Sınırlı ücretle sınırsız ulaşım

29 Kasım 2011 Salı 00:19

sinirli-ucretle-sinirsiz-ulasim

Bursa Büyükşehir Belediyesi kent içi ulaşımda toplu taşıma araçlarına olan ilgiyi artırmak amacıyla hayata geçirdiği Aylık Abonman Bukart'larla, vatandaşlara sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanı sağlıyor.

 Bu uygulama ile toplu taşımanın daha ekonomik hale geldiğini belirten Başkan Altepe, vatandaşların toplu ulaşıma yönelmesi ile şehir içindeki trafik yoğunluğunun da azalmasını beklediklerini söyledi.

Gerek raylı sistem yatırımları gerekse yeni açılan yollarla Bursa’yı daha ulaşılabilir kent haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da toplu ulaşımı daha ekonomik hale getirmek için yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Toplu ulaşım araçlarının ekonomik anlamda daha cazip hale gelmesi ile vatandaşların günlük şehir içi ulaşımda Bursaray, tramvay ve belediye otobüslerini tercih etmesiyle şehir merkezindeki trafik yükünün de azalması bekleniyor.

SINIRSIZ ULAŞIM

Toplu taşımanın ekonomik hale gelmesi ve tercih edilebilirliğinin artırılması amacıyla başlatılan aylık abonman kart uygulamasında İndirimli Abonman Bukart ve Tam Abonman Bukart olarak iki ayrı kart satışa sunulacak. İndirimli kart kullanım hakkına sahip olan tüm vatandaşlar 65 TL, indirim kapsamına girmeyen vatandaşlar ise 95 TL ödeyerek 30 gün boyunca istedikleri kadar yolculuk yapabilecek. Fotoğraflarla kişiselleştirilen kartlar, 7 nolu Gemlik, 9 nolu turistik hat ve 12 nolu gece hattı dışındaki tüm hatlarda 30 gün boyunca saat 24.00’a kadar kullanılabilecek. Üçüncü kişiler tarafından kullanıldığı belirlenen karta el konulurken, kart 30 günlük süre sonuna kadar kullanılma yapılacak ve bir sondaki ay kart talebinde ise kart sahibine 50 TL ceza uygulanacak.

TOPLU TAŞIMA DAHA EKONOMİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni uygulamayı kendi adına düzenlenen ve üzerinde fotoğrafının da yer aldığı tam abonman aylık kartı ile otobüse binerek yaptı. Santraj Garaj’daki otobüs durağından Siteler-Heykel otobüsüne kartını okutarak binen Başkan Altepe, sınırlı ücret ve sınırsız yolculukla toplu taşımanın artık daha ekonomik olduğunu söyledi. Bu kartı alan kişilerin bir ay boyunca toplu taşıma araçlarından istedikleri kadar yararlanabileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Örneğin bir vatandaş her gün okula giden çocuğuna sürekli yol parası vermeyecek. Bir kere 65 TL verip, bu kartlardan alacak ve 30 gün boyunca bir daha para vermeye gerek kalmayacak. Öğrenci de kartta para kalıp kalmadığını düşünme derdi yaşamadan 30 gün boyunca istediği kadar yolculuk yapabilecek. Bu uygulama ile Bursa’da toplu ulaşım hem ekonomik hem de cazip hale gelecek. Bu sayede vatandaşlarımız kendi araçları ile trafiğe çıkmak yerine toplu ulaşımı tercih edecek ve kent merkezindeki trafik yoğunluğu da azalacak” dedi.

BAŞVURULAR ŞEHREKÜSTÜ İSTASYONUNA

Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üzeri vatandaşları kapsayan Aylık Abonman İndirimli Bukart almak isteyenler T.C kimlik numarası, 1 adet vesikalık fotoğraf ve Seyahat Kartları Uygulama Yönetmeliği ile belirlenen belgelerle Bursaray Şehreküstü İstasyonu’nda bulunan BURULAŞ Bilet Sistemleri Müdürlüğü ofisine başvurabilecek. Aylık Abonman Bukart alacak vatandaşların da T.C kimlik numarası ve 1 adet vesikalık fotoğrafla aynı yere başvurması gerekiyor.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

MÜSİAD, Kosova heyetini ağırladı!

musiad-kosova-heyetini-agirladi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ve Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç’ten oluşan

EDS ihalesi iptal edildi!

eds-ihalesi-iptal-edildi Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, trafik ihlallerini ortadan kaldırmak ve düzenli bir trafik akışı tesis etmek için projelendirilen ve BURULAŞ

Bursasu sınırları aşıyor!

bursasu-sinirlari-asiyor Kalitesi ve yumuşak içimiyle tüketicinin tercihi haline gelen Bursasu, ihracat ile büyüyor.

Çevikel: Her işlemden sonra istenmemeli!

cevikel-her-islemden-sonra-istenmemeli DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, ihracatçı firmalara rekabet gücü kazandırmak amacıyla uygulanan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında son dönemdeki uygulamalarla birçok firmanın önemli sorunlarla karşı

BUSİAD'dan önemli açıklama!

busiaddan-onemli-aciklama Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Avrupa Yeşil Mutabakatı’yla ilgili olarak, “Ya dönüşeceğiz, ya oyundan düşeceğiz” değerlendirmesini

Meclis’te EYT’li sayısını açıkladı

mecliste-eytli-sayisini-acikladi Meclis’te konuşan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada EYT’li sayısını 4 milyon 600 olarak ifade etti.