02 Ağustos 2021 Pazartesi

Sedat Peker yakalandı mı?

14 Haziran 2021 Pazartesi 00:22

sedat-peker-yakalandi-mi

Avukatları, Sedat Peker'in yakalandığı yönündeki iddiayı “Henüz bulunduğu yerde ve kendisine yönelik herhangi bir operasyon yok” ifadeleriyle yalanlarken, gazeteci Barış Pehlivan da Peker’in Dubai polisi tarafından gözaltına alındığını ileri sürdü.

Sedat Peker’in tweetlerine ve videolarına ara vermesi yakalandığı iddialarını gündeme getirdi. Sosyal medya üzerinden yapılan ve daha sonra sahte olduğu ortaya çıkan paylaşımlarda Peker’in MİT destekli SAT askeri operasyonu ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaldığı evde yakalandığı iddia edildi.

Çok sayıda kişi Peker'in yakalanmış olabileceğini ve bu yüzden paylaşım yapmadığını dile getirirken, Halk TV'de Özlem Gürses, Peker'in avukatları ile haber merkezinin görüştüğünü, avukatların yakalanma durumu olmadığını ifade ettiklerini söyledi.

Gürses, “Birinci ağızdan aldığımız bilgilere göre Peker henüz bulunduğu yerdeymiş ve kendisine yönelik herhangi bir operasyon yokmuş” dedi.

DUBAİ POLİSİ GÖZALTINA ALDI İDDİASI

Gazeteci Barış Pehlivan, Sedat Peker’e yakınlığıyla bilinen Emre Olur’un kendisine Dubai polisi tarafından operasyon yapıldığını söylediğini iddia etti.

Türk yetkililerin devrede olmadığını ifade eden Pehlivan, şunları söyledi:

"İddia bir sosyal medya hesabında özellikle gündeme getirildi. O iddia yayılmaya başlandığı andan itibaren, yani Peker'in bir operasyon sonucu yakalandığı iddiası gündeme geldiğinden beri ben de kaynaklarıma soruyorum. Uluslararası bir operasyon yapılması gerekiyor.

İlk edindiğim bilgi, Türk güvenliğinin peşinde olduğu ve yakalanmasına ramak kaldığına dairdi. Daha sonrasında Peker'e yakın olduğu bilinen bazı isimler var, örnek veriyorum Emre Olur. Özelliği ne? Peker'le ilişkisini saklamayan hatta kendisini basın danışmanı gibi lanse eden, en son Süleyman Özışık'ın Peker'le ilişkisine dair videoları paylaşan bir isim.

İlk ulaştığımda şöyle bir iddiada bulundu. Doğruluğu teyit edilmemiş bir iddia. İlk iddiası şuydu, 'Ben geceden beri iletişim halinde değilim. Ulaşmaya çalışıyorum.' Daha sonraki görüşmede ise şöyle bir bilgi verdi. Bu da bir iddiadır. Dedi ki 'Ben nerede olduğuna dair bilgi sahibi oldum. Dubaili yetkililer tarafından kendisi konutundan alınmış durumda.

Bir görüşme gerçekleştiriliyor. Hala o görüşmede. Konuttakiler de tam olarak nerede olduğunu bilmiyor. Yanında telefonu yok. Paylaşım yapamıyor'. Ancak ben 'Bu bir gözaltı demektir' dedim. Gözaltı olmadığı iddiasında. 'Davet' kelimesini kullanıyor. Bana kalırsa bu bir gözaltıdır. Gözaltında olmadığını iddia ediyor. Türk yetkililerin devrede olmadığını iddia ediyor.

Özetle şu an Türk yetkililer tarafından bir operasyona uğramadığını ama Dubaili yetkililer tarafından bir görüşme yapıldığı iddiasını benimle paylaştı. Peker'in avukatı Ayhan Sağıroğlu Halk TV'ye konuştu. Yakalandı iddiasının doğru olmadığı iddiasını dile getirdiler. Ellerinde öyle bir bilgi olmadığını belirttiler."

"ÖLDÜRÜLMESİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ"

Gazeteci Alişer Delek, Peker'in basın danışmanı Emre Olur’dan bilgi aldığını iddia ederek, BAE polislerinin üzerindeki tüm elektronik cihazlar bıraktırılarak Peker’i Dubai'de kaldığı konuttan aldığını aktardı.

Derek, şu ifadeleri kullandı:

Nerede olduğu ve ne zaman döneceği ailesi tarafından bilinmiyor... Emre Olur, Sedat Peker'in gözaltına alınması ya da öldürülmesi dahil endişeli olduklarını söyledi.

DAHA ÖNCE KENDİSİ YALANLAMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan Peker, daha önce de yakalanıp Türkiye’ye getirileceğine ilişkin iddialara sosyal medya üzerinden cevap vererek, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Seven dostlarıma korku salmak için Sedat Peker'i aldık, Türkiye'ye geliyoruz diyorsunuz. Ben buradayım. Hadsize had bildirmek adettendir. Bu pazar günü hem bir kolunuzu hem bir bacağınızı kopartacağım. (mecazi anlamda)"

NE YAŞANDI?

Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere çok sayıda politikacı, gazeteci ve iş insanına ilişkin iddiaları içeren video serisi başlatmıştı.

Zaman zaman yer değiştirmek zorunda kaldığını da anlatan Peker, Erdoğan’ın Biden’la yapacağı görüşme sonrasında bir video yayınlayacağını ifade etmişti.

Söz verdiği videoları yayınlamayan ve yaklaşık 20 saattir herhangi bir paylaşımda bulunmayan Peker'in MİT operasyonu ile yakalandığı iddia edilmişti.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Leylekler Osmangazi’de şifa buluyor

leylekler-osmangazide-sifa-buluyor Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk hayvan hastanesi olan “Gurabahane-i Laklakan’ın yaşatılması, restorasyonu ve yeniden kullanıma açılması çalışmaları

Uzman isimlerden flaş uyarı!

uzman-isimlerden-flas-uyari Tatil beldelerindeki kalabalık görüntüler için 'korkunç' diyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal

Bursa'nın acemi kasapları!

bursanin-acemi-kasaplari Bir bayram klasiği haline gelen acemi kasaplar yine sahnede. Bursa'da bayramının ilk günü kurban kesmek isterken kendilerini kesen acemi kasaplar, hastanelerin acil servislerine koştu.

Başkan Dündar’dan çocuklara 'serin' müjde!

baskan-dundardan-cocuklara-serin-mujde Osmangazi Belediyesi’nin yaz aylarında çocuklara alternatif bir aktivite imkanı sunmak amacıyla hayata geçirdiği Bursa’nın ilk Su Oyunları Parkı, bayram süresince ücretsiz olarak hizmet verecek.

Osmangazi, Kurban Bayramı'na hazır!

osmangazi-kurban-bayramina-hazir Osmangazi Belediyesi, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala insan ve hayvan sağlığı için ilçedeki özel kesim noktalarını denetledi.

Bursalılar, Aktaş'ı istifaya çağırdı!

bursalilar-aktasi-istifaya-cagirdi Bursaspor yönetimi ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş arasında ‘stadyum’ krizi yaşanıyor. Bursasporlular'ın, ‘#AliNurAktaşistifa’ etiketi Trend Topic (TT) listesine girdi.