak üçüncü dönemleri olmasına rağmen hala ilk günkü heyecanla çalışmalarını yürüten ve hala ilçelerinde büyük bir desteğe sahip olan Bozbey ve Aktaş ile ilk döneminde büyük kentsel dönüşüm hamlesi başlatan İsmail Hakkı Edebali  dikkat çeken üç başkan oldu. Yılın adından en çok söz ettiren başkanları ise Recep Altepe, Mustafa Dündar, Neşet Çağlayan ve Ali Özkan'ı sayabiliriz.   

Bursa'da yılın en talihsiz gazetecisi ise Mustafa Gültekin olsa gerek; çünkü 2014'de Haydar Baş'çılar tarafından hunharca bir saldırıya uğramıştı. Dava dosyası uzunca süre emniyette sümenaltı edildi. Nihayetinde mahkeme Haydar Başçı'ların beraatıyla sonuçlandı. Kuşkusuz bu sonuç toplumdaki adalet duygusunu zedelemiştir.  

Bununla birlikte yılın an çok okunan ve adından söz ettiren gazetecileri ise Ahmet Emin Yılmaz, Mustafa Özdal, Mustafa Gültekin, Okan Tuna, Ersel Peker, Yüksel Baysal, Mehmet Ali Yılmaz, Özlem Buğday Yağmur oldu. 

Bursa'da yılın en birbirine muhalefet eden kişileri Memur-Sen Başkanı Numan Şeker ile Kamu-Sen Başkanı Selçuk Türkoğlu oldu. Gün geçmedi ki; gazetelerde bir birlerini sert bir dille eleştiren haberler çıkmasın. İktidara Yakın Şeker ile Muhalefete Yakın Türkoğlu'nun kavgasını iktidar ve muhalefet partilerinin il başkanları bile yapmıyor  Bursa'da... 

Bursa'da en başarılı bürokratlar listesinde ise BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, BURBAK Genel Müdürü Kasım Şahin ve BURFAŞ Genel Müdürü Muhammed Gümüşsoy ilk sırayı aldılar. 

Yılın en başarılı inşaat kuruluşu Sama inşaat, kentin tarihi dokusunda yaptığı önemli restorasyon faaliyetleriyle Tarihi Kentler Birliği Büyük Ödülü'nü Bursa'ya kazandırdı.  

Bursa'nın sağlıkta yılın en dikkat çeken kuruluşlarını ise Doruk Hastanesi, Esentepe Hastanesi ve BURTOM olarak sıralayabiliriz. 

Bursa'da yılın sağlık skandalı ise kamu hastanelerine yemek tedarik eden firmanın merkezinde at eti kullandığı açıklanınca Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Rüstem Aşkın'ın, "at etinin Bursa'daki hastanelere girmediğini" açıklaması oldu.  

Bursa'da yılın en başarılı spor adamı ise, Bursaspor Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu'dur. Her ne kadar yılın son günlerinde istifa olayları ile gündeme gelse ve moralleri bozuk olsa da, Bursaspor'un birinci yarıyı ilk beş içinde bitirmesi önemli bir başarıdır. 

Bursa'da yılın düğünü, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ın çocuklarının düğünü olmuştur. Biliyorsunuz, düğüne Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve çok sayıda üst düzey isim katılmıştı. 

Bursa'da yılın en büyük sorunu yine trafik oldu. Özellikle iş çıkış saatlerinde kilitlenen trafik sabırların taşmasına neden oldu. 

Bursa'da yılın en önemli ekonomik el değiştirme faaliyeti ise bir Bursa markası olan ŞAYPA'nın, İstanbul firması Onur Marketler Zinciri'ne satılması oldu.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR