19 Haziran 2021 Cumartesi
ROTA BURSA

30 Haziran'a dikkat!

17 Mayıs 2021 Pazartesi 01:33

30-hazirana-dikkat

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca çalışanı ilgilendiren Kısa Çalışma Ödeneği, ücretsiz izin ve kıdem tazminatı konularında önemli açıklamalar yaptı.

Kısa Çalışma Ödeneği'nin uzatılmaması durumunda bu statüte çalışanlar ve ücretsiz izine gönderilenler işten çıkarılırsa bu süreler kıdema tazminatı hesaplamasına dahil edilecek mi?


Olası bir işten çıkarma furyasında binlerce kişi soluğu mahkemelerde mi alacak?
 
Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, YouTube kanalından ve sosyal mecralardan çalışma haytatını yakından ilgilendiren konularda biligilendirmelerini sürdürüyor.

İşte Erdursun'un açıklamaları:

30 HAZİRAN'DA BİTİYOR"

 
"Haziran sonu itibari ile kısa çalışma ödeneği bitecek, ücretsiz izin aylıkları bitecek. Uzatma söz konusu olabilir ya da olmayabilir. Tazminatlar gündeme gelecek. Çünkü işten çıkartmalar olacak. 30 Haziran’dan sonra süre uzamazsa birçok işveren yanında çalışan personelleri işten çıkarmak zorunda kalacak."

BU SÜRELER KIDEM TAZMİNATINA DAHİL Mİ?

İşten çıkarmalarda da kıdem tazminatı konusunda bir açık var. Pandemi sürecinde işe gitmeyip kısa çalışma ödeneğine çıkartılan, ya da zorunlu ücretsiz izine çıkartılan kişiler işten çıkartılırken bu süreler kıdem tazminatının içine dahil olacak mı? Bir kişi 10 yıldır bir işletmede çalışıyorsa bu 15-16 aylık süre tazminata dahil olacak mı, kaç yıllık kıdem tazminatı alacak? Bu konuyu devletin netleştirmesi gerekiyor. Şu anda hükümet yetkilileri bu konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmıyor."

"ÜÇ BEŞ KİŞİ DEĞİL MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR"

"Üç beş kişiden bahsetmiyoruz. Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. Bu olay ciddi bir olay. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izine çıkan milyonlarca kişi var. Korkulan durum şu: İşten çıkarmaları maalesef göreceğiz.Net bir durum maalesef ortada yok."

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursasu sınırları aşıyor!

bursasu-sinirlari-asiyor Kalitesi ve yumuşak içimiyle tüketicinin tercihi haline gelen Bursasu, ihracat ile büyüyor.

Çevikel: Her işlemden sonra istenmemeli!

cevikel-her-islemden-sonra-istenmemeli DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, ihracatçı firmalara rekabet gücü kazandırmak amacıyla uygulanan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında son dönemdeki uygulamalarla birçok firmanın önemli sorunlarla karşı

BUSİAD'dan önemli açıklama!

busiaddan-onemli-aciklama Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Avrupa Yeşil Mutabakatı’yla ilgili olarak, “Ya dönüşeceğiz, ya oyundan düşeceğiz” değerlendirmesini

Meclis’te EYT’li sayısını açıkladı

mecliste-eytli-sayisini-acikladi Meclis’te konuşan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada EYT’li sayısını 4 milyon 600 olarak ifade etti.

Kripto paraların geleceği ne olacak?

kripto-paralarin-gelecegi-ne-olacak TÜGİAD’ın‘EkonomikGündem Webinar’ın da tartışıldı. TÜGİAD Genel Başkanı Çevikel, “İş dünyamızı doğru enstrümanlarla geleceğe taşımalıyız” dedi.

30 Haziran'a dikkat!

30-hazirana-dikkat Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca çalışanı ilgilendiren Kısa Çalışma Ödeneği, ücretsiz izin ve kıdem tazminatı konularında önemli açıklamalar yaptı.