19 Haziran 2021 Cumartesi
ROTA BURSA

SADAT: Türkiye'nin ilk özel ordusu

30 Mayıs 2021 Pazar 19:25

sadat-turkiyenin-ilk-ozel-ordusu

Askeri danışmanlık şirketi SADAT, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli 23 subay ve astsubay tarafından kuruldu. Şirket bünyesinde çeşitli branş ve uzmanlık alanlarından 50-200 arasında emekli TSK görevlisi çalışıyor. İşte, Türkiye'nin ilk özel ordusu kabul edilen SADAT hakkında merak edilenler...

Sedat Peker, Türkiye'den SADAT aracılığıyla Suriye iç savaşında faaliyet gösteren El Nusra adlı örgüte silah gönderildiğini iddia etti. Suriye'deki Türkmenler'e yardım etmek için kampanya düzenlediğini belirten Sedat Peker, 9 Ocak 2020'de görevinden istifa eden Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Adnan Tanrıverdi'nin kurucusu olduğu SADAT hakkında iddialarda bulundu.

Peker, yayınladığı videoda konuyla ilgili şunları söyledi: "MİT tırları yakalandıktan sonra kendi kafamda şöyle bir şey oluşmuştu, 'Biz oraya, hem toplumun duygularını yükseltmek, hem Türkmenlere kıyafet, insansız hava aracı...' Ama bunlar sayıca çok fazla. Telsizlerden tutun, çelik yelekler, onlar bunlar. Bu projeyi de düşündük, o milletvekili arkadaşla da konuştuk, o da iletmesi gereken yerlerle konuştu. Sonra 'Biz ek tırlar verelim, sizin tırlarla beraber işte.' Bizim tırların basına resmini veriyoruz, benim adıma giden başka araçlar var. Onlar da başka yerlerdeki Türkmenlere gidiyor. Ama biz o araçların içinde ne olduğunu bilmiyoruz. Bilmiyoruz dediğim, silah var, onu biliyoruz, çocuk değiliz. Ama bu MİT ya da askeriye tarafından organize edilmiyor. Bu SADAT tarafından organize ediliyor. O SADAT'ın içerisindeki bir ekip tarafından. Bunların hepsini kendi paramla alıyorum. Ama benim adıma gidiyor. İşlem yapılmıyor, direkt geçiş yapıyor. Sonra bana, 'Bize de biraz verir misin?' Ben de tamam dedim."

Suriye'deki iç savaşa silah temin edildiği iddiaları ile ilgili açıklama yapan SADAT, "Şirketimizin Peker tarafından terörist gruplara teslim edilen silahlarla hiçbir ilişkisi yok" ifadelerini kullandı.

SADAT NEDİR, NE ZAMAN KURULDU?

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. veya SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir.

Şirket, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş olup uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır.

Şirket, çeşitli branş ve uzmanlık alanlarından 50 ile 200 arasında emekli TSK görevlisi çalışmaktadır.

Şirketin hizmetleri arasında danışmanlık, eğitim, konvansiyonel askeri eğitim, alışılmadık askeri eğitim, özel kuvvetler eğitimi ve ordu donatımı bulunmaktadır.

SADAT HANGİ ALANDA FAALİYET YÜRÜTÜYOR?

Şirketin belirttiği misyon şöyledir: "Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, iç güvenlik ve askeri eğitim ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır."

SADAT A.Ş.'nin Adnan Tanriverdi tarafından kurulan daha siyasi bir odağı olan ASSAM adında kardeş bir kuruluşu bulunmaktadır. ASSAM, stratejik bir araştırma merkezi işletmekte ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

SADAT NASIL KURULDU, NE İŞ YAPAR?

SADAT, model olarak, ABD'nin paralı ordusu olarak bilinen Black Water'a benzer şekilde kuruldu. Black Water Irak'ta ve Suriye'da halen faal. İlk özel ordu olarak biliniyor.

SADAT, 2021'in ilk günlerinde resmi sitesinden 'suikast tekniği' ve 'gayri nizami harp' hizmetleri verdiğini duyurmuş, Adnan Tanrıverdi, şirketin kurulduğu dönemde, SADAT'ı, AK Parti hükümetinde yer alan yetkililerin isteği üzerine kurduklarını açıklamıştı.

SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yaptığı dönemde, İstanbul'un başkent, resmi dilin Arapça olduğu bir İslam devleti oluşumu önermişti.


KAYNAK: Karar


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

SADAT: Türkiye'nin ilk özel ordusu

sadat-turkiyenin-ilk-ozel-ordusu Askeri danışmanlık şirketi SADAT, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli 23 subay ve astsubay tarafından kuruldu. Şirket bünyesinde çeşitli

Kompost nedir?

kompost-nedir Kompost evsel atık, bahçe atıkları vb. organik atıkların belirli şartlarda çürütülmesiyle elde edilen bir gübre çeşididir.

Clubhouse nedir?

clubhouse-nedir Son günlerde adı sıkça duyulan uygulamalardan biri olan Cluphouse hakkında detaylar merak ediliyor. Facebook, Instagram ve Twitter üçgeninden kurtulmak isteyenlerin yeni alternatifi olarak görülen Cluphouse

HES kodu nedir, nasıl alınır?

hes-kodu-nedir-nasil-alinir Açılımı 'Hayat Eve Sığar' olan HES kodu, koronavirüse karşı kontrollü sosyal seyahati sağlamaya yönelik kullanılan bir uygulamadır.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

kisa-calisma-odenegi-nedir Koronavirüs, dünya genelinde insan sağlığına verdiği zararın yanı sıra ekonomik olarak da birçok ülkeyi zor duruma soktu.

Sendika nedir?

sendika-nedir 1 Mayıs İşçi Bayramı ile birlikte İşçi hakları ve sendikal faaliyetler bir kez daha gündeme geldi. Çalışanların haklarının sağlanması ve iş barışının tesis edilmesi açısından büyük öneme