Büyükşehir'in milyarlık bütçesi

29 Kasım 2011 Salı 22:29

buyuksehirin-milyarlik-butcesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılı mali bütçesi 870 milyon TL, BUSKİ’nin mali bütçesi ise 332 milyon TL olarak karara bağlandı.

 Büyükşehir bütçesinin yüzde 60’ına yakınının yatırımlara ayrıldığını kaydeden Başkan Altepe, Bursaray Görükle hattından sağlanan tasarrufun meyvesi olan ve hiç para harcamadan yapılan Emek hattını 15 Aralık’ta hizmete açacaklarını belirterek, “Bursa için kılı kırk yarıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısının ikinci oturumu Heykel’deki tarihi binada yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 mali yılı bütçesinin görüşüldüğü toplantıda bütçe 870 milyon TL, 2012 yılı tahmini gelirleri ise 805 milyon TL olarak karara bağlandı. Düşük gelirlerle Bursa’ya en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere bütün belediyelerin borçlarının bulunduğunu ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanma kredibilitesi bakımından Türkiye’deki en iyi belediyeler arasında yer aldığını vurguladı.

“BAKKAL DÜKKANI İŞLETMİYORUZ”

CHP Grup sözcüsü Osman Ayradilli’nin Bursaray Görükle hattından tasarruf sağlanmadığı aksine Bursa’nın zarara uğratıldığı yönündeki iddialarına açıklık getiren Başkan Altepe, Görükle hattından sağlanan tasarrufun meyvesi olan Emek hattının hiç para harcanmadan yapıldığını ve hattın 15 Aralık’ta seferlere açılacağını kaydetti. Görükle hattındaki değişikliğin santim santim ölçülerek yapıldığını ifade eden Başkan Altepe, “Bu konuda aylarca işin uzmanları tarafından çalışıldı. DPT ve DLH ile proje üzerinde görüşmeler yapıldı. Biz burada bakkal dükkanı işletmiyoruz. Yaptığımız tüm işler Sayıştay denetçileri tarafından kalem kalem inceleniyor. Biz en az maliyetle en fazla işi nasıl yaparız onu hesaplıyoruz. Bursa için kılı kırk yarıyoruz” dedi.

“MALİYETİ YÜZDE 30 DÜŞÜRDÜK”

İhalesi bu dönem yapılan Kestel hattı ihalesinde de maliyetlerin yüzde 30 daha düştüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Önceden bu işler uluslararası kredilerle yapılıyordu. İhaleyi de krediyi veren ülkenin firmaları giriyordu. Biz Kestel hattının ihalesini İller Bankası’ndan Türk Lirası ile aldığımız krediyle yaptık. Avans da vermedik. İller Bankası’nda böyle kredi alan başka kim var. Bu ihaleye Görükle hattını alan firmalar da girdi. Katılım fazla olunca onlar da düşük fiyat verdiler. Bu rekabet ortamı ve yerli krediyle maliyetleri üçte bir oranında düşürdük” diye konuştu.

“BİNALARA ÇÜRÜK RAPORU VERMEKLE SORUN ÇÖZÜLMÜYOR”

Büyükşehir Belediyesi’nin depremle ilgili olarak özellikle mevcut yapı stoku konusunda yeterli çalışmaları yapmadığı yönündeki iddialara da açıklık getiren Başkan Altepe, 1999 yılından sonra altyapı ve zeminle ilgili planlamaların yapıldığını, 15 ayrı noktaya kurulan istasyonlarla yeraltının sistem olarak incelendiği ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait tüm binaların depreme karşı kontrol edildiğini, tüm kamu kuruluşlarının da kendi binalarını kontrol ettirmesi gerektiğini kaydeden Başkan Altepe, “Merkez ve bağlı 7 ilçede yaklaşık 350 bin bina var. Tüm vatandaşlar oturdukları binaları kontrol ettirmeli. Bu konuda biz her türlü desteği vermeye hazırız. Ancak belediye olarak biz bir binaya çürük raporu verince, o binayı yıkmamız lazım. Sağlam raporu verilir de Van’da olduğu gibi 3 gün sonra yıkılırsa bunun hesabını kim verir. Bu işler öyle kolay değil. ‘Çürük’ dediniz, boşaltmanız lazım. Bunun için öncelikle mülkiyet sorunu çözülmeli, kaynak için fonlar oluşturulmalı. Burda konuşulduğu gibi kolay işler değil bunlar” diye konuştu.

Başkan Altepe, 2012 bütçesinin personel giderlerinin sadece yüzde 12, yatırım payının ise yüzde 60’a yakın olduğunu da sözlerine ekledi.

BUSKİ’DE YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR

Toplantıda BUSKİ’nin 2012 mali yılı bütçesi de görüşülerek karara bağlandı. BUSKİ’nin 2012 gider bütçesi 332 milyon 710 bin TL, gelir bütçesi ise 336 milyon TL olarak kararlaştırıldı. BUSKİ’nin 2012 yılında merkez ilçeler ve bu ilçelere bağlı köylere toplam 350 kilometre içme suyu hattı, 225 kilometre de yağmur suyu ve kanalizasyon hattı imalatı yapması planlanıyor.

Toplantıda ayrıca; Gürsu Belediyesi bütçesi 26 milyon TL, Kestel Belediyesi bütçesi 24 milyon 846 bin TL, Mudanya Belediyesi bütçesi 33 milyon 500 bin TL, Gemlik Belediyesi bütçesi 46 milyon 861 bin TL, Nilüfer Belediyesi bütçesi 150 milyon TL, Yıldırım Belediyesi bütçesi 145 milyon 800 bin TL ve Osmangazi Belediyesi bütçesi 238 milyon 500 bin TL olarak karara bağlandı.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

MÜSİAD, Kosova heyetini ağırladı!

musiad-kosova-heyetini-agirladi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ve Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç’ten oluşan

EDS ihalesi iptal edildi!

eds-ihalesi-iptal-edildi Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, trafik ihlallerini ortadan kaldırmak ve düzenli bir trafik akışı tesis etmek için projelendirilen ve BURULAŞ

Bursasu sınırları aşıyor!

bursasu-sinirlari-asiyor Kalitesi ve yumuşak içimiyle tüketicinin tercihi haline gelen Bursasu, ihracat ile büyüyor.

Çevikel: Her işlemden sonra istenmemeli!

cevikel-her-islemden-sonra-istenmemeli DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, ihracatçı firmalara rekabet gücü kazandırmak amacıyla uygulanan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında son dönemdeki uygulamalarla birçok firmanın önemli sorunlarla karşı

BUSİAD'dan önemli açıklama!

busiaddan-onemli-aciklama Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Avrupa Yeşil Mutabakatı’yla ilgili olarak, “Ya dönüşeceğiz, ya oyundan düşeceğiz” değerlendirmesini

Meclis’te EYT’li sayısını açıkladı

mecliste-eytli-sayisini-acikladi Meclis’te konuşan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada EYT’li sayısını 4 milyon 600 olarak ifade etti.