24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

Kimsenin ağzını neden bıçak açmıyor?

Sevgili okurlarım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni oylayacağımız referanduma iki aydan az bir süre kalmış olmasına rağmen, değim yerindeyse kimsenin ağzını bıçak açmıyor. 

"Neden" diye sorduğum hemen herkesin kendince bir cevabı var ancak ortak kanaat; "bu sessizliğin pek de hayra alamet olmadığıdır" 

Bu arada, Ak Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı'yla yaptığımız söyleşide söylediği şu ifadelerin altını çizmek isterim. Yazıcı, "bu seçim, sırtını PKK, PYD, FETÖ ve dış güçlere dayayanlarla, sırtını millete dayayanların seçimi olacak. Onlar mı güçlü çıkacak yoksa bizler mi onu sandıkta göreceğiz..." diyor. 

Durum gerçekten de Hüdayi Başkan'ın altını çizdiği bir platformda ilerliyorsa, ortalığın daha hareketli olması gerekmiyor mu? Oysa ne Ak Parti teşkilatlarında, ne MHP teşkilatlarında ne de "Evet" diyeceğini açıklayan STK'larda bir hareketlilik göze çarpmıyor.  

Aynı şekilde,"Hayır" cephesinde de kayda değer bir hareketlilik yok. Yani, sosyal medya da olmasa bir referanduma gidileceğinden haberimiz olmayacak neredeyse...  

Tamam, sükunetten şikayetçi falan değiliz. Aksine bu durumdan son derece memnunuz da. Demek istediğim, "Evet"i de "Hayır"ı da savunanların daha dolu, donanımlı yapılanmalarla halka/seçmene dokunabilmeleridir.  

İşte bu noktada ciddi bir eksiklik söz konusu. Hatta o kadar ki; bir yerel/genel seçimlerde hissedilen heyecan kadar bile bir heyecandan hareketten söz edemiyoruz ne yazık ki... 

Hüdayi Yazıcı, "bu muhalefet partileri başarılı olamazlar. %50’nin üzerine çıkma ihtimallerini sıfır olarak görüyorum..." dedi söyleşimizde. Yoksa diyorum, "Hayır" diyenler Yazıcı'yla aynı kanaati paylaştıkları için; yani, yüzde 50'yi geçme ihtimalleri olmadıklarını gördükleri için "dostlar alışverişte görsün" hesabı bir kampanya ile sonucu kabullendiklerini sessizce ifade mi ediyorlar? 

Peki, bu sessizlikten aksi bir sonuç çıkma ihtimali var mı? Ak Parti ve MHP'nin "Evet" dediği bir siyasi denklemde "Hayır" çıkacağına pek ihtimal vermiyorum.

Fakat görünen o ki; "Evet" diyenlerin heyecanı, Ak Parti ve MHP'den oluşan ana akım siyasi platformun büyüklüğü ölçüsünde olmadığı da açık. İşte kafaları karıştıran da bu suskunluk. Bilemiyorum, liderler daha çok sahalara çıktıkça bu motivasyon artabilir belki ancak halihazırda herkesin üzerine ölü toprağı serpilmişçesine bir hal var. 

Yine, Hüdayi Başkan'dan bir örnekle yazıya noktayı koymak istiyorum. Hüdayi Başkan Yıldırım'da "Evet" hedeflerinin yüzde 70-75 olduğunun altını çizip, bu rakamların altında bir sonuç beklemediğini ifade etti. Doğrusu bu ramaklar çok iddialı ramaklar ve bunun başarılması için sıkı bir çalışmaya ihtiyaç var. Yoksa diyorum, gürültüsüzüz, patırtısız, hedefe odaklanılmış adeta sessiz ve derinden bir çalışma mı yapılıyor. Eğer öyleyse, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bir bakıma kendi siyasi propaganda yöntemini de oluşturarak geliyor demektir. "Görelim bakalım Mevla neyler, neylerse güzel eyler" deyip koyalım son noktayı... 

NOT: AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide önemli ifadeler yer aldı. Okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca  önümüzdeki hafta yine AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz il ülke ve kent siyasetine ilişkin çok önemli konuları konuştuk. Bekleyiniz efendim. 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR