19 Haziran 2021 Cumartesi
ROTA BURSA

TL'de tarihi değer kaybı

21 Mart 2021 Pazar 23:44

tlde-tarihi-deger-kaybi

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesinin ardından Asya piyasalarında TL, dolar karşısında ciddi değer kaybı yaşadı. Gelişmelerin ardından dolar, 8,35 seviyelerini görürken, euro da 9,94'e kadar çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başkan değişikliği sonrasında Dolar/TL 'de yükseliş kaydedildi. 


Asya piyasalarındaki hareketlilikle Dolar/TL kotasyonu yüzde 15 yükselişle 8,35 seviyesinin üzerini gördü. Euro ise 9,94 TL'yi gördü. 

GERÇEK DEĞER YARIN ORTAYA ÇIKACAK

Asya piyasalarında henüz çok sığ işlemler olduğu için sert bir yükseliş yaşanıyor ama gerçek değerlerin yarın ortaya çıkması bekleniyor. Bankaların şu an internet sitelerinde de dolar satış fiyatları 8,30'larda görülüyor ama bir çok bankla henüz derin bir fiyat oluşmadığı için alış-satış makasını çok geniş tuttuğu görülüyor. 

Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı. 

BANKALAR DÖVİZ İŞLEMLERİNİ DURDURDU 

Dolar kurunun ani yükselişi sonrasında bazı bankalar döviz satışını durdurmaya başladı.  

ALTIN DA FIRLADI 

Cuma günü 404 TL'den kapanış yapan gram altının fiyatı da, Asya Borsalarından gelen haberin ardından fırladı. Şu anda gram altının fiyatı 457 TL'ye yükseldi. 

'SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME' VURGUSU YAPMIŞTI 

Cumartesi gününün ilk saatlerinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Naci Ağbal görevden alınırken TCMB'de başkanlığa Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk açıklamasında enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefine vurgu yaptı. 

Kavcıoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir. 

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır. 

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır. 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursasu sınırları aşıyor!

bursasu-sinirlari-asiyor Kalitesi ve yumuşak içimiyle tüketicinin tercihi haline gelen Bursasu, ihracat ile büyüyor.

Çevikel: Her işlemden sonra istenmemeli!

cevikel-her-islemden-sonra-istenmemeli DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, ihracatçı firmalara rekabet gücü kazandırmak amacıyla uygulanan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında son dönemdeki uygulamalarla birçok firmanın önemli sorunlarla karşı

BUSİAD'dan önemli açıklama!

busiaddan-onemli-aciklama Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Avrupa Yeşil Mutabakatı’yla ilgili olarak, “Ya dönüşeceğiz, ya oyundan düşeceğiz” değerlendirmesini

Meclis’te EYT’li sayısını açıkladı

mecliste-eytli-sayisini-acikladi Meclis’te konuşan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada EYT’li sayısını 4 milyon 600 olarak ifade etti.

Kripto paraların geleceği ne olacak?

kripto-paralarin-gelecegi-ne-olacak TÜGİAD’ın‘EkonomikGündem Webinar’ın da tartışıldı. TÜGİAD Genel Başkanı Çevikel, “İş dünyamızı doğru enstrümanlarla geleceğe taşımalıyız” dedi.

30 Haziran'a dikkat!

30-hazirana-dikkat Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca çalışanı ilgilendiren Kısa Çalışma Ödeneği, ücretsiz izin ve kıdem tazminatı konularında önemli açıklamalar yaptı.