ROTA BURSA

Lunaparkçılığın duayen ismi konuştu!

17 Nisan 2021 Cumartesi 22:41

lunaparkciligin-duayen-ismi-konustu

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi İş İnsanları Derneği’nin(NİLSİAD) öncülüğünde, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) iş birliğiyle düzenlenen “Değerler Buluşuyor Tecrübe Konuşuyor” söyleşilerinin konuğu, Starpark Lunaparkçılık Operasyon Direktörü Selin Sakder Akyıldız oldu.

NOSAB Müteşebbis Heyet Başkanı ve NİLSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras ve NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez selamlama mesajlarını pandemi sebebiyle video yoluyla iletti.

NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, “Selin Sakder’in NİLSİAD ve NOSAB açısından ayrı bir önemi var çünkü babası Galip Sakder, Kurucu Yönetim Kurulu Üyemiz’di. İş dünyasında üçüncü neslin görevi devralması ve bunu başarıyla sürdürmesi ve bizim de buna şahit oluyor oluşumuz çok keyifli” diye konuşurken, NİLSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras da, “Selin Hanım çok başarılı bir iş kadını olmasının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da çok aktif. Böyle yeni nesil iş insanları, pek çok genç girişimciye örnek oluyor” dedi.

Elif Sezgin moderatörlüğünde gerçekleşen programda konuşan Starpark Lunaparkçılık Operasyon Direktörü Selin Sakder Akyıldız, çocukluğunda sürekli lunaparkta olduğu için o yaşlarının çok keyifli ve eğlenceli geçtiğini ifade etti.

Dedesi Ömer Sakder’in İtalyan bir ortakla Türkiye’de ilk lunaparkı kurduğunu ifade eden Selin Sakder Akyıldız, “60’lı yıllardan beri lunapark sektöründe olan bir ailenin ferdi olarak kendime yeni bir yol çizmeyi hiç düşünmedim. İşimden ve sahip olduğum değerlerden gayet memnunum.Çaycılık, temizlik ve operatörlük başta olmak üzere her bölümde aklınıza gelebilecek her şeyi yaptım. 18 yaşından beri aktif olarak çalışıyorum. Biz lunapark işletmeciliğin yanı sıra lunapark ekipmanlarının üretimini de yapıyoruz. İşletmecilik 60’lı yıllarda dedemle başladı, üretime ise babamla 1991 yılında geçiş yaptık. Amacım dedemin ve babamın sahip olduğu vizyonu devam ettirmek.Burası60’lı yıllardan beri milyonlarca insanı eğlendirmiş bir şirket. Bu çok büyük bir motivasyon kaynağı” şeklinde konuştu.

“Açık alanda eğlence merkezlerine ağırlık verdik”

13 yaşında eğitimi için İsviçre’ye gittiğini ifade eden Selin Sakder Akyıldız, hayatının en güzel günlerini orada yaşadığını ifade etti. Kendisini bu şekilde geleceğe hazırladığını vurgulayan Akyıldız, ablasıyla birlikte Starpark’a bir takım yenilikler kattığını da ifade etti. Akyıldız, “Ablamla birlikte işe başladığımız zamandan itibaren babamın tercüman kullanma dönemi sona erdi. Yurt dışı iş bağlantılarında birbirimize yardımcı oluyorduk ve bu durum işleri daha da hızlandırdı ve uzun süreçli işler bir telefonla çözüme kavuşan işlere dönüştü. Lunapark ekipman üretim kısmında ciddi katkılarımız oldu. Şubeleşmeyi yaygınlaştırdık ve şu an 27 tane kapalı eğlence merkezimiz 4 tane de açık alanda eğlence merkezimiz var. Son dönemde hem AVM’lerin artması hem de pandeminin etkisiyle daha çok açık alanda eğlence merkezlerine ağırlık verdik” ifadelerini kullandı.

Akyıldız şöyle devam etti, “Bugüne kadar Avrupa’dan Afrika’ya kadar yaklaşık 40 ülkeye lunapark ekipmanları anlamında ihracat yaptık. Türk üreticilerinin desteklenmesi ve onların önünün açılması her zaman çok önemli. Ben kalite standartlarını sağladığınız zaman sizinle çalışmayacak hiçbir ülke olmadığını inanıyorum. Biz de Starpark olarak kalite standartlarını yerine getiriyor olmamızdan dolayı başarılıyız. Şu an 420 civarında çalışanımız, fabrikada da 50 civarında çalışanımız var. Hepimiz aile gibiyiz.”

“Disneylandın yatırım maliyeti çok yüksek”

Sorulan soru üzerine Türkiye’de Disneyland kurmak gibi bir hayalinin olmadığını ifade eden Selin Sakder Akyıldız, şunları söyledi: “Disneylandın yatırım maliyeti çok yüksek. Bir tane çarpışan arabanın maliyeti 60-70 bin lira. Siz oraya 10’larca koymanız gerekiyor, bununla beraber başka maliyetler de çıkıyor. Disneyland gibi tema parklar bir şov dünyası ve çok detaylı bir eğlence merkezi. Bu yatırım yapılabilir ama yeterli sayıda giriş gerçekleşmezse ciddi zarara uğrarsınız. Buralarda giriş fiyatları çok yüksek. Ben Türkiye’de Disneyland tarzı bir yerin maliyet ve getiri dengesi açısından uygun olmadığını düşünüyorum.”

“Afrika pazarının verimliliğine inanıyorum”

Gelecek dönem plan ve hedeflerinden de bahseden Selin Sakder Akyıldız, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben mevcudiyeti korumak istiyorum. Bunu yaparken, gelecek neslin bakış açısını da es geçmeden ilerlemek istiyorum. Pandemi öncesinde 2 tane güzel projemiz vardı ama şu an durdurmak zorunda kaldık. Biri Paris’te biri de Afrika’da Kongo Cumhuriyeti’nde bir parktı. Şu an Kosova’da bir projemiz var, yakın zamanda onu açacağız. Ancak benim hedefim Afrika pazarı. Afrika pazarının verimliliğine inanıyorum.”

Programın sonunda NOSAB ve NİLSİAD tarafından Selin Sakder Akyıldız  adına dikilen fidanın sertifikası takdim edildi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

30 Haziran'a dikkat!

30-hazirana-dikkat Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca çalışanı ilgilendiren Kısa Çalışma Ödeneği, ücretsiz izin ve kıdem tazminatı konularında önemli açıklamalar yaptı.

Pandemi zenginleri arttı!

pandemi-zenginleri-artti Türkiye’de pandemiyle geçen bir yılda 85 bin 958 kişi daha milyoner oldu.

Eski bakan ne kadar ücret alacak?

eski-bakan-ne-kadar-ucret-alacak 66. Hükümette Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak görev yapan, bakanlığın ikiye ayrılmasından sonra görevden alınan ve daha sonra da KARDEMİR Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Zehra Zümrüt

Ürün satışına kısıtlama!

urun-satisina-kisitlama İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün

www.emeginkalbi.com

wwwemeginkalbicom Bursa Osmangazi Belediyesi, bir şehre ait Türkiye’nin ilk ve en büyük e-ticaret pazarını açıyor. Özellikle pandemi sürecinde büyük sıkıntılar yaşayan esnaf ve işletmelere can suyu olacak

Bursa iş dünyası tek ses oldu!

bursa-is-dunyasi-tek-ses-oldu Bursa iş dünyası temsilcileri, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını sözde “soykırım” olarak tanımlamasına tepki gösterdi. İş dünyası temsilcileri tek ses olarak Biden’ı sert bir dille