ROTA BURSA
mimarlar-sinanin-yapitlarini-inceledi otomotivin-gelecegi-tasarim-yarismasi perseverance-marsa-ulasti bursanin-uzay-yolculugu-basladi sevindiren-imza burkay-guhem-en-guzel-hediye-olacak kendini-sarj-edebilen-elektrikli-bisiklet hyundai-i20-yenilendi

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Mimar Sinan’ın vefatının 433. Yılında usta ismi anma etkinlikleri kapsamında online bir program düzenledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilerek ihracatın artmasına katkı sunmak amacıyla

NASA, yeni nesil uzay aracı Perseverance’nin Mars'a yaptığı başarılı iniş anına ait görüntüleri paylaştı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile TÜBİTAK işbirliğinde yapılan Avrupa’nın en büyük ve dünyanın sayılı merkezlerinden olan Gökmen Uzay ve Havacılık

Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM), TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) iş birliği

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Bursa’ya kazandırılan, ancak koronavirüs salgını sebebiyle açılışı

Liseli öğrencilerin tasarladığı elektrikli bisiklet kendi kendini şarj edebiliyor.

Hyundai, B segmentindeki popüler modeli i20’nin ilk çizimlerini nihayet paylaştı. Ülkemizde de en çok satılan modellerin başında gelen i20, markanın İzmit’teki fabrikasında

mimarlar-sinanin-yapitlarini-inceledi

Mimarlar, Sinan'ın yapıtlarını inceledi

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Mimar Sinan’ın vefatının 433. Yılında usta ismi anma etkinlikleri kapsamında online bir program düzenledi.

otomotivin-gelecegi-tasarim-yarismasi

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilerek ihracatın artmasına katkı sunmak amacıyla düzenlediği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nın bu yılki takvimi belli oldu.

perseverance-marsa-ulasti

Perseverance, Mars'a ulaştı!

NASA, yeni nesil uzay aracı Perseverance’nin Mars'a yaptığı başarılı iniş anına ait görüntüleri paylaştı.

bursanin-uzay-yolculugu-basladi

Bursa’nın uzay yolculuğu başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile TÜBİTAK işbirliğinde yapılan Avrupa’nın en büyük ve dünyanın sayılı merkezlerinden olan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı törenle ziyarete açıldı.

sevindiren-imza

Sevindiren imza

Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM), TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) iş birliği ile hazırladığı projeler desteklenmeye hak kazandı. BUÜ’den 17, BTÜ’den 3 olmak üzere toplam 20 doktora öğrencisi için destek alan BUTEKOM, bu alanda Türkiye’nin lider kurumu oldu.

burkay-guhem-en-guzel-hediye-olacak

Burkay: GUHEM en güzel hediye olacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Bursa’ya kazandırılan, ancak koronavirüs salgını sebebiyle açılışı ileri bir tarihe ertelenen Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), yeni neslin uzay ve havacılık alanındaki merakını artırmasına büyük katkı sağlayacak.

kendini-sarj-edebilen-elektrikli-bisiklet

Kendini şarj edebilen elektrikli bisiklet

Liseli öğrencilerin tasarladığı elektrikli bisiklet kendi kendini şarj edebiliyor.

hyundai-i20-yenilendi

Hyundai i20 yenilendi!

Hyundai, B segmentindeki popüler modeli i20’nin ilk çizimlerini nihayet paylaştı. Ülkemizde de en çok satılan modellerin başında gelen i20, markanın İzmit’teki fabrikasında üretilerek 45’ten fazla ülkeye ihraç ediliyor.

ilk-tanitim-ispanyada

İlk tanıtım İspanya'da

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), fabrika inşaatı için zemin etüdü çalışmalarına başlarken, TOGG CEO'su Gürcan Karakaş Gemlik ilçesinde otomobil fabrikasının temelinin Mayıs ayında atılacağını söyledi.

baskan-aktas-guhemi-inceledi

Başkan Aktaş GUHEM'i inceledi!

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve TÜBİTAK iş birliğiyle şehre kazandırılan ve 23 Nisanda açılması planlanan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) çalışmalar hummalı bir şekilde sürüyor.

guheme-avrupadan-odul

GUHEM’e Avrupa’dan ödül

Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim alanı olarak inşâ edilen ‘Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’ (GUHEM), Avrupa’nın en prestijli gayrimenkûl değerlendirme organizasyonları arasında bulunan ‘European Property Awards 2019’da ‘Kamusal Yapılar’ kategorisinde ödüle lâyık bulundu.

ilginc-bulus

İlginç buluş!

Bursa'da yaşayan elektrik teknisyeni 34 yıllık çalışmasının sonucunda suyun altında çalışıp elektrik üreten sistem geliştirdi. Sistemin patentini de alan Ömür Alparslan Haskaloğlu Türkiye'nin dışa bağımlı olmadan enerji sıkıntısının çözülebileceğini söyledi.

limak-bilime-enerji-katti

Limak bilime enerji kattı!

BEBKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene ‘Dijital Türkiye’ ana temasıyla gerçekleştirilen, Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin düzenlediği Türkiye’nin en büyük bilim fuarı olan 8. TurkishAirlinesScience Expo Bilim Festivali’nde Limak Enerji, Güneş Pilli Mini Radyo ve Ledli Yeşil Dönüşüm Ağacı atölyeleriyle yer aldı.

ikinci-gunes-bulundu

İkinci güneş bulundu!

Gök bilimciler, Dünya'dan 184 ışık yılı uzakta Güneş'e çok benzeyen bir yıldız keşfetti.

18-yasindaki-genc-anakart-uretti-

18 yaşındaki genç anakart üretti

Bursa’da 18 yaşındaki genç bir girişimci yerli bilgisayar anakartı üretti.

bursali-hacivat-yollarda

Bursalı Hacivat yollarda!

Bursa Teknik Üniversitesi mühendislik öğrencilerinin tasarladığı elektrikli otomobil Hacıwatt 120 kilometre hıza ulaşıp 100 kilometre gidebiliyor.

cin-gozunu-goktaslarina-dikti

Çin gözünü göktaşlarına dikti!

Çinli bilim insanları, birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar vasıtası ile uzaydan toplayıp Dünya'ya getirmeyi planlıyor.

110-bin-lira-odul

110 bin lira ödül!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Geleceğin Teknolojileri’ ana konseptiyle 26-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan bilim şenliğinde buluş yapanlara 110 bin lira ödül dağıtacak

universite-ogrencisi-robot-kol-yapti

Üniversite öğrencisi robot kol yaptı

Bursa’da, mekatronik bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisi, kendi kolu ile kontrol edilebilen robot kol geliştirdi.

bursali-gencten-harika-icat

Bursalı gençten harika icat!

Bursa'da bir lise öğrencisi, NASA’nın geliştirip Mars’a gönderdiği robotun benzerini yaptı.